kobieta-z-planerem-na-krzesle

Jak zrobić idealny planer z zeszytu?

Początek nowego roku za każdym razem rozpoczyna się szeregiem postanowień i chęciami zmian. To właśnie wtedy największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się wszelkiego rodzaju kalendarze. Mają one jednak kilka wad, które skutecznie potrafią do nich zniechęcić. Przede wszystkim, irytuje ograniczenie miejsc do wpisywania informacji, zbyt wąskie rubryczki oraz brak miejsca na kartkach do szerszych zapisów. W tej sytuacji odpowiedniejszy będzie planer. Ceny kalendarzy w sklepach papierniczych oraz sieciach księgarskich są dość wysokie. Możemy zaoszczędzić, robią planery samodzielnie. To świetna zabawa. Jak zrobić planer, by mógł nam służyć na wiele dni, tygodni lub nawet na cały rok? Sprawdźcie sami!

Zeszyt jako idealne narzędzie do prowadzenia planera i kalendarza

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić planer, przejrzyj dostępne oferty grubych zeszytów. Nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Dziś kupić możemy zeszyty w linię, kratkę lub z zupełnie czystymi kartkami, które na planer nadają się najlepiej. Na czystych kartkach mamy nieograniczone pole do wyobraźni, możemy nie tylko pisać, ale również dokonywać notatki w formie rysowanej, co dla ludzi żyjących dynamicznie i nieprzepadających za pisaniem w równych rzędach na tle kratek będzie idealnym rozwiązaniem. Zastanawiasz się, skąd wziąć kalendarz, jeśli kupiłaś totalnie czysty zeszyt? Wszyscy, którzy próbowali rozwikłać zagadkę, jak zrobić własny organizer, dobrze wiedzą, że kalendarze oraz różnego rodzaju tabelki z podziałem na dni czy nawet godziny można znaleźć w Internecie. Wystarczy to wszystko po prostu wydrukować i umieścić na najważniejszych kartkach planera. W planerze pisać możemy ulubionym długopisem, zaznaczać daty kolorowymi flamastrami, jeśli chcemy często modyfikować informacje, możemy do pisania stosować ołówek z gumką.

  Mały magazyn dla e-commerce i nie tylko

Co powinien zawierać planer?

Idealne cechy planera właściwie nie istnieją, ponieważ dla każdego z nas liczy się co innego. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, dzięki którym nasz planer okaże się w pełni niezawodny. Bardzo ważne, aby planer:

  • miał wytrzymałą i twardą okładkę (zeszyty ze zbyt miękką okładką będą szybko się niszczyć, okładka wygląda wtedy mało estetycznie, dlatego lepiej kupić brulion z twardą okładką, jest nieco droższy od tych zwykłych, ale nadrabia profesjonalnym wyglądem, taki estetycznie zaprojektowany planer można bez wstydu zabrać nawet na ważne spotkanie biznesowe
  • podział kartek na tygodnie lub miesiące – łatwiej wtedy będzie docierać do wcześniej zamieszczanych informacji
  • kalendarz, dzięki czemu będziemy mogli łatwo zaznaczać terminy ważnych spotkań, wydarzeń, itp.
  • zakładki lub tasiemki, szukanie odpowiedniej strony nie będzie zabierało nam nadmiaru czasu

Jak samemu zrobić planer w zeszycie? Krok po kroku

To bardzo proste, a zarazem kreatywne zadanie. W Internecie możecie znaleźć wiele filmików instruktażowych, które pokazują, jak zrobić planer oryginalny, dopasowany do typu osobowości oraz optymalnie czytelny.

  1. Kupujemy zeszyt (na plan tygodniowy wystarczy najtańszy 16 – kartkowy, na plan miesięczny możemy kupić zeszyt 32 – kartkowy lub 60 – kartkowy, w zależności od tego, jak napięte są nasze plany i dynamika codziennego życia)
  2. Jeśli zeszyt ma w naszym odczuciu zbyt miękką okładkę, możemy dokupić do niego skórzane etui. Dzięki temu na pierwszy rzut oka wyglądać będzie jak profesjonalny kalendarz.
  3. Zaznaczamy na kartkach poszczególne numery dni, możemy robić to ręcznie lub za pomocą wydrukowanych fragmentów kalendarza.
  4. Każda kartka w planerze odpowiadać może jednemu dniu, ale nie jest to regułą, jeśli mamy naprawdę intensywne życie pełne wielu obowiązków, możemy na jeden dzień poświęcić dwie lub nawet trzy kartki. Pewne ograniczenia mimo wszystko pozwalają zachować większy porządek.
  5. Przy tworzeniu i prowadzeniu planera niezwykle pomocnym rozwiązaniem są zakładki, tasiemki i papierki samoprzylepne, jeśli chcemy zaznaczyć coś bardzo ważnego dla nas. Czasami samo zakreślenie kolorowym flamastrem nie wystarczy, więc warto wspomagać się na różne sposoby.
  Dlaczego warto kupić łóżko robione na zamówienie?

Stwórz planer tygodniowy i poukładaj swój plan tygodnia!

Stworzenie planera tygodniowego pozwala na utrzymanie w ryzach napięty plan najbliższych dni. Jeśli równocześnie uczysz się i pracujesz – jest to rozwiązanie scalające wszystkie Twoje obowiązki bez ryzyka zapomnienia czy przeoczenia czegoś przypadkiem. Jeśli pracujesz, a do tego jeszcze wychowujesz dzieci – z planerem na cały tydzień będzie Ci lżej, odciążysz pamięć i zaczniesz na luzie traktować wszystkie swoje powinności. Praktyczny planer tygodniowy pomoże:

  • opracować listę książek do kupienia w najbliższym czasie
  • przechowywać ważne adresy stron internetowych, firm czy osób prywatnych w jednym miejscu
  • zgromadzić wszystkie inspiracje, na które natykasz się każdego dnia
  • stworzyć niezobowiązujące notatki, z których wynikać będą zaskakujące wnioski na przyszłość
  • ogarnąć przypadkowe pomysły
  • wpisać ulubione cytaty oraz powiedzenia zasłyszane w towarzystwie lub na ulicy
  • zrealizować plan diety lub treningów
  • przypomnieć o zajęciach z języka obcego lub wizycie u lekarza

Jak ozdobić planer?

Planer, dla zwiększenia atrakcyjności wizualnej, możemy również ozdobić. Wcześniej pisaliśmy o skórzanej oprawie, ale to nie wszystko. Planer wygląda na profesjonalny, jeśli widać w nim wiele oznaczeń oraz odnośników. Możemy je wprowadzać za pomocą maleńkich naklejek, umieszczonych np. przy brzegach stron, aby od razu kierowały nas do informacji, której w danej chwili poszukujemy. Na takich małych naklejkach można cienkopisem umieścić kilka słów odnoszących się do danego tematu. Nie musimy więc żeglować po wszystkich stronach, aby znaleźć to, co w danej chwili jest nam potrzebne. Wystarczy odnośnik w firmie naklejki lub cienka tasiemka, przełożona przez całą długość strony. Naklejki typowo ozdobne mogą się znaleźć również na okładce planera. Można także zainwestować w specjalne okładki z dobrej jakości, cienkiego pcv. Mają one różnokolorowe motywy, m. in. roślinne, w kratę, w motyw centek, wody, ognia, animowane, filmowe i wiele innych.