ciche mieszkanie

Wyciszenie mieszkania – 15 pomysłów na wygłuszenie każdego pomieszczenia

Życie w bloku po pewnym czasie staje się być najzwyczajniej uciążliwe, głośni sąsiedzi, płaczące dzieci, szczekający pies i ruchliwa ulica za oknem, wszystko to wpływa na nasz zwiększony stres i brak możliwości wypoczynku. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możemy temu zaradzić. Możemy wykorzystać w tym celu panele akustyczne, tapicerowane drzwi lub zaopatrzyć się w okna izolacja akustyczną. Ważne jest jednak, by wygłuszając ściany, nie zapomnieć o suficie, podłodze, oknach i drzwiach.

Dlaczego należy wygłuszyć mieszkanie?

Mieszkanie w blokach spółdzielczych jest bardzo wygodne, nie musimy martwić się, że niema nas w domu, w centralnym jest zimno i nie będziemy mieli ciepłej wody po powrocie. Oczywiście są to niepodważalne zalety mieszkań w blokach, jednak należy również pamiętać, że posiada ono swoje wady. Są to między innymi hałasy dobiegające z zewnątrz, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy. Są to również głośni sąsiedzi, którzy rozmawiają na klatce schodowej, gdy śpi nasze dziecko, najemcy imprezujący do 22 czy psy szczekające przez kilka godzin, podczas nieobecności ich właścicieli. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że wyciszenie i wygłuszenie mieszkania staje się dla nas priorytetem. Warto jest jednak wziąć je pod uwagę już podczas wykonywania remontu, zaoszczędzimy sobie w ten sposób nie potrzebnego stresu i dodatkowej pracy.

Praktyczne pomysły na wyciszenie mieszkania

Wiedząc, że mieszkanie w bloku wielorodzinnym potrafi być prawdziwym utrapienie możemy się skutecznie przed tym uchronić, niwelując hałasy z zewnątrz i z zza ścian za pomocą kilku skutecznych metod.

1. Wygłuszenie ściany tapetą akustyczną

Tapety są nie tylko najprostszym, ale również najtańszym sposobem na wyciszenie mieszkania od strony sąsiadów. Posiadają one specjalną warstwę, która ma wysoki współczynnik absorpcji dźwiękowej, przez co nie tylko amortyzują silne hałasy, ale również zmniejszają echo. Na rynku znajdziemy je w wielu dostępnych wzorach i kolorach, a co ciekawe możemy je również malować. Bardzo ważne jest, aby podczas wyboru zwrócić uwagę na to jaką posiada ona fakturę zewnętrzną. Przede wszystkim powinna być nie tylko chropowata, ale i gruba, a w swoim składzie powinna zawierać bawełnę. Tapety akustyczne nie tylko izolują hałasy, Ale dodatkowo bardzo skutecznie ocieplają całe mieszkanie.

2. Wygłuszenie ściany korkiem

Wiele osób decyduję się na izolację akustyczną za pomocą korka. Znajdziemy je w postaci mat lub rolek, a większą część objętości tego produktu stanowi samo powietrze. Dlaczego jest tak skutecznym izolatorem dźwięków? Zapewne wpływ na jego skuteczność mają zamknięte pęcherze powietrza, które są nie tylko izolatorem akustycznym, ale również termicznym. Dodatkowo produkt ten nie nasiąka wodą, jest odporny na pleśń i grzyby, a jego montaż jest bardzo prosty, ponieważ przykleja się go na klej i możemy wykonać go sami. Zależnie od nasilenia hałasu, które nam dokucza możemy wybrać korek, który ma różną grubość. Dzięki temu może on pochłonąć nawet do 70% dźwięków. Jest to materiał, w który bardzo często stosuje się w pomieszczeniach muzycznych i studyjnych.

3. Wygłuszenie ścian styropianem

Przyjęło się, że styropian stosuje się do izolacji termicznej budynków, na elewacja, na dach czy podłogach. Styropian na dach i podłogę cechuje się naprawdę dobrą izolacyjnością akustyczną, w sklepach dostępne są także specjalne płyty styropianowe akustyczne, które poddawane są obróbce mechanicznej, wpływa to na ich elastyczność i dźwiękochłonność. Stosuje się je w budynkach wielorodzinnych i w blokach, a oprócz izolacji akustycznej są one również bardzo skutecznym izolatorem cieplnym.

  Rodzaj ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Drugim skutecznym produktem, jeśli chodzi o wyciszenie mieszkania w bloku jest styropian podłogowy, jeśli więc wybierzemy ten o grubości 15 cm to możemy być pewni, że zatrzyma on skutecznie każdy dźwięk. Warto jest jednak mieć na uwadze to, że pomieszczenie zmniejszy się o 15 cm. Sam montaż styropianu jest bardzo prosty, ponieważ przykleja się na niego siatkę, nakłada klej i wykończenie w postaci tynku, tapety lub gładzi.

4. Wygłuszanie ścian płytami gipsowymi

Wygłuszenie mieszkania w bloku możemy przeprowadzić za pomocą płyt gipsowych akustycznych. Różnią się one od zwykłych płyt gipsowo-kartonowych zarówno twardością jaki gęstością, co ma wpływ na zatrzymanie hałaśliwych dźwięków. Bardzo często podczas montażu wypełnia się je wełną mineralną, szklaną lub wełną skalną.

Należy wiedzieć, że płyty te są cięższe i konieczne jest wykonanie z solidnego stelażu. Pomiędzy stelażem a ścianą należy zastosować również taśmę akustyczną, dzięki której żadne dźwięki nie zostaną przenoszone przez strop, a zostaną zatrzymane w pomieszczeniu kropka W innym przypadku przynosić będą się one na nową ściankę.

5. Wyciszenie mieszkania za pomocą paneli tapicerskich

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w sytuacji, w której nie chcemy przeprowadzać dużego remontu w mieszkaniu. Panele tapicerowane wykonane są z płyty wiórowej, która pokryta jest gąbką i przykryta ozdobną tkaniną to właśnie dzięki drewnianej płycie i gąbce wszystkie hałaśliwe odgłosy zostają zatrzymane, a dodatkowo echo i pogłos zostaną zlikwidowane. Panele takie można kupić w różnych wymiarach i obiciach dzięki czemu można świetnie wkomponować je w każdy wystrój wnętrz. Sam montaż można wykonać samemu, nie ma konieczności zatrudniania fachowca, ponieważ montuje się je na klej lub na specjalne rzepy. Taki produkt jest nie tylko estetyczny, ale również ciepły i przyjemny w dotyku.

6. Wyciszanie mieszkania za pomocą paneli akustycznych

Wykonane są one z pianki, która pochłania dźwięk. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy mieszkają w bloku lub budynku wielorodzinnym i grają na jakimś instrumencie, ponieważ możemy mieć pewność, że montując panele akustyczne żadne dźwięki nie wydostaną się poza pomieszczenie. Cena takiego materiału zależna jest od grubości paneli.

7. Wyciszenie mieszkania za pomocą pianki akustycznej

Jeśli zastanawiasz się jak wyciszyć mieszkanie w bloku to wiedz, że pianka akustyczna sprawdzi się idealnie. Jest to alternatywa dla wełny mineralnej i wykonana jest z cząstek pianki poliuretanowej. Jest to nie tylko skuteczny izolator akustyczny, ale zapewnia również niwelowanie drgań. Można montować je nie tylko na ścianach, ale również na sufitach i na posadzkach, jeśli chodzi o te ostatnie to możemy kupić je w postaci podkładu pod panele podłogowe, pod podłogę drewnianą lub pod płytki ceramiczne. Produkt ten montowany jest na ścianie, a co najważniejsze nie ma konieczności budowania stelaża.

8. Wyciszenie mieszkania za pomocą maty gumowej

Gumowe maty są idealnym rozwiązaniem o w łazience i kuchni, ponieważ niwelują one drgania, które powodują pralki i zmywarki. Na podłogach stosuje się je pod wylewkę betonową, pod płytki, parkiet lub linoleum. Posiadają one również inne zalety: nie zawierają toksycznych związków i są bardzo odporne na pleśnie i wilgoć.

9. Wyciszenie mieszkania za pomocą dyfuzora Schroedera jednowymiarowego

Jest to urządzenie, które zmniejsza hałas i pogłos rozpraszając fale akustyczne. Można zakupić go zgodnie z aranżacją wnętrz, tak by został odpowiednio dopasowany. Posiadają one różne kształty, formy i wielkości niestety cena nie jest niska.

  Cyklinowanie parkietu - jak prawidłowo dbać o parkiet?

10. Wyciszenie mieszkania za pomocą dyfuzora Schroedera dwuwymiarowego

Płyta dyfuzora może zostać wykonana z korka lub drewnianych kostek dzięki czemu możemy stworzyć ją sami w domu. Tak własnoręcznie wykonana dekoracja nie tylko posiada odpowiednie właściwości dźwiękochłonne, ale również jest oryginalna i ponadczasowa.

11. Wyciszenie mieszkania za pomocą paneli binarnych

Panele te wykonane są z drewna i posiadają specjalne otwory, które umieszczone są na zasadzie kodu binarnego. Jest to nie tylko ciekawa dekoracja, ale również skutecznie wycisza pomieszczenie. Jeśli chcemy dokładniej zagłębić się w jej budowę to składa się ona z dwóch elementów, czyli z płyty z otworami oraz rdzenia wygłuszającego. Produkt ten jest bardzo łatwy w montażu i możemy wykonać go sami, a dodatkowo nie zajmuje dużo miejsca.

12. Wyciszenie mieszkania za pomocą tkaniny akustycznej

W przypadku, w którym na wygłuszenie mieszkania nie chcemy wydawać dużej same pieniędzy, a gwar i hałas są dla nas męczące to możemy zastosować tkaniny akustyczne. Materiały te są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o niwelowanie hałasów, a dodatkowo możemy wykonać z nich zasłony, obicia na meble, poszewki, narzuty czy parawany.

13. Wyciszenie mieszkania za pomocą filcu akustycznego

Jest to produkt, który wykonany jest z wełny. Jest on nie tylko bardzo wytrzymały, ale również ekologiczny i bezpieczny. Jest bardzo dobrą izolacją akustyczną. Kupimy go w sklepach budowlanych, a jeśli chodzi o montaż to jest on dziecinnie prosty, dlatego możemy wykonać go sami.

14. Wyciszenie mieszkania za pomocą folii dźwiękoizolacyjnej

Folię wykorzystuje się do wyciszania sufitów, dachów, stropów oraz ścian. Jest ona bardzo cienka, ponieważ ma tylko 3 mm grubości i montuje się ją na klej. Ważne jest, aby podczas montażu uważać by nie powstały odstępy które pogarszają efekt wyciszenia. Wymaga on od nas precyzyjności.

15. Wyciszenie mieszkania – okna i drzwi

Wyciszanie okien to nie tylko zastosowanie odpowiednich materiałów wygłuszających na ścianach. Bardzo ważne jest, aby pamiętać też o sufitach i podłogach oraz o drzwiach i oknach, przez które do naszego domu dostaje się najwięcej hałasów z zewnątrz, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy.

Jak skutecznie wyciszyć sufit?

Jeśli wyciszyliśmy już wszystkie ściany, a hałas nadal uprzykrza nam życie to kolejnym równie skutecznym krokiem jest wyciszenie sufitu. Jak to zrobić? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podwieszany sufit, który składa się z płyt kartonowo – gipsowych oraz aluminiowych profili. Montuje się go poniżej stropu, a między płytą a sufitem właściwym należy wypełnić przestrzeń wełną mineralną lub matą akustyczną. Jest to nie tylko idealny materiał, jeśli chodzi o niwelowanie hałasu, ale również bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło w mieszkaniu. Ważne jest również, aby pamiętać, że konstrukcja ta obniży nasz sufit nawet o kilka centymetrów, jeśli jesteśmy więc właścicielami niskiego stropu to rozwiązanie takie odpada.

Jak skutecznie wyciszyć podłogę?

Jeśli chodzi o wyciszenie podłóg to decyzję należy podjąć jeszcze przed położeniem paneli, płytek lub parkietów. Możemy wykorzystać w tym celu podkłady w postaci: korków, tektury falistej, maty akustycznej lub włókniny poliestrowej. Jeśli chcemy, aby efekt był jeszcze skuteczniejsze to warto jest rozłożyć w pokojach dywany lub wykładziny.

Wyciszanie podłogi – jakich materiałów użyć?

Pod podłogi można położyć:

  • Maty piankowe – zapobiega ona tworzeniu się mostków akustycznych, niweluje nierówności oraz chroni przed przenoszeniem dźwięków, a dodatkowo może być ona stosowana na ogrzewaniu podłogowym
  • Płyty drewnopochodne – są lekkie porowate, równe i elastyczne
  • Maty korkowe – są one elastyczne i nie nasiąkają wodą
  • Tektura falista – nie tylko tłumi dźwięki, ale również przepuszcza parę wodną
  • Maty poliuretanowe – wykorzystuje się je pod wykładziny elastyczne, kauczukowe, dywanowe oraz linoleum
  Jak zadbać o łazienki w salach weselnych?

Jak wyciszyć okna?

Jak wygłuszyć mieszkanie w bloku? Musimy pamiętać również o wyciszeniu okien, możemy zrobić to za pomocą:

  • Uszczelek – chronią one mieszkanie nie tylko przed zimnem, ale również przed hałasem. Może okazać się, że to właśnie one odpowiadają za wzmożony hałas w pokoju. Jeśli są one uszkodzone to należy je wymienić.
  • Nawiewniki okienne – mają one na celu przepuszczanie świeżego powietrza, jednak należy wiedzieć, że dostaje się przez nie również hałas z ulicy. Niektóre nowocześniejsze modele wyposażone są w dodatkowe komory i cierpie akustyczne, które mają na celu skuteczne tłumienie odgłosów zewnątrz.
  • Okiennice – montuje się je na zawiasach, które przytwierdzone są ściany budynku lub ramy okiennej. Do wyboru mamy modele wykonane z drewna, płyt PCV lub aluminium. Nie tylko chronią nas przed hałasem z zewnątrz, ale również przed silnym wiatrem i uporczywym słońcem.
  • Rolety – wiele osób stosuje je w celu zabezpieczenia lokalu przed włamaniem. Należy jednak wiedzieć, że zapewniają nam prywatność, a dodatkowo zapewniają izolację termiczną i akustyczną. Warto jest jednak wiedzieć, że przed ich montażem konieczne jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty.
  • Zabudowa balkonu – w tym przypadku również musimy mieć zgody spółdzielni lub wspólnoty. Jest to bardzo dobry sposób na zniwelowanie hałas ulicznego.
  • Okna dźwiękoszczelne – podczas ich wyboru warto jest zwrócić uwagę na to jaki jest ich wskaźnik redukcji dźwięków.

Jak wyciszyć drzwi zewnętrzne?

Jak wyciszyć mieszkanie, by nie słyszeć kroków sąsiadów i rozmów na klatce schodowej? Otóż konieczne jest wyciszenie drzwi, a możemy zrobić to na dwa sposoby, za pomocą:

  • Maty wygłuszającej – można kupić je w formie pianki akustycznej, ma ona grubość 1 cm i jest samoprzylepna. Przykleja się ją na oczyszczoną wcześniej powierzchnię drzwi.
  • Tapicerka – to pianka poliuretanowa, która obita jest skajem lub skórą. Do wyboru mamy wiele opcji kolorystycznych i wzorów obić, dzięki czemu możemy wkomponować ją w wystrój wnętrz w mieszkaniu.

Istnieje jeszcze jeden sposób na wyciszenie mieszkania i mowa tu o pełnych drzwiach wewnętrznych. Jest to nic innego jak drzwi bez przeszkleń. Dodatkowo na przepuszczalność hałasów ma również wpływ wypełnienie drzwi, te tańsze wypełnione są tekturowym wkładem, są lekkie i nie zapewniają skutecznego wygłuszenia. Warto jest więc zdecydować się na te z wypełnieniem z płyty wiórowej otworowej. Droższym rozwiązaniem, jednak najskuteczniejszym jest zakup specjalnych drzwi akustycznych, które mają różne parametry dźwiękoszczelności.

Podsumowanie

Jak się okazuje istnieje wiele skutecznych metod na wyciszenie mieszkania. Zastosowanie kilku z nich jeszcze na etapie remontu zaoszczędzi nam stresu, zmęczenia i konfliktów z sąsiadami. Być może okaże się, że szczekający pies sąsiada i nastolatek grający kilka godzin dziennie na gitarze nie będą dla nas problemem, a my będziemy mogli cieszyć się swoim nowych mieszkaniem i przede wszystkim spokojem.