mezczyzna kladzie panele podlogowe

Układanie paneli podłogowych – jak to robić? Praktyczny poradnik krok po kroku

Panele są najczęściej wybieranym produktem na piękne podłogi. Coraz częściej kładzie się je w całym domu, nawet w kuchniach i przedpokojach. Cechują się one wytrzymałością i łatwością w pielęgnowaniu oraz znajdziemy na rynku naprawdę ich dużą ofertę do wyboru. Możemy kupić te imitujące drewno, jednokolorowe czy wzorzyste. Układanie paneli samodzielnie jest jedną z najłatwiejszych prac, ponieważ nie wymaga doświadczenia.

Jakich narzędzi potrzebujesz do położenia paneli podłogowych?

Podstawowym krokiem, który należy wykonać zanim zaczniemy układać panele jest plan. Bardzo ważne jest to w jaki sposób je położymy. Jeśli równolegle do okna to słońce przez nie padające nie wyeksponuje łączników paneli, jeśli jednak prostopadłe to pomieszczenie będzie wydawać się szersze. Kolejną istotną rzeczą jest wymierzenie podłogi oraz wyliczenie ilu desek panelowych będziemy potrzebować. Należy również pamiętać o szczelinach pozwalających na „pracę” deski. Powinna one znajdować się przy ścianach, rurach oraz futrynach. Ta w mniejszych pokojach powinna wynosić 10 mm, a większych nawet 20 mm. Krok drugi to potrzebne materiały i narzędzia, a tym rzeczami podczas montażu paneli są:

  • Gilotyna
  • Gumowy młotek
  • Miarka
  • Ołówek
  • Taśma
  • Kołki montażowe
  • Kliny dystansowe
  • Listwy przypodłogowe
  • Listwy wykończeniowe

Jak kłaść panele podłogowe? Krok po kroku

Kiedy jesteśmy już przygotowani i posiadamy potrzebny sprzęt to możemy zacząć układać panele, aby zrobić to samodzielnie należy zapoznać się z przedstawionymi przez nas krokami. Dzięki nim nie popełnimy błędów, które mogą skutkować zniszczeniem desek lub potrzebą ich rozkładania i układania na nowo.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Przed położeniem podłogi, niezależnie czy jest to terakota, parkiet czy panele należy przygotować odpowiednio podłoże. Przede wszystkim trzeba ją dokładnie posprzątać, powinna być ona równa i sucha. Niektórzy, aby tak się stało odkurzają nawet posadzkę. Pamiętaj, że powinna być ona również prosta, jeśli tak nie jest to zdecyduj się na wylanie posadzi samopoziomującej.

Krok drugi – folia i podkład

Ocieplenie pod panele jest bardzo ważne, dlatego też na całej powierzchni podłogi należy ułożyć folię paroizolacyjną. Pamiętaj, aby zostawić przy ścianie wyższe brzegi, na tyle by ją zawinąć do góry. Pasy folii powinny nachodzić na siebie, tak aby szczelnie pokryły całe podłoże, możesz połączyć je ze sobą taśmą klejącą, aby się nie przesuwały. Na folię należy położyć podkład izolujący. Wybór jest bardzo duży, jednak powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • Czy w domu jest ogrzewanie podłogowe – podkład w tym przypadku nie powinien być odporny na ciepło. Musi być wydajny by zapewnić efektywność ogrzewania
  • Czy chcemy odizolować podłogę od zimna z piętra niżej – musimy wziąć to pod uwagę, jeśli pod mieszkaniem znajduje się piwnica lub inne zimne pomieszczenie. Podkłady powinny mieć wtedy wysokie parametry izolacyjne, by zaoszczędzić na ogrzewaniu zatrzymując ciepło w domu
  • Jeśli zależy nam na akustyce podłogi, bo na przykład lubimy ciszę, nie chcemy słyszeć kroków, stukania i odgłosów to podkład wyciszający sprawdzi się idealnie. Nasi sąsiedzi mieszkający pod nami również będą z takiego wyboru bardzo zadowoleni.
  Zacieki na suficie i ścianie - jak je zamalować? Sprawdzone sposoby

Jeśli chodzi o rodzaje podkładów to mamy do wyboru:

  • Podkłady poliuretanowo – mineralne – cechuje je wysoka cena, wytrzymałość, niski opór cieplny, wyciszenie i akustyka
  • Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego idealne, jeśli zależy nam na wyrównaniu podłogi, ponieważ posiadają 6 mm grubości dodatkowo są izolatorami, zapewniają trwałość paneli, są odporne na wilgoć i redukują dźwięki.
  • Podkłady z polietylenu – idealne, gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe, dodatkowo są: wyciszające, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe i wodoodporne
  • Podkłady typu korek i tektura falista – są to podkłady tradycyjne, na które decydują się zawzięcie ekologowie. Są również najtańsze, a co za tym idzie jakość również jest niższa, korek na przykład jest akustyczny, odporny na wilgoć pleśń i grzyby.
  • Wykładzina – mimo, że nie którzy zdecydują się na nią kładąc ją pod panele, to lepiej jest tego unikać, ponieważ że względu na jej elastyczność może ona wyginać się wraz z panelami.

Izolacja pod panele jest bardzo istotna, dlatego też najlepiej zapoznać się z ich rodzajami i wybrać taką, która będzie odpowiednia do naszego mieszkania i która będzie spełniała funkcję, na której nam najbardziej zależy.

ukladanie paneli podlogowych

Krok trzeci – układanie pierwszego rzędu paneli

Przed położeniem pierwszego panelu należy zastanowić się dokładnie w jaki sposób chcemy je ułożyć. Nie jest to tak oczywiste jakby się mogło zdawać, ponieważ za pomocą kierunku ich układania możemy zmienić wygląd całego pomieszczenia, na przykład:

  • Gdy w pokoju mamy tylko jedno mniejsze okno to układaj panele prostopadle do niego. Gdy promienie słoneczne będą odbijały się od nich to “zleje się” ona w całość i połączenia nie będą widoczne. Gdy okien jest więcej niż jedno to stosuj tą samą metodę, jednak celem startowym niech będzie okno znajdujące się najbliżej drzwi.
  • Jeśli chcesz, aby pokój wydawał się szerszy niż jest w rzeczywistości to układaj panele prostopadle, oczywiście do dłuższego boku.
  • Jeśli nasz wybór pada na panele imitujące deskę (nie zależnie od ich koloru) to konieczne jest układanie ich w taki sposób, by całość była spójna.
  Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Praktyczny poradnik

Przed położeniem pierwszego panelu należy zorientować się, czy wymagają one skrócenia, ponieważ musimy to zrobić od razu. W tym celu zmierz, ile centymetrów ma odległość od ściany do ściany i porównaj wynik z panelem. Łączymy ze sobą wszystkie deski krótszymi bokami. Następną deskę należy przykładać do poprzedniej pod kątem 70 stopni i opuszczać ją powoli dociskając.

Krok czwarty – układanie kolejnych rzędów paneli

Do krótszego boku należy dołączyć kolejny panel, tak by cały pas odpowiadał długości do ściany. Kolejne rzędy dopasowujemy do poprzednich, w razie konieczności docinany i spinamy je ze sobą. Wszystkie deski panelowe podczas układania należy dobijać gumowym młotkiem, można użyć w tym celu również z drewnianego klocka.

Krok piąty – układanie ostatniego rzędu paneli

Jeśli chodzi o ostatni rząd paneli to zazwyczaj wymaga on docięcia. Jednak nie może on mieć mniej niż 5 cm szerokości, należy odmierzyć potrzebną szerokość i dociąć panel. Możesz zrobić to za pomocą specjalnej piłki lub gilotyny.

Krok szósty – wykończeniówka

Gdy panele są już ułożone to pozostaje nam już tylko praca wykończeniowa, między innymi:

  • Docięcie wystającej folii przy ścianach i futrynie
  • Szczeliny dylatacyjne zakrywamy listwami przypodłogowymi, które łączymy za pomocą narożników wewnętrznych i zewnętrznych oraz specjalnych łączników
  • W progach należy zamontować listwy wykończeniowe.

Panele klejone – różnice w kładzeniu

Na rynku istnieją również panele klejone. I trzeba wiedzieć, że ich układanie nie różni się zbyt wiele od tych na zatrzask. Jedyną różnicą jest to, że podczas układania elementy łączone musimy wysmarować wcześniej klejem. Pamiętaj jednak, aby z nim nie przesadzić, ponieważ jeśli panel zostanie ubrudzony może spowodować to trwałe uszkodzenia. Jeśli klej po dociśnięciu paneli dostanie się na wierzch należy jak najszybciej usunąć go z deski. W tym przypadku listwy przyścienne również montowane są na klej.

  Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Poradnik krok po kroku

Zarówno laminat jak i parkiet drewniany już dawno odeszły do lamusa. Teraz na topie są panele podłogowe i ścienne, dlatego też producenci co roku wprowadzają ich nowe struktury i kolory. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania ich do wnętrz naszego mieszkania i domu. Obecnie panele posiadają również różną grubość i materiały. Mimo, że ich ułożenie wcześniej wymaga strategicznego planu, każdy nawet nie doświadczony człowiek może położyć je sam.

ukladanie drewnianych paneli podlogowych

Inne rodzaje paneli podłogowych

Wszystkie ich rodzaje mają swoje właściwości, możemy wyróżnić na przykład panele:

  • Drewniane – odporne na zagniecenia i porysowania, wykonane z drewna dębowego, jesionowego, klonowego, wenge czy tekowego są najbardziej twarde, natomiast te mniej twarde to sosna, jodła i brzoza. Na rynku istnieją również deski wykonane z drzew egzotycznych, jednak należy liczyć się podczas ich wyboru z wysoką ceną.
  • Laminowane – odporne na ścieranie, promienie UV, temperaturę. Dodatkowo mogą imitować drewno, płytki i kamień.
  • Winylowe – są wodoodporne i tłumią wszelkie dźwięki, są przyjemne w dotyku oraz antypoślizgowe. Świetnie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym.
  • Polimerowe – są odporne na zabrudzenia, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i promienie UV.