pranie recznikow w pralce

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?

Ręczniki w naszej łazience często są nasza wizytówką. Aby nie były szare i wyblakłe należy przede wszystkim wiedzieć w jakiej temperaturze należy je prać i jakiś środków w tym celu używać. Nasze babcie często gotowały ręczniki, czy sprawdzi się to również w naszym domu? Dzięki temu artykułowi będziecie wiedzieli co zrobić, by zawsze wyglądały jak nowe.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Niestety często zdarza się, że z czasem nasze ręczniki stają się szare, a co gorsza szorstkie i wycieranie się nimi nie jest dla nas przyjemne. Mimo, że staramy się o nieregularnie dbać, prać jak najczęściej to często zdarza się, że nie przynosi to oczekiwanego efektu. Co zatem zrobić, by nie straciły swojego kształtu, koloru i właściwości? Oczywiste jest, że należy prać je w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na metce. Najczęściej są to temperatury 40 lub 60 stopni. Należy unikać ich gotowania i temperatury 90 stopni, ponieważ najprawdopodobniej stracą one puszystość.

Pranie ręczników – jaki program wybrać?

Jeśli chodzi o program, w którym należy prać ręczniki to powinien być on przystosowany do materiału, z którego są wykonane. Należy jednak pamiętać, by program był na tyle długi, aby te duże i ciężkie miały możliwość całkowitego doprania z brudu i drobnoustrojów. Do wyboru mamy programy:

  • Bawełna – ręczniki z bawełny i frotty
  • Syntetyczne – poliester, poliamid, wiskoza, mikrofibra
  • Delikatne – ręczniki bambusowe
  • Ręczniki – ręczniki, prześcieradła i kołdry

Ważne jest także, by całkowicie zrezygnować z wirowania i suszenia w suszarce, by nie zostały zbyt szybko zużyte. Konieczne jest także posegregowanie kolorów i białych, by te drugie nie zafarbowały.

pranie brudnych recznikow w pralce

Jakiego proszku używać do prania ręczników?

Przede wszystkim pranie ręczników należy zacząć od segregowania jasnych i ciemnych. W innym przypadku te jasne zafarbują pod wpływem środków do prania i ciepłej wody. Po nastawieniu odpowiedniego programu należy użyć żelu, płynu do prania lub kulki piorącej zamiast proszku. Dzięki temu unikniemy wplątania ziarenek proszku we włókna ręcznika. Używanie płynów do płukania zmniejsza natomiast ich miękkość.

  Jak usunąć plamy z żywicy? Sposoby na usunięcie żywicy

Należy także unikać:

  • Prasowania ręczników – ich kontakt z gorącym żelazkiem wpływa na utratę ich miękkości, a poza tym nie będą wchłaniały wilgoci ja wcześniej
  • Przeładowania bębna pralki – niestety jego przeładowanie sprawia, że płyn czy kulka do prania nie będzie miała możliwości się rozpuścić
  • Płynów do płukania – używanie płynów wpływa na pozbawienie ich właściwości chłonących
  • Wirowania – niestety ręczniki szybko niszczeją pod jego wpływem. Lepiej jest suszyć je w suszarce bębnowej.

Jak prać ręczniki, aby były miękkie?

Aby ręczniki były miękkie i dobrze chłonęły wodę, należy pamiętać, by temperatura prania ręczników była zgodna z zaleceniami producentów. Ważny jest również odpowiedni dobór środków chemicznych, należy pamiętać, że proszki do prania powodują ich szorstkość. Często zdarza się, że mając w mieszkaniu twarda wodę decydujemy się na płyny zmiękczające, jednak nie jest to dobry wybór. Ręczniki często tracą właściwości, które chłoną wodę. W naszych domach natomiast znajdziemy wiele produktów, które wpływają na skuteczne zmiękczenie włókien. Możemy więc:

  • Wlać do przegródki na proszek nie wielką ilość octu
  • Wsypać proszek do pieczenia do przegródki na płyn do płukania
  • Używamy do prania sody oczyszczonej. Ważne jednak, by pamiętać, że ma ona właściwości odbarwiające więc nie nadaje się do kolorów.

kobieta pierze reczniki w pralce

Jak często prać ręczniki?

To jak często należy przeprowadzić pranie ręczników zależy od wielu różnych czynników. Ważne jest to jak często są one używane i czy łazienka posiada odpowiednią wentylację. Gdy wentylowanie jest słabe, to najprawdopodobniej rozwijają się na nich drobnoustroje i bakterie, które nie są bezpieczne dla ludzi. W takiej sytuacji najlepiej będzie prać je co dwa dni dbając, by temperatura prania ręczników była zgodna z instrukcją na metce.

Najczęściej powinny być prane ręczniki, które służą nam do wycierania rąk, ponieważ do właśnie na nich rozwija się najwięcej zarazków, które są dla nas niebezpieczne.

  Jak usunąć zapach stęchlizny? 10 sprawdzonych sposobów

Jak prać nowe ręczniki?

Nowe ręczniki należy uprać przed użyciem. Jest to konieczne, by pozbyć się włókien i pyłów. W innym przypadku będą się one przyklejały do mokrej skóry. Pierwsze pranie ma też inny cel, dzięki temu kolor zachowa się na dłużej. Przed pierwszym praniem należy:

  • Moczyć je w zimnej wodzie przez dobę
  • Prać je w 60 stopniach
  • Nie należy dodawać płynów do płukania
  • Prać je w takiej samej temperaturze przez następne prania

wyprany recznik

Jak doprać brudne ręczniki?

Wszystko zależy od tego jaki kolor posiadają ręczniki. Jeśli chodzi o te białe to domowe sposoby są bardziej bezpieczne niż te chemiczne i na pewno nie zniszczą materiałów.

  1. Ocet i soda – ręczniki należy namoczyć w occie lub dodać go do proszku do prania. Najlepiej wzmocnić go o sodę oczyszczoną.
  2. Cytryna – ręczniki należy namoczyć w wodzie z sokiem z cytryny na pół godziny. Innym nie mniej skutecznym sposobem jest zagotowanie kilku cytryn i namoczenie w nich ręczników.
  3. Aspiryna – świetnie działa na przebarwienia i żółte plamy. Ręczniki można namoczyć w wodzie z aspiryną na pół godziny.

Najbardziej oporne do usunięcia są zabrudzenia z kosmetyków do makijażu. Aby pozbyć się tego rodzaju plam można wcześniej nanieść detergent na plamę. Należy uważać, by ręczniki się nie odbarwiły.

Jak prać ręcznik z mikrofibry?

Mikrofibra jest połączeniem poliamidu i poliestru. Posiadają one naprawdę wiele zalet i sa najczęściej wybieranymi na rynku.

  • Ręczniki z niej wykonane są tanie
  • Dobrze chłoną wodę
  • Bardzo szybką schnął
  • Są cienkie i lekkie
  • Idealnie sprawdzają się podczas podróży

Jeśli chodzi o to w jaki sposób je prać to należy wiedzieć, że temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni, by nie straciły swoich właściwości. Nie należy ich także prać z innymi rzeczami, by wosk znajdujący się na nich nie uszkodził włókien mikrofibry. Jeśli chodzi o odpowiedni program w pralce, to najlepiej będzie wybrać “syntetyczne”, ponieważ jest on przeznaczony do tego rodzaju materiałów.

Pranie ręczników z octem

Ocet dodany do prania ręczników wpływa na ich zmiękczenie. Należy wlać go do przegródki na płyn. Odpowiada on również za oczyszczenie włókien i niweluje brzydkie zapachy. Aby pozbyć się zapachu octu można dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

  Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Sprawdzone sposoby

Pranie ręczników z olejem słonecznikowym

Stosuje się go w połączeniu z proszkiem do prania i wybielaczem. Należy zagotować wodę i dodać 2 łyżki oleju słonecznikowego, 2 łyżki wybielacza i pół łyżki proszku do prania. Następnie wkładamy do powstałego roztworu ręczniki i pozostawiamy je na kilka godzin. Po określonym czasie płuczemy je w czystej wodzie i odwirowujemy w pralce na małych obrotach.

wyprany i czysty recznik

Pranie ręczników z amoniakiem

Amoniak ma wiele zalet i często jest on składnikiem różnych środków czystości. Dzięki niemu w połączeniu z octem nasze ręczniki będą nie tylko czyste, ale również pachnące i miękkie. Należy wymieszać pół szklanki octu z 1 łyżką amoniaku i wlać płyn do przegródki na płyn do płukania. Ręczniki pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Pranie ręczników z krzemianem sodu

Ten produkt znajduje się w wielu proszkach do prania i płynach do płukania. Jest to świetna metoda na wybielenie ręczników, dlatego też należy stosować go tylko do ręczników białych. Aby były one śnieżnobiałe powinno się podgrzać 2 litry wody, dodać do niej 2 łyżki płynu do naczyń i 1 łyżkę krzemianu sodu. Gdy woda będzie wrząca moczymy w niej ręcznik, jeśli zabrudzenia są silne możemy pozostawić ręczniki w tym roztworze na około pół godziny. Po tym czasie wypłukujemy je w czystej wodzie i rozwieszamy mokre.

Gotowanie ręczników

Nasze babki gotowały ręczniki, uważały one, że są czyściejsze i miększe. Dziś nie stosuje się już tych metod, ponieważ tracą one swoje właściwości. Samo pranie ręczników w 90 stopniach jest nie dopuszczalne, a moczenie ich we wrzątku definitywnie zakazane.

Gotowanie nie jest konieczne, ponieważ bakterie ginął już w temperaturze 60 stopni. Wyższa natomiast niszczy włókna i skraca okres ich użytkowania. Zdarza się, że decydują się na nie takie miejsca jak hotele czy szpitale.