cichy apartament

Wygłuszenie ścian – 10 najlepszych sposobów na wyciszenie ścian

Bardzo często po ciężkim dniu w pracy wracając do domu chcemy mieć ciszę i spokój. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ dokucza nam gwar z ruchliwej ulicy i głośni sąsiedzi. Czy istnieje sposób na to, aby wyciszyć ściany i okna, by móc cieszyć się spokojem?

Kiedy należy wyciszyć ściany? Kilka najczęstszych przyczyn

Istnieje wiele czynników pochodzących z zewnątrz lub zza ścian, które zakłócają nasz spokój. Są to między innymi:

 • Zwierzęta sąsiadów
 • Plac budowy za oknem
 • Plac zabaw za oknem
 • Ruchliwa i głośna ulica
 • Remont u sąsiadów
 • Cienkie ściany
 • Imprezy ze ścianą
 • Dzieci

Należy pamiętać, że nie tylko sąsiedzi zagłuszają nasz spokój, ale również z naszego mieszkania może wydobywać się różnoraki hałas. Oczywiście wiadome jest, że od 22:00 do 6:00 rano obowiązuje cisza nocna, jednak czasem najzwyczajniej chcemy dłużej pospać, a jest to niemożliwe.

Jak wygłuszyć ściany?

Istnieje wiele sposobów na wyciszenie ścian w domu lub w mieszkaniu. Oczywiście zależne jest to od tego, jakie środki chcemy na to przeznaczyć oraz jaki jest stan budynku. Istnieje kilka domowych sposobów na wytłumienie dźwięków, jednak najskuteczniejszymi są profesjonalne systemy i produkty przeznaczone do izolacji akustycznej.

wygluszanie scian

Czym można wygłuszyć ściany? 10 sprawdzonych sposobów

Istnieje kilka skutecznych sposobów na wyciszenie ścian zarówno w bloku jak i w domu jednorodzinnym. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się spokojem i ciszą, co wpłynie na nasz odpoczynek i zmniejszony stres.

1. Przedścianka

Jest to nic innego jak dodatkowa ściana wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, a dodatkowo izolowana jest wełną mineralną, która skutecznie tłumi różne dźwięki. Jest to bardzo dobry sposób na ukrycie nierównych ścian.

2. Maty wygłuszające

Maty takie wykonane są z gumy butylowej i aluminium. Są to najpopularniejsze materiały stosowane, gdy chcemy uzyskać wyciszenie ścian w bloku. Ich montaż jest bardzo prosty, ponieważ większość z nich posiada opcje samoprzylepną. Materiał ten sprawdzi się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze.

  Empik proponuje prezenty świąteczne dla miłośników majsterkowania

3. Panele akustyczne

Na rynku znajdziemy wiele ich rodzajów oraz kolorów. Bardzo skutecznie wyciszają ściany, a dodatkowo sprawiają, że nasze wnętrza stają się nowoczesne i oryginalne. Panele takie wypełnione są pianką, która ma na celu tłumienie dźwięków pochodzących z zewnątrz.

4. Korek

Jest to materiał, który jest nie tylko skuteczny, ale również tani. Jego montaż jest prosty i możemy wykonać go sami za pomocą kleju. Wykorzystuje się go do izolacji każdego pomieszczenia w domu.

5. Tapeta akustyczna

Wygłuszanie ścian w mieszkaniu za pomocą tapety akustycznej jest bardzo skuteczne, a dodatkowo jest ona estetyczna i nadaje charakteru wnętrzom. Do wyboru mamy różne wzory geometryczne i faktury, a co najważniejsze jest bardzo łatwa w montażu i możemy wykonać go sami.

6. Ekrany akustyczne

Wykonuje się je z metalowego stelażu i płyt kartonowo – gipsowych lub ołowianych. Płyty wypełnione są wełną mineralną i pochłaniają większą część dźwięków zza ściany. Ważne jest, aby pamiętać, że im grubszy ekran tym izolacja akustyczna jest lepsza.

7. Tkaninowe okładziny

Wykonane są z tworzywa sztucznego i stanowią skuteczną barierę dla hałasu. Wyglądem przypominają skórę i inne naturalne tkaniny, dzięki czemu wnętrza stają się nowoczesne.

8. Dywany, kilimy, makaty

Wszystkie te elementy można powiesić na ścianach w ramach ozdoby. Jest to również bardzo dobry sposób na wyciszenie ścian.

9. Boazeria

Kojarzy nam się ona z PRL-em, jednak obecnie jest to HIT, jeśli chodzi o styl skandynawski. W Obecnych czasach możemy wykonać ją z szerokich desek i potraktować jako rustykalny element w naszym domu.

10. Meble

Wszystkie meble postawione na ścianach sprawiają, że przenika przez nie mniejsza ilość dźwięków.

Jakie są zalety wyciszenia ścian?

Wszyscy mieszkańcy domów wielorodzinnych i bloków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że hałas zza okien jak i przez ściany od sąsiadów jest nieunikniony. Krzyk dzieci, remonty, rozbawieni goście wszystko to wpływa na brak spokoju. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyciszenie ścian działowych, a taka czynność posiada wiele innych zalet:

 • Wygłuszenie hałasu – hałas wpływa na nasz komfort psychiczny, regenerację sił, stres, rozkojarzenie oraz trudności ze skoncentrowanie uwagi. Dzięki wygłoszeniu hałasu z zewnątrz będziemy w stanie spokojnie odpocząć.
 • Odpoczynek – Ściany wygłuszające sprawią, że będziemy spokojnie spać i odizolujemy się od dźwięków zza ściany.
 • Bezpieczeństwo- za pomocą niektórych metod na wyciszenie ścian możemy zapewnić sobie również bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W sytuacji, gdy wybuchnie pożar my będziemy mogli być spokojni, ponieważ izolacja zablokuje rozprzestrzeniający się pożar na dalsze mieszkania.
 • Termoizolacja –wygłuszanie ścian działowych na wpływ na lepszą termoizolacje naszego mieszkania. Oznacza to, że będzie on lepiej ocieplone i zaizolowane, a rachunki za ogrzewanie będą niższe.
  Naprawa spłuczki od WC - jak ją naprawić? Praktyczny poradnik

Wygłuszenie ściany w mieszkaniu w bloku

Osoby, które mieszkają w blokach zdają sobie sprawę z tego, że sąsiedzi znajdujący się za ścianą wiążą się z nieprzyjemnymi hałasami. Oczywiste jest, że budynki wybudowane są z nieodpowiednich materiałów wyciszających, przez co słychać nawet kroki nad głową. Aby móc cieszyć się spokojem, ciszą i możliwością odpoczynku czy snu należy wyciszyć ściany od sąsiada. Konieczne jest też, aby pamiętać, że my również jesteśmy sąsiadami i nasi sąsiedzi także marzą a spokoju, dlatego wyciszając ściany nie zapomnijmy o podłodze.

dzwiekoszczelna pianka

Wygłuszanie ścian w domu – jak to zrobić, aby było skuteczne?

Nie tylko mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych posiadają problem z otaczającym ich hałasem. Również mieszkańcy domów jednorodzinnych borykają się z nimi, zarówno z hałasem z zewnątrz jak i nastolatkiem brzdękającym na gitarze. Warto jest zatem pomyśleć o izolacji akustycznej. Wygłuszenie ściany w domu jest bardzo praktyczne. Istnieje wiele różnych metod, które skutecznie pomogą nam wyciszyć dom, są to między innymi: płyty gipsowo-kartonowe, maty akustyczne, panele akustyczne, korek, tapety akustyczne, okładziny czy boazeria. Wszystkie te sposoby spełnią nasze oczekiwania.

Wygłuszenie ścian działowych

W jaki sposób możemy wygłuszyć ściany działowe?

 • Wykorzystując materiały do izolacji akustycznej – izolacja termiczna nie tylko ogranicza dźwięki, ale również zatrzymuje ciepło. Do ich wykonania najlepsza będzie wełny mineralna, płyty z wełny drzewnej, płyty z włókien drzewnych zespolonych magnezytem lub płyty z włókniny kokosowej. Niektórzy preferują styropian akustyczny.
 • Przedścianka – wykonuje się ją ze stalowych profili, które wypełnia się następnie płytami termoizolacyjnymi lub wełną mineralną
 • Ruszt –wypełnia się je płytami termoizolacyjnymi, ważne jest jednak, aby nie robić rusztów z drewna, lecz że stali ocynkowanej, ponieważ ten pierwszy przewodzi fale dźwiękowe.
 • Ciche tynki – na rynku istnieją tynki dźwiękochłonne, dzięki czemu ilość hałasów na pewno się zmniejszy.
 • Tynki akustyczne silikatowe i gipsowe– najlepiej wykańczać je materiałami, które nie odbijają fal dźwiękowych.
  Rodzaj ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Wyciszenie ściany w pokoju od innych lokatorów

Mieszkańcom bloków przeszkadzają głosy, które dochodzą nie tylko z klatki schodowej, od sąsiadów, ale również z ulicy. Metod na wyciszenie pokoju jest naprawdę wiele. Są one nie tylko skuteczne, szybkie, ale również niedrogie. Można wykonać je za pomocą tapety akustycznej, która dodatkowo zapewnia walory estetyczne lub za pomocą mat wygłuszających na podłogę i ściany, które posłużą nam przez kilka lat. Na rynku istnieją również panele i płyty, które skutecznie wygłuszą pomieszczenie i dodatkowo posiadają bardzo nowoczesny wzór.

Ile kosztuje wyciszenie ścian?

Zastanawiając się, ile kosztuje wyciszenie ścian należy wziąć pod uwagę nie tylko materiały, ale również robociznę, chyba że całą pracę wykonamy sami. Cena waha się zależnie od tego w jaki sposób chcemy ją wykończyć, jakich materiałów użyć oraz od powierzchni ścian.

Na przykład tapeta akustyczna to koszt od 60 do 100 zł /m2, ekran akustyczny waha się od 100 do 300 zł /m2, a panel ścienny od 50 do 400 zł /m2.