Ogrzewanie grzewcze niezależnie czy to w kaloryferach czy w podłogówce musi być regularnie odpowietrzane. Jeśli ogrzewanie podłogowe jest odpowiednio wykonane i zainstalowane to niema konieczności odpowietrzania go nawet przez kilka lat, konieczne jest jednak regularne sprawdzanie czy niema takiej potrzeby.
Przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego
Tak naprawdę przyczyn zapowietrzenia instalacji grzewczej podłogowej może być wiele, mogą być to między innymi:
- Nieodpowiednie napełnienie instalacji – wodę należy napuszczać bardzo powoli, w innym wypadku razem z nią do rur dostana się pęcherzyki powietrza
- Nieodpowiednie materiały – mogą być to rury wykonane z nieodpowiedniego materiału lub na przykład brak odpowiedniej wkładki antydyfuzyjnej
- Niedokładne odpowietrzanie – bardzo ważne jest pierwsze odpowietrzanie, które należy przeprowadzić po montażu ogrzewania podłogowego
- Nieszczelne śrubki i złączki – należy pamiętać o dokładnym ich dokręceniu, tak by powietrze nie miało możliwości dostania się do instalacji
- Nieodpowiednia temperatura wody – jeśli temperatura obiegu jest ustawiona nieprawidłowo to w rurach zacznie wydzielać się powietrze
- Zgniłe pakuły – należy pamiętać, by sprawdzić czy nie zgniły one pod wpływem temperatury lub po kontakcie z wodą, w tych miejscach również może dostawać się powietrze
Urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego – jakie są?
Mimo, że zapowietrzanie podłogówki nie zdarza się zbyt często, to warto podczas jej montażu zamontować w skrzynce rozdzielczej tak zwany rozdzielacz. Powinien on posiadać automatyczne zawory odpowietrzacza, jest to tak zwany “odpowietrznik automatyczny do podłogówki”, który zazwyczaj umieszczony jest na dolnej belce. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że powinien on został umieszczony do każdej pętli. Rozdzielacz można zamontować dwoma sposobami:
- Na poziomie ogrzewania płaszczyznowego
- Szafka rozdzielcza umieszczana jest w piwnicy
Jak sprawdzić, czy podłogówka jest zapowietrzona?
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób sprawdzić czy nasze ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe można poznać po kilku prostych objawach, są to między innymi:
- Nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń
- Hałasy z instalacji – stukanie, trzaski, bulgotanie lub szumy
Oczywiście zdarzają się sytuację, że wymienione powyżej objawy nie musza być związane z zapowietrzoną instalacją. Jednak poszukiwanie przyczyny należy zacząć właśnie od jej sprawdzenia.
Odpowietrzanie podłogowe na zasilaniu czy powrocie
Obecnie montując ogrzewanie podłogowe, właściciele domów zabezpieczają się przed zapowietrzaną podłogówką montując automatyczny odpowietrzacz. Montuje się go na powrocie. Każda instalacja grzewcza powinna posiadać rozdzielacze, montowane osobno do każdej pętli lub kondygnacji. To w jakim miejscu zostanie on zamontowany zależy od nas samych, można umiejscowić go na każdym poziomie lub po prostu w piwnicy, by nie szpecić skrzynką mieszkania.
Odpowietrzanie podłogówki – jak to zrobić? Krok po kroku
Aby przeprowadzić prawidłowo odpowietrzanie instalacji podłogowej należy postępować zgodnie ze wskazówkami, krok po kroku:
- Zakręcamy wszystkie zawory – otwarty zostawiamy tylko jeden i włączamy pompę instalacji. Odpowietrzanie zaczynamy od pierwszego otwartego zaworu. Niestety cała czynność zajmie sporo czasu dlatego, że każdy z zaworów należy odpowietrzyć po kolei osobno.
- Odkręcamy odpływ wody – dzięki temu, że wcześniej zakręciliśmy wszystkie zawory to woda przepływa tylko przez jedną pętle i powietrze zostanie wypchane. Cała czynność może potrwać nawet kilkanaście minut, po tym czasie należy zakręcić zawór.
- Odpowietrzanie kolejnych pętli – bardzo ważne jest, by pamiętać, że każda pętla powinna zostać odpowietrzana osobno. Nigdy nie próbuj odpowietrzać na raz kilka sztuk, ponieważ całą czynność trzeba będzie wykonać od początku.
- Odkręcenie zaworów – nadszedł moment, w którym możemy odkręcić zawór regulacyjny. W tym momencie nasza instalacja podłogowa powinna znów zacząć działać bez zarzutu.
Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego jest czynnością czasochłonną i może zająć nam około 2- 3 godzin. Wszystko zależy od tego, ile pętli posiadamy (zazwyczaj jest to 8 sztuk). Jeśli chodzi o moment przelewania wody to przeprowadzamy czynność do momentu, w którym przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza.
Jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL?
Odpowietrzanie instalacji podłogowej, która posiada zawór RTL można wykonać na dwa sposoby, zależnie od tego, w którym miejscu położone są rozdzielacze.
1. Metoda pierwsza – rozdzielacz na kondygnacji z pętlami
Ta metoda odpowietrzania jest naprawdę prosta i może przeprowadzić ją każdy. Zawór RTL to nic innego jak automatyczny odpowietrznik do podłogówki.
- Włączamy pompę na najwyższe obiegi
- Zamykamy wszystkie zawory do poszczególnych pętli i zostawiamy tylko jeden otwarty
- Pompa przeprowadzi wodę przez całą pętlę, w momencie gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk w zaworze to odpowietrzanie jej zostało zakończone
- Jeśli podczas odpowietrzania ciśnienie się zmniejsza konieczne jest napełnienie ogrzewania podłogowego wodą. Należy robić to pomału z wyczuciem
- Wszystkie czynności należy powtórzyć z każdą pętlą z osobna i przy każdym rozdzielaczu
2. Metoda druga – rozdzielacze na innej kondygnacji
Ta metoda z kolei jest bardziej skomplikowana, ponieważ pompa nie będzie miała możliwości przetoczenia powietrza do rozdzielaczy poniżej pętli. Należy wykonać następujące czynności:
- Włączamy pompę
- Zamykamy zawór przy pompie, przy rozdzielaczach, na pętlach oraz odpowietrzniki
- Pod zawory spustowe podłączamy przewody, które powinny być elastycznie szczelne. Zawór na zasilaniu należy podłączyć do kanalizacji wodociągowej, natomiast zawór na powrocie do kanalizacji. Konieczne jest, aby pamiętać, że gdy widać przepływającą wodę to oznacza, że przewody są odpowiednio podłączone
- Otwieramy każdą pętle pojedynczo, by przepłynęła przez nią woda i nie było widać pęcherzyków powietrza.
- W momencie, gdy skończymy odpowietrzać każdą z pętli z osobna to zamykamy zawory spustowe i odłączamy przewody
- Gdy pętle są zamknięte to możemy otworzyć zawory przy pompie i na rozdzielaczu
- Następnie otwieramy zawory odpowiadające za odpowietrzanie i usuwamy powietrze z rozdzielacza
- Ostatnim krokiem jest otwarcie wszystkich pętli i włączenie pompy
Odpowietrzanie podłogówki i grzejników
Bardzo często zdarza się, że zarówno podłogówka jak i grzejniki są ze sobą połączone. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że podczas ogrzewania podłogowego czynność wykonać również na grzejnikach. W tej sytuacji należy odkręcić zawory odpowietrzające przy kaloryferach, by powietrze mogło się z nich wydostać. Nie zapomnij o zabezpieczeniu podłogi miską, by woda wydostająca się z grzejnika nie zalała mieszkania.
Niezależnie od tego jaka metodą wykonujemy odpowietrzanie instalacji grzewczej podłogowej musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to zajęcie czasochłonne. Jeśli zrobimy to dokładnie stosując się do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek efekt będzie na pewno satysfakcjonujący.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.