naprawa spluczki

Naprawa spłuczki od WC – jak ją naprawić? Praktyczny poradnik

Spłuczka jest obowiązkowym wyposażeniem w każdym domu. Niestety często zdarza się, że psuje się ona i konieczne jest wezwanie fachowca. Jednak w wielu przypadkach możemy poradzić sobie sami i warto jest spróbować by zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rodzaje spłuczek do WC

Do wyboru mamy trzy rodzaje spłuczek:

  • Z ciągadłem – uruchamia się je za pomocą naciśnięcia dźwigni znajdującej się z boku
  • Kompaktowa – tak zwana energooszczędna, mogą być wykonane z ceramiki, plastiku lub chromu
  • Pisuarowa – stosowane przy pisuarach

Bardzo ważne jest także, by podczas wyboru spłuczki wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale również to jaki rodzaj sedesu chcemy zamontować. Podstawowymi są:

  • Sedesy kompaktowe – zbiornik na wodę powinien mieć pojemność 6 – 9 litrów
  • Sedesy podwieszane – całość składa się z przycisku spłukującego, stelaża, miski podwieszanej, deski oraz maty, która spełnia funkcję wygłuszającą.
  • Miski ustępowej z dolnopłukiem – zbiornik na wodę i sedes można zakupić osobno.

Ja działa spłuczka do WC?

Spłuczka zbudowana jest z:

  • Zaworu napełniającego – ma za zadanie doprowadzenie wody do zbiornika
  • Pływaka – zamyka zawór napełniający
  • Zaworu spustowego – po naciśnięciu przycisku uwalnia on wodę ze spłuczki

Działanie spłuczki nie jest skomplikowane. Przede wszystkim usuwa ona wszystkie nieczystości rurą wprost do szamba. Rura odpływowa przechodzi pod podłogą. Przepływa nią brudna woda, która uruchomiona jest przyciskiem na spłuczce lub za pomocą łańcuszka. Najczęściej zdarza się, że pod wpływem grawitacji opada ona przez rurę wprost do oczyszczalni ścieków. W cysternie zamontowany jest tak zwany pływak, który ma za zadanie kontrolować poziom wody. Po naciśnięciu przycisku pływak znajduje się na spodzie spłuczki odblokowując wodę. W momencie, gdy woda się nabiera się do zbiornika, pływak się automatycznie podnosi. W toalecie u jej podstaw zostaje część wody. Dzięki temu jest ona na tyle uszczelniona by na zewnątrz nie wydostały się zarazki i brzydkie zapachy.

  Naprawa baterii kuchennej - jak naprawić cieknąca baterie zlewozmywakową?

mezczyzna naprawia spluczke

Przyczyny cieknącej spłuczki – jakie mogą być?

Aby pozbyć się usterki przede wszystkim najpierw musimy poznać jej przyczynę. Nieprawidłowo działająca spłuczka może podnieść zużycie wody, a co za tym idzie podnieść rachunki. Gdy spłuczka cieknie to przyczynami mogą być między innymi:

  • Złe położenie pływaka – w sytuacji, gdy jest on za wysoko niema możliwości domknięcia zaworu, który doprowadza wodę
  • Zabrudzona membrana – osad, który zbiera się na zaworze napełniającym nie zezwala na jego całkowite domknięcie i nadmiar wody odprowadzany jest przez tak zwany przelew awaryjny
  • Zużyta uszczelka – zużycie uszczelki znajdującej się w zaworze spustowym powoduje ciągłe cieknięcie wody do muszli. Jest to najczęstsza usterka występująca w WC
  • Zepsuty mechanizm spłuczki – niestety, gdy to jest przyczyna to konieczna jest wymiana całej spłuczki.

Jak naprawić spłuczkę w różnych sytuacjach?

Bardzo często zdarza się, że awaria spłuczki WC w naszym mieszkaniu nie jest groźna i możemy naprawić ją sami. Aby to zrobić należy wiedzieć co dzieje się nie tak i jaka jest tego przyczyna.

  • Zabrudzona membrana – bardzo często zbierają się na niej różne osady, co powoduje niedomknięcie i stały wypływ wody. Jeśli woda przecieka lub spłuczka nie odbija to należy wyczyścić membranę i odkamienić element mocząc ją w occie przez kilkanaście minut.
  • Regulacja pływaka w spłuczce – w sytuacji, gdy spłuczka cały czas pobiera wodę, możemy mieć do czynienia ze źle ustawionym pływakiem, który się nie domyka. Aby regulacja pływaka w spłuczce została odpowiednio przeprowadzona należy zdjąć pokrywę misy i za pomocą prób i błędów ustawić pływak na określonej pozycji.

Naprawa cieknącej spłuczki z uszkodzonym zaworem napełniającym

Jest to częsta przyczyna cieknącej spłuczki. W tym przypadku konieczna jest wymiana zaworu na nowy. Jest to na szczęście nie wielki koszt, ponieważ można zakupić go za około 25 zł, a dodatkowo jest on łatwo dostępny. Jego wymiana również jest prosta i można zrobić to samemu.

  Empik proponuje prezenty świąteczne dla miłośników majsterkowania

Jak naprawić spłuczkę z uszkodzonym zaworem spłukującym (spustowym)?

Jeśli mamy problem ze spłukiwaniem to najprawdopodobniej jest to zasługa uszkodzonej uszczelki. Odpowiada ona za zablokowanie wylotu wody. W takiej sytuacji woda dostaje się do misy i powoduje cieknięcie. Aby prawidłowo wymienić uszczelkę, co możemy zrobić łatwo sami konieczne jest zakręcenie głównego zaworu oraz opróżnienie zbiornika. Należy pozbyć się resztek wody za pomocą ściereczki i wymieniamy ją na nową. Pamiętaj również o drugiej uszczelce, która znajduje się przy wlocie wody do zbiornika. Jeśli woda nadal przecieka, konieczna jest wymiana również druga uszczelka.

spluczka toaletowa

Naprawa spłuczki podtynkowej – jak wygląda?

Naprawa spłuczki podtynkowej wydaje się wprost nie możliwa i wymagająca ręki fachowca, ponieważ mechanizm ukryty jest pod glazurą. Nic bardziej mylnego. Jeśli ustalimy przyczynę, możemy naprawić ją sami. Niema potrzeby kucia płytek, ponieważ najczęściej montowany jest tak zwany otwór rewizyjny, który ułatwia nam dostęp do wszystkich zaworów. Jak wygląda naprawa spłuczki krok po kroku?

  1. Demontujemy otwór rewizyjny.
  2. Należy zwolnić blokadę kołków (może być potrzeba odkręcenia wkrętów). Odsuwamy suwaki i przekręcamy dźwignie o 90 stopni
  3. Demontujemy tak zwane popychacze, które poruszają dźwignią, która unosi zawór. Zdejmujemy pokrywę, która zakrywa otwór.
  4. Zamykamy dopływ wody głównym zaworem
  5. Następnie naciskamy przycisk, który otwiera zawór spustowy. Kolejno wyjmujemy konsolę, uwalniając przy tym haczyki.
  6. Odkręcamy nakrętkę odłączając wężyk zaworu odcinającego.
  7. Odpinamy zawór napełniający i wyciągamy go przez otwór, należy wyjąć również zawór spustowy.
  8. Czyścimy zawór spustowy za pomocą silnego strumienia wody, a następnie nakładamy go z powrotem.
  9. Następnie czyścimy zawór spustowy za pomocą mokrej szmatki. Koniecznie należy również wyczyścić uszczelkę.
  10. Wkładamy zawór spustowy, ustawiamy pionowo cięgła, tak by swobodnie opadały.
  11. Wkładamy zawór napełniający, do momentu, w którym usłyszymy kliknięcie
  12. Przykręcamy wężyki
  13. Kolejno montujemy konsolę. Zaczepy cięgła zaworu spustowego zaczepiamy z tyłu tak by zawór unosił się i opadał swobodnie.
  14. Otwieramy zawór odcinający i sprawdzamy, czy wszystko działa prawidłowo.
  15. Wkładamy płytkę maskującą
  16. Wsadzamy kołki w otwory, by dźwignie były skierowane poziomo w kierunku środka.
  17. Ostatnim krokiem jest montaż popychaczy i założenie panelu, który montujemy od dołu ku górze.
  Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać?

Naprawa spłuczki podtynkowej jest łatwa jednak wymaga poświęcenia trochę więcej czasu.

Wymiana mechanizmu spłuczki

W sytuacji, gdy konieczna jest wymiana mechanizmu spłuczki konieczne jest w pierwszej kolejności zamknięcie zaworu, który doprowadza wodę oraz odkręcić gwint, który ma za zadanie mocowanie mechanizmu spłuczki. Następnie spuszczamy wodę i za pomocą suchej ścierki zbieramy pozostałą w zbiorniku wodę. Następnie wykonujemy demontaż całej spłuczki. Konieczne jest również zakupienie nowego, identycznego mechanizmu, tak by mieć pewność, że będzie pasował.