mucha w domu

Sposób na muchy – jak pozbyć się much z domu? 7 praktycznych rad

Muchy domowe są najbardziej uciążliwymi owadami na świecie. Mimo że żyje ona tylko miesiąc, to samica potrafi złożyć jednorazowo nawet 100 jaj, a dodatkowo może robić to co kilka dni. Zatem rozmnaża się ona bardzo szybko. Larwy żywią się resztkami organicznymi, następnie przekształcają się w poczwarki, a potem już w dorosłe owady. Ponieważ w poszukiwaniu pokarmu siadają między innymi na śmieciach, padlinach oraz odchodach to są naprawdę groźnym i niebezpiecznym nosicielem drobnoustrojów. Przenosi ona wiele naprawdę groźnych chorób, między innymi: czerwonkę, gruźlicę, tyfus, pasożyty, cholerę, salmonellę oraz tężec. Dlatego też powinniśmy chronić przed kontaktem z nimi naszą żywność oraz nas samych. Bardzo często widzimy w domach i mieszkaniach jak chodzą one po owocach, mięsie, ciastach oraz talerzach. Chętnie zaglądają również do szklanki oraz butelki pozostawiając na nich bardzo dużo zarazków. Owady te przyciąga zapach odchodów i amoniaku, woda, światło, zepsute jedzenie oraz ciepło. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie porządku w pomieszczeniu oraz na podwórku, regularne opróżnianie kosza na śmieci i wietrzenie mieszkania.

Walka z plagą “muchową” wcale nie jest łatwa, ponieważ są to bardzo odporne owady. Oczywiście możemy pozbyć się ich z naszych mieszkań i domów na kilka różnych sposobów.

7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się much

Sposób pierwszy – moskitiery

Moskitiery chronią nas nie tylko przed muchami, ale również innymi owadami, które próbują dostać się do naszych domów przez otwarte okna i drzwi balkonowe. Siatki są bardzo skuteczne i chętnie wykorzystywane, zwłaszcza w sezonie letnim. Należy montować je w oknach i drzwiach balkonowych, aby uniemożliwić muchom wejście do środka.

Sposób drugi – lepy

Bardzo często stosowana metoda, dzięki której muchy zostaną bardzo szybko wyeliminowane. Można również rozwiesić je w każdym dowolnym miejscu w domu, zarówno w kuchni jak ich pokojach. Trzeba jednak przyznać, że te wiszące taśmy z klejem, zwłaszcza gdy oblepione są martwymi muchami wyglądają mało estetycznie. Na rynku jednak pojawiły się lepy, które są nie tylko ładne i efektowne, ale posiadają również różne wzory. Dodatkowo możemy kupić lepy w kształcie kwiatów, motyli czy liści, które należy przykleić do okna. Są one nie tylko ładne, ale i praktyczne.

  Narzędzia dla profesjonalistów - czego nie można pominąć?

Sposób trzeci – pułapki

Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się much nie tylko w mieszkaniach i domach, ale również na zewnątrz: na tarasach i w altanach są lampy owadobójcze z elektryczną siatką rażącą, które wydzielają światło ultrafioletowe wabiące muchy. Na rynku możemy znaleźć te zasilane bateriami oraz elektryczne. Najstarszym sposobem na pozbycie się tych szkodników jest zwykła plastikowa łapka, którą możemy zabić muchę siedzącą na ścianie, na suficie, na meblach lub na podłodze.

Sposób czwarty – odstraszacze

Ponieważ problem z muchami jest bardzo częsty to producenci oferują nam coraz to nowsze odstraszacze: podłączone do kontaktu, olejki eteryczne oraz specjalne płytki na owady.

 • Odstraszacze podłączane do kontaktu – niestety są one groźne dla dzieci, alergików oraz osób mających problemy z astmą, ponieważ wydzielają substancje lotne.
 • Płytki na owady natomiast działają od razu po ich rozpakowaniu. Uwalniają one specjalne substancje aktywne, które likwidują nawet głęboko ukryte owady w szczelinach. Należy chronić je przed dziećmi i zwierzętami domowymi, dlatego też warto postawić je w niedostępnym dla nich miejscu
 • Olejki eteryczne – to bardzo dobre rozwiązanie, wystarczy nalać trochę olejku lawendowego, miętowego, bergamotkowego lub lemongrassowego do podgrzewacza a w naturalny sposób odstraszymy wszystkie owady.
 • Doniczki z ziołami, posiadają naturalne zapachy które odstraszą muchy, są to między innymi: tymianek, lawenda, bazylia czy rozmaryn.

mucha w kuchni

Sposób piąty – preparaty chemiczne

Można kupić je w wielu sklepach, są bardzo skutecznym i popularnym sposobem na pozbycie się much. Spryskuje się nimi śmietniki, a dodatkowo neutralizują one nieprzyjemne zapachy, niszczą larwy oraz odstraszają dorosłe osobniki. Działają do kilku tygodni, dlatego trzeba stosować je regularnie. Można zastosować również specjalne spreje na muchy jednak wymaga to opuszczenia przez nas domu na kilka godzin, a następnie porządne wywietrzenie go.

Sposób 6 – domowe sposoby

Co do pułapki szybkie i proste a dodatkowo możemy wykonać je własnoręcznie. Należy wypełnić butelkę lub słoik jakimś słodkim sokiem, syropem lub samą wodą z cukrem i wykonać kilka większych otworów w nakrętce lub innym zamknięciu. Dzięki temu mucha wejdzie do środka, ale nie wydostanie się z pojemnika. Innym sposobem jest pozostawianie w misce kilku słodkich owoców przykrycie folią spożywczą i zrobienie nakłuć tak, aby mucha dostała się do środka.

  Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Sposób siódmy – kwiaty

Posiadanie odpowiednich kwiatów jest sposobem bardzo skutecznym na pozbycie się much, a zarazem możemy upiększyć swój balkon, taras a nawet mieszkanie. Wiele owadów nie znosi zapachów i aromatów, która wydzielają rośliny ozdobne i zioła, należy je więc umieścić na stole lub przy oknie, są to między innymi:

 • Mięta
 • Lawenda
 • Pelargonia pachnąca
 • Rozmaryn
 • Goździki
 • Tymianek
 • Wawrzyn
 • Wanilia

Jedyną wadą posiadania tych kwiatów jest to, że odstraszają one muchy tylko w okresie kwitnienia. Ponieważ jest on bardzo krótki warto również wykorzystać olejki eteryczne o tych zapachach. Świetnie sprawdzą się także kadzidełka, wtyczki do gniazdek, kominki podgrzewające oraz rozpylacze.

Innymi metodami, bardzo skutecznymi są:

Ocet jabłkowy pomaga pozbyć się tych insektów, a rozpalony w po mieszkaniu skutecznie je odstrasza. Olejek o tym zapachu jak i olejek cytrynowy co bardzo silną bronią w walce z muchami, odstraszają je, są też ekologiczne więc można rozpylić je w dowolnym miejscu w domu.

Pozbycie się much z tarasów i balkonów – jak to zrobić?

Ponieważ muchy są również bardzo uciążliwe na dworze, w pobliżu domów i mieszkań można zastosować kilka skutecznych sposobów na pozbycie się i odstraszanie ich, na pewno pomoże między innymi:

 • Zawieszenie płyt CD
 • Spryskanie balkonu i tarasu mikstur o z wanilii, bawełny oraz mięty
 • Spryskanie mieszanką oleju kokosowego i cytrynowego
 • Zastosowanie na oknach i trasach paprotek oraz lawendy
 • Zawieszenie w przy drzwiach i oknach czosnku w proszku pierwszym i cynamonu w specjalnym bawełnianym woreczku.
 • Zastosowanie specjalnych oprysków domowych z goździków

Aby muchy nie pojawiały się w naszych domach powinniśmy przede wszystkim usuwać resztki jedzenia, zepsute owoce i warzywa, szczelnie zamykać kosz na śmieci, czyścić zlewy, wanny i umywalki, a dodatkowo możemy przecierać wszystko mieszanką wody z octem.

Jak zapobiec inwazji much?

Ponieważ istnieje wiele sposobów na pozbycie się much domowych to wiele osób stosuje jednak to najprostsze z nich, czyli packa na muchy lub zwykła zwinięta gazeta. Wtedy właśnie zaczyna się polowanie na nie. Jednak ma to jedną dość dużą wadę musimy ją zabić, a na naszych ścianach pozostają brudne plany. Jeśli jednak ci to nie przeszkadza to pamiętaj o tym, aby nie sprzątać jej gołymi rękami. Użyj do tego rękawiczek lub szczotki. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż walczyć, dlatego też postaraj się ograniczyć im możliwość dostania się do wnętrz pomieszczeń tak, by nie miały możliwości rozprzestrzenić się.

  Wyposażenie łazienek - gdzie zrobić zakupy?

Muchy są bardzo częstymi lokatorami domów i mieszkań występują na siedmiu kontynentach, istnieje ich ponad 100 2000 gatunków, przenoszą śmiertelne choroby, w jednym legowisku potrafi żyć ich ponad 30 000, są bardzo aktywne w ciągu dnia a dodatkowo wyczuwają pokarm na odległość 700 m. Są bardzo odporne, dlatego też tak ciężko jest z nimi walczyć. Aby nie miały odpowiednich warunków do życia w twoim domu:

 • nie zostawiaj na szafkach jedzenia, okruchów, owoców i warzyw, a jeśli już musisz to zrobić przykrywaj je pokrywkami lub ścierkami,
 • regularnie myj naczynia i zlew, pozbywaj się resztek jedzenia,
 • często wynoś śmieci i myj kosz oraz stosuj pokrywę do jego zamknięcia,
 • używaj pułapek na owady

W razie inwazji użyj wszelkich metod na jak najszybsze pozbycie się ich. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów i czasu. Pamiętaj, że rozmnażają się bardzo szybko i już jeden zauważony osobnik w naszym pokoju może oznaczać za tydzień całą ich plagę.