kobieta notuje w planerze

Jak zacząć prowadzić planer? 10 zasad planowania

Planer to idealny prezent dla zapracowanej osoby. Często również, w okolicach końca roku, na fali myślenia o noworocznych postanowieniach, decydujemy się zakupić planery kuszące nas prosto z półek sklepów papierniczych i księgarni. Prowadzenie planera tylko w teorii wydaje się zajęciem błahym i prozaicznym. Wiele osób w parę dni po jego zakupieniu odkłada go na półkę lub pozwala na wiele tygodni lub miesięcy ugrzęznąć w torbie czy plecaku. A przecież nie takie jest przeznaczenie planera. Został stworzony do tego, abyśmy używali go w trybie ciągłym. Jak korzystać z planera, aby czerpać ze wszystkich jego możliwości? Jak prowadzić planer na podstawie wypracowania określonych nawyków? Czy da się to zrobić łatwo?

Planer – jak z niego korzystać?

Jeśli chcecie wiedzieć, jak korzystać z planera optymalnie, powinniście w pierwszej kolejności:

  1. Wypracować w sobie nawyk skupienia i siadania do planera. Najlepiej, jeśli będzie to wybrana pora powtarzająca się o stałej godzinie. Z całą pewnością wieczór będzie do tego idealny. Dzieci już będą spały po kolacji. Będziecie mieć chwilę dla siebie, aby się skupić i uporządkować w planerze wszystkie plany na najbliższe dni i tygodnie.
  2. Wybierać i zapisywać zadania stopniowo, z niewielkim wyprzedzeniem. Jeśli zrobimy w małym planerze rozpiskę na miesiąc, wiele spraw może nam się zlepić w jedną, wielką magmę, co tylko wzbudzi w nas poczucie konieczności zrealizowania wszystkiego zgodnie z planami. A przecież wiadomo, że życie układa się różnie. Dlatego, owszem, planujmy z wyprzedzeniem, ale nie przesadnym i tak, aby nie odczuwać żadnej niezdrowej presji.
  3. Rozważyć, które zadania traktujemy na pierwszym miejscu poważniej od pozostałych. Kwestie finansowe w planerze najwygodniej planować od razu po wypłacie, czyli przez pierwsze dni miesiąca. Do tematu zdrowia także warto podchodzić bardzo skrupulatnie. Sprawy dotyczące hobby możemy zapisywać i traktować z większym luzem.
  4. Traktować planer jako szeroki sposób do gromadzenia informacji, nie tylko tych, które dotyczą Was samych, ale także szczegóły na temat rodziny czy znajomych. W planerze zawsze powinno znaleźć się miejsce na daty urodzin bliskich, planowane daty spotkań towarzyskich, wizyt u lekarza
  5. Wpisywać do planera wszystkie ważne marzenia, które w najbliższym czasie chcielibyście spełnić. Mogą być zwykłe, prozaiczne lub wymagające większego zachodu. Niech planer stanie się Waszym motywatorem.
  6. Stworzyć opcję “zarządzania kolorami” w planerze. Dzięki temu wśród zgromadzonych informacji zapanuje określony porządek i nie będzie problemu z ich odnalezieniem po jakimś czasie. Kwestie dotyczące rodziny opisywać możecie np. na czerwono, sprawy zdrowia opisywać niebieskim flamastrem, a terminy spotkań towarzyskich zaznaczać na różowo. Stosowanie odpowiednich kolorów narzędzi do pisania w planerze ma naprawdę ogromne znaczenie.
  Przekaźnik poziomu cieczy w domu – czy warto?

Jak maksymalizować zalety korzystania z planera?

  1. Zanim zakupimy planer, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jego wewnętrzny układ w całości nam odpowiada. Zakup będzie prawdziwym “strzałem w dziesiątkę”, jeśli zawarte w planerze zakładki organizacyjne będzie można łatwo dopasować do naszych oczekiwań.
  2. Równie ważne, co  temat jak prowadzić planer jest także jego wygląd. Nie zaszkodzi, gdy okładka będzie dawała możliwość umieszczenia od strony wewnętrznej luźnych karteczek czy wizytówek, które możemy otrzymywać np. w czasie spotkań biznesowych.
  3. Optymalnie praktyczny planer zawiera kartki, których w razie potrzeby można się pozbywać na bieżąco. Jeśli dana, zapisana informacja wymagać będzie ponownego przepisania wraz z korektą, możemy na czystej kartce zamieścić aktualną wersję, a starą stronę usunąć bez szkody dla przeznaczenia i wyglądu planera. Takie planery w formie mini segregatorów sprawdzają się znakomicie wśród ludzi biznesu.
  4. Możemy zaopatrzyć się w planer z dołączonym długopisem, na którego miejsce wygospodarowane może być tuż przy grzbiecie lub wewnątrz okładki. Takie rozwiązanie sprawi, że w razie potrzeby zapisania czegokolwiek nie będziemy musieli gorączkowo szukać czegoś do pisania na dnie torby czy aktówki.

Jakie dodatki warto zastosować w planerze, aby ułatwić korzystanie z niego?

Zakup planera to tylko część całego zagadnienia. Gdy już mamy przed sobą planer o takiej objętości, jaka dokładnie nas interesuje, z takimi kartkami, które pozostawiają przyjemne wrażenie w czasie pisania, musimy zadbać o odpowiednie narzędzia do umieszczania informacji. Istotne sprawy:

  • wszystkich notatek nie warto dokonywać jednym rodzajem i kolorem długopisu, ponieważ zamieszczone informacje zbiją się w jeden ciąg i później trudniej będzie znaleźć to, co w danym momencie nas interesuje
  • jeśli już chcemy pisać w planerze jednym długopisem, zadbajmy o podkreślenia kolorowymi flamastrami, dzięki temu od razu będzie widać, które informacje są najważniejsze, a które poboczne
  • większość obecnie produkowanych planerów ma dołączone zakładki w formie tasiemek lub aksamitnych wstążeczek, jeśli w naszym planerze nie znajdziemy takiego rozwiązania, możemy pokusić się o kupno zakładki papierowej, takich zakładek może być więcej, niż jedna, na ich powierzchniach również można zamieszczać krótkie, zdawkowe informacje, które mogą później pełnić role odnośników
  • jeśli grafik opisywany w planerze jest bardzo intensywny i nam samym zdarza się w nim gubić, możemy zastosować karteczki samoprzylepne, mają one przeróżne kolory, można je dopasować pod kątem barw do danego typu zapisywanych informacji
  Czym jest ekstruzja tworzyw sztucznych i jakie ma znaczenie dla współczesnego przemysłu?

Zasady stosowania planera są dziecinnie proste. Najważniejsza jest systematyczność oraz zaprzyjaźnienie się z planerem o regularnych porach dnia. Wielu osobom z pomocą planera udało się uporządkować zarówno życie zawodowe jak i prywatne. Nie trzeba być miłośnikiem pisania, aby na dobre związać swoją przyszłość z planerem. Najszybciej doceniamy jego wartość wtedy, gdy nagle okazuje się, że przy ograniczonych normach czasowych potrafimy wykonać dwa razy więcej zadań, niż wcześniej oczekiwaliśmy.