beton na strop

Beton na strop – jak wybrać najlepszy? Rodzaje betonu na strop

Pierwsza najistotniejszą kwestią, którą musimy wykonać podczas budowania domu jest wybranie betonu na strop, ponieważ jest ona podstawą całego budynku.

Rodzaje stropów betonowych

Zależnie od przeznaczenia, do wyboru mamy kilka rodzajów betonu na strop. Najczęściej wykorzystuje się:

  • Strop gęstożebrowy – stosuje się go w budynkach o regularnych kształtach, w sytuacji, gdy rozpiętość podpór wynosi około 7 metrów. Strop ten wymaga specjalnego wzmocnienia ścian działowych.
  • Strop płytowy – monolityczny – nadają się do budynków o nieregularnych kształtach i szerokiej rozpiętości podpór. Przy tego rodzaju stropie konieczne jest dodatkowe zbrojenie, należy wybrać je indywidualnie, biorąc pod uwagę sposoby podparcia, obciążenia oraz rozmiary.
  • Strop z płyt kanałowych – aby sprawdził się on idealnie, rozpiętość podpór powinna wynosić 6 metrów, a budynek powinien mieć regularny kształt.
  • Strop drewniany – stosuje się go w domach drewnianych, w domach murowanych natomiast tylko na poddaszu pod warunkiem, że nie jest ono częścią mieszkalną.

Jaki beton na strop?

Zarówno fundamenty jak i strop powinny cechować się dużą wytrzymałością na ściskanie. Najlepiej sprawdzi się więc beton B20, który możemy wykonać sami w betoniarce oczywiście możemy zamówić gotową mieszankę, jednak należy liczyć się z wyższymi kosztami. Bardzo często zdarza się, że wybierając beton na strop zwracamy uwagę na czas realizacji, czyli ten o szybkim przyroście wytrzymałości.  odpowiednio wykonany strop będzie bezpieczny i będzie pełnił barierę akustyczną i termiczną.

Jaki beton na strop Teriva?

Jest to gęstożebrowy strop, który jest trwały i ognioodporny. Niestety jest trudny w montażu, gdzie pomieszczenia mają nieregularny strop. Wykonany jest z belek kratownicowych, a pomiędzy nimi układa się tak zwane pustaki wypełniające.

  Projekty domów z garażem od MURATORA

Jeśli chodzi o beton na strop Teriva to największą popularnością cieszą się:

  • Teriva T1 – jego cena jest atrakcyjna i nadaje się do domów o rozpiętości do 6 metrów
  • Teriva T Nova – pomieszczenia powinny mieć rozpiętość do 7,2 m, a maksymalne obciążenie powinno wynosić 1,5 kN/m2
  • Teriva T2 – maksymalna rozpiętość to 7,8m, a maksymalne obciążenie 3,0 kN/m2. Cechuje go wysoka wytrzymałość.
  • Teriva T3 – rozpiętość do 7,2m, maksymalne obciążenie do 5,0kN/m2. Jest to najbardziej masywny rodzaj stropu.

beton stropowy

Jaki beton na strop monolityczny?

Beton na strop monolityczny wymaga bardzo solidnego podparcia, czyli deskowania. Tego rodzaju strop projektuje się konkretnie do budynku, ważny jest także układ zbrojenia oraz sposób oparcia na ścianach. Wymaga on deskowania, jednak coraz częściej używa się produktów wielorazowego użytku. Samo zbrojenie powinien wykonać doświadczony zbrojarz. Zaletami stropu monolitycznego są:

  • Kształt stropu może być nieregularny
  • Nie występuje zjawisko klawiszowania
  • Ma małą grubość
  • Do montażu nie potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany
  • Zapewnia izolację dźwiękową

Jaki beton na strop żelbetowy?

Wykonany jest z betonu i żelaza, całość konstrukcji jest trwała, jednak niestety nie tania. Jest to najpopularniejszy strop stosowany podczas budowy domu. Można montować je w rożny sposób, zależnie od różnic technologicznych. Dodatkowo podczas jego wykonania stosuje się rożne materiały.

Do wyboru mamy:

  • Strop monolityczny – wykonanie wymaga deskowania, schnie kilka tygodni, jest to najczęściej stosowany strop
  • Strop gęstożebrowy – konstrukcja jest skomplikowana, nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu
  • Strop z prefabrykowanych materiałów – szybki montaż, po jego wykonaniu układa się ciężkie materiały budowlane i równomiernie rozprowadza mieszankę

Aby strop żelbetowy był wykonany odpowiednio konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zbrojenia, szalunków oraz mieszanki betonowej. Aby żelbeton mógł prawidłowo pracować konieczne jest odpowiednie zagęszczenie mieszanki betonowej wokół zbrojenia. Ułożenie stroju tego rodzaju polega na wmurowaniu ścian nośnych na odpowiedniej wysokości, wypoziomowaniu oraz wyrównaniu powierzchni.