mezczyzna naprawia toalete

Jak naprawić spłuczkę od WC? Praktyczny poradnik

Ponieważ spłuczka jest podstawowym elementem każdej łazienki i używamy jej nawet kilkanaście razy dziennie, często zdarza się jej awaria. Niestety, gdy cieknie z niej woda, skutkuje, to jej większym zużyciem, a co gorsza rachunki również idą w górę. Okazuje się jednak, że nie ma konieczności wzywania fachowca, zwłaszcza że jej naprawa nie jest skomplikowana. 

Działanie spłuczki WC – podstawy

Nie zawsze cieknąca spłuczka wymaga wizyty fachowca, być może okaże się, że naprawa tego elementu jest dziecinnie prosta i możemy wykonać ją sami. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również pieniądze.

Naprawa spłuczki wydaje się prostą czynnością, pod warunkiem, że wiemy, jak działa. Przede wszystkim posiada ona dwa zawory: napełniający i spłukujący, które napędzane są siłą grawitacji. Zawór spłukujący ma za zadanie blokowanie wody, tak, by nie przedostała się ona do muszli klozetowej. Jeśli więc naciskamy przycisk, chcąc spuścić wodę, unosi się on i puszcza wodę.

Zawór napełniający, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie doprowadzenie wody do spłuczki. Bardzo ważne jest, aby pływak, który znajduje się w spłuczce, był dobrze wyregulowany, ponieważ to dzięki niemu, gdy woda osiągnie odpowiedni poziom, woda zostanie odcięta.

Najczęściej usterki spłuczek związane są właśnie z tymi dwoma elementami, jeśli mamy problem ze spłuczką, należy sprawdzić je w pierwszej kolejności. Jeśli naprawa nie przyniosła efektu, to oznacza, że problem jest dużo poważniejszy i być może będzie konieczny zakup nowej spłuczki. Warto jest jednak sprawdzić, jaka jest przyczyna cieknącej wody do muszli klozetowej, zanim jeszcze wybierzemy się do sklepu budowlanego w poszukiwaniu uszczelek czy zaworów.

  Jakie uszczelki do kabiny prysznicowej wybrać?

Dlaczego spłuczka cieknie? Możliwe przyczyny

Spłuczka nie jest skomplikowanym urządzeniem. Dzięki temu bardzo łatwo jest ustalić przyczynę jej awarii i naprawić usterkę. Do najczęściej występujących przyczyn usterek należą:

  • Nie wyregulowany pływak
  • Uszkodzony pływak
  • Zabrudzona membrana
  • Zniszczona uszczelka przy zaworze spustowym
  • Należy je dokładnie sprawdzić, by dowiedzieć się, na czym polega problem.

naprawa spluczki

Różne usterki spłuczki i sposoby naprawy

Jeśli uda nam się ustalić, jaka jest przyczyna awarii spłuczki, należy wiedzieć, w jaki sposób należy ją naprawić. Nie jest to skomplikowane i nie zawsze konieczna jest wizyta fachowca lub wymiana elementu na nowy.

Regulacja pływaka w spłuczce

Jeśli spłuczka cały czas pobiera wodę, to bardzo częstym powodem awarii spłuczki jest źle ustawiony pływak. Gdy znajduje się on zbyt wysoko, zawór się nie domyka i woda jest stale pobierana. Co za tym idzie, pojawia się problem z przeciekaniem wody ze spłuczki do muszli klozetowej. Należy wiec ustawić go w odpowiedni sposób. W tym celu konieczne jest ściągnięcie pokrywy spłuczki, a następnie metoda prób i błędów ustawienie pływaka w odpowiedniej pozycji za pomocą śruby.

Naprawa cieknącej spłuczki z uszkodzonym zaworem napełniającym

Gdy spłuczka cieknie, to powodem tego może być uszkodzony zawór napełniający, który należy wymienić na nowy. Kupimy go za kilka złotych w sklepie budowlanym, jednak ważne jest, by podczas zakupu nowego elementu dobrać go odpowiednio do rodzaju spłuczki. W tym celu należy zwrócić uwagę na średnicę, jaką ma przewód przyłączeniowy. Sama wymiana nie należy do skomplikowanych czynności, należy zakręcić główny zawór wody i podstawić pod zbiornik miskę. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie pokrywy spłuczki, odkręcenie uszkodzonego zaworu i wymienienie go na nowy. Następnie przykręcamy zawór doprowadzający wodę i regulujemy pływak.

Brudna membrana

  Skraplanie wody na oknach - 10 sposobów na zaradzenie problemowi

Gdy regulacja pływaka w spłuczce nie pomogła, a woda nadal cieknie, to powód awarii może być błahy. Otóż często zdarza się, że przyczyną usterki jest zabrudzona membrana. W tym przypadku konieczne jest odkręcenie jej, dokładne umycie i w razie konieczności należy ją odkamienić. Możemy włożyć ją do miski z octem na kilka minut, a następnie spłukać bieżącą wodą.

Jak naprawić spłuczkę z uszkodzonym zaworem spłukującym?

Cieknąca spłuczka może być spowodowana uszkodzoną uszczelką w zaworze spustowym. Zawór ten powinien zamykać dopływ wody, jeśli jest uszkodzony, to woda przecieka ze spłuczki do miski klozetowej. W takiej sytuacji należy sprawdzić przede wszystkim uszczelkę, która mogła pęknąć. Jej wymiana to koszt kilku złotych.

W celu wymiany uszkodzonej uszczelki należy zakręcić zawór doprowadzający wodę, następnie zdjąć pokrywę spłuczki i opróżniamy ją. Ważne jest, by wybrać całą wodę, możemy pomóc sobie ściereczkę lub gąbką. Jeśli po zdjęciu uszczelki stwierdzisz, że jest ona tylko zabrudzona, dokładnie ją wyczyść.

Musimy pamiętać, że musimy sprawdzić też drugą uszczelkę, która znajduje się przy wlocie wody do spłuczki. Ją również musimy zdjąć i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Jeśli nie, to również dokładnie ją czyścimy i zakładamy jeszcze raz.

mezczyna naprawia spluczke

Jak wygląda naprawa spłuczki podtynkowej?

Przed przystąpieniem do naprawy spłuczki należy przygotować sobie potrzebne narzędzia, czyli klucze, ścierki, gąbki czy miski. Nie warto, jest kupować elementów do wymiany wcześniej niż to konieczne, ponieważ mogą okazać się nieużyteczne.

Cieknąca spłuczka jest o wiele bardziej problematyczna, jeśli chodzi o spłuczkę podtynkową. Najczęstszą przyczyną usterki w takiej sytuacji jest uszczelka znajdująca się w zaworze spłukującym, ponieważ na niej zbiera się całe zanieczyszczenie.

  • Aby się do niej dostać, należy zdemontować płytkę, która osłania stelaż
  • Postępujemy jak w przypadku spłuczki kompaktowej
  Wymiennik ciepła do kozy a ekologia: ogrzewanie przyjazne dla środowiska

Jeśli jednak mimo wymiany uszczelki problem nadal istnieje, to niestety konieczne jest zerwanie płytek, zdemontowanie obudowy i wymiana całej spłuczki.

Warto jest pamiętać, że spłuczki używamy kilkanaście razy dziennie, uszczelka może więc ulec zniszczeniu. Należy ją wymieniać co 2 – 3 lata i pamiętać o odkamienianiu pozostałych elementów. Większość pracy możemy wykonać sami, jeśli jednak mimo naszej interwencji spłuczka nadal nie odbija lub woda cieknie do muszli klozetowej, to warto, jest wezwać fachowca, który ustali przyczynę i naprawi awarię.