pajaki w domu

Pająki – jak się ich pozbyć z domu? 10 sposobów na domowe pajęczaki

W Polsce istnieje 820 gatunków pająków, jednak zazwyczaj nie są one groźne dla człowieka, ponieważ ich szczękoczułki nie są na tyle silne, by przebić naszą skórę. Ich jad jest niebezpieczny wyłącznie dla ich ofiar. Mówi się, że pająki są oznaką wiosnę. O tyle o ile w przydomowych ogrodach i altanach nie są one dla nas problemem, to na pewno nie chcę mieć ich w naszych domach.

Gatunki pająków w polskich domach

W polskich domach można spotkać takie pająki jak:

  • Kątnik domowy mały i większy – nie są one niebezpieczne, czekają aż jakaś zdobyć wpadnie do pajęczyny i dopiero wtedy rzucają się na ofiarę. Lubią miejsca brudne i wilgotne oraz opuszczone. Niestety może on również ugryźć bardzo boleśnie, jednak jego jad nie jest groźny.
  • Nasosznik trzęś – są bardzo ambitne, potrafią upolować nawet większą zdobyć niż one same. Dodatkowo wyjadają owady, więc są bardzo pożyteczne
  • Sidlisz piwniczny – niestety gryzie bardzo boleśnie, a samice wydają dźwięki słyszalne dla człowieka
  • Kosarz – poluje na pająki i owady, lubi owoce, a raczej ich sok

Pająki w domu co oznaczają?

Bardzo często uważa się, że pająki w mieszkaniu są oznakami wiosny. Inni natomiast traktują je jak żywe talizmany uważając, że przynoszą one szczęście i dostatek. Istnieje również przekonanie, że pająki są symbolem złej energii i robią wszystko, by je odstraszyć oraz przekręcić z domu raz na zawsze. Tak czy inaczej ludzie się ich boją i nie chcą mieć ich w swoich mieszkaniach, nawet w tych najmniej dostępnych miejscach.

Czy pająki w naszych domach mogą być niebezpieczne?

Na ogół pająki występujące w Polsce nie są niebezpieczne, ponieważ nie przenoszą bakterii i nie powodują zatruć. Nie mają również tak silnych szczęk, by przebić skórę człowieka. Jeśli jednak już nas ugryzie to zazwyczaj miejsce to jest spuchnięte, zaczerwienione i obolałe. W Polsce istnieją też pająki, które określane są jako najbardziej jadowite.

  • Kolczatek zbrojny – jest niebezpieczny, zwłaszcza dla alergików. Jego jad wywołuje stan zapalny, zawroty głowy oraz wymioty. Nie należy się bać, ponieważ w Polsce nie zarejestrowano ani jednego przypadku śmierci czy powikłań po jego ugryzieniu.
  • Sieciarz jaskiniowy – najbardziej jadowity, widuje się je w piwnicach, studzienkach kanalizacyjnych czy tunelach kolejowych. Jego ugryzienie porównywane jest do ugryzienia szerszenia.
  • Tygrzyk paskowany – widywany w ogrodach, przy zbiornikach wodnych, na drzewach owocowych i w zbożu. Jego ugryzienie porównuje się do użądlenia osy.
  • Sidlisz piwniczny– po jego ugryzieniu pojawia się ból i swędzenie
  • Strojniś nadobny – występuje na murawach. Ma bardzo dobry wzrok, niczym człowiek
  • Krzyżak – po jego ukąszeniu pojawia się opuchlizna
  • Kątnik – występuje w kwietnikach, piwnicach, drewnie i w domach. Ma silne szczękoczułki i spokojnie może przegryźć skórę człowieka.
  Planer - gdzie kupić najlepszy z nich? 5 najlepszych planerów

Skąd biorą się pająki w naszych domach?

Pająki w domu zazwyczaj przychodzą z dworu i dostają się do mieszkań przez drzwi i okna. Skuteczny sposób na pająki wydawać mógłby się banalny, ponieważ wystarczy zamontować w oknach i drzwiach siatki na owady, specjalne, drobne moskitiery, nie zapominając o kratkach wentylacyjnych. Fałszywe jest przekonanie, że znajdują się one tylko w opuszczonych, brudnych domach. Spotkać je można wszędzie nawet na najczystszych pomieszczeniach, w których się regularnie sprząta. Najczęściej dostają się do naszych domów w okresie jesiennym, gdy szukają one schronienia na zimę.

pajaki

Jak pozbyć się pająków z domu? 10 praktycznych sposobów

Zazwyczaj pająki można spotkać wszędzie, niezależnie czy jest to wieś czy duże miasto. Oczywiste jest, że nikt nie chce mieć ich swoich domach i mieszkaniach, dlatego wykorzystuje się wiele sposobów na to, aby się pozbyć ich raz na zawsze, zarówno tych domowych jak i chemicznych.

Sposób pierwszy – regularne sprzątania

Oczywiste jest, że pająki pojawiają się tam, gdzie są inne owady i mają możliwość żerowania. Jeśli chcemy się ich pozbyć powinniśmy regularnie dbać o czystość w całym domu, pozbywać się wszystkich owadów oraz insektów. Sprzątanie nie polega tylko na odkurzaniu kurzu i resztek jedzenia z blatów, ale również regularne wynoszenie śmieci i starych pudeł.

Sposób drugi – moskitiery

Zakłada się je na oknach i drzwiach balkonowych oraz na kratkach wentylacyjnych i są najlepszą ochroną nie tylko przed pająkami, które próbują dostać się do naszych domów, ale również przed innymi insektami i owadami.

Sposób trzeci – roślina na parapetach

Istnieje wiele roślin, które działają na pająki wręcz odpychająco. Pająki nienawidzą zapachu lawendy i mięty, więc jest to ekologiczny sposób na ich odstraszenie. Można posadzić je również przy drzwiach i oknach na zewnątrz naszego domu, na przykład na tarasach lub balkonach.

  Czym są farby strukturalne? Jakie dają efekty?

Sposób czwarty – olejki zapachowe

Najlepiej sprawdzą się olejki lub świece zapachowe – lawendowy lub miętowe. Szkodniki te nie lubią również zapachu mięty pieprzowej, cedrowego, kamforowego, drzewa herbacianego i eukaliptusa. Można wymieszać je z wodą i spryskać wszystkie kąty, które narażone są na pojawienie się pająków. Na rynku istnieje również wiele świec zapachowych, które działają odstraszająco, na przykład te cytrynowe.

Sposób piąty – ocet

Bardzo dobrą metodą na pozbycie się pająków jest spryskanie kątów mieszkania miksturą wykonanej z wody i octu. Świetnie sprawdzi się również ocet jabłkowy, mimo, że wydawać by się mogło, że ma on mniej intensywny zapach to na pająki działa idealnie.

Sposób szósty – cytryna

Sok z cytryny w połączeniu z wodą jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się pająków. Można spryskać tą miksturą wszystkie zakamarki w domu lub najzwyczajniej samym cytrusem posmarować framugi i progi. Jeśli nie mamy cytryny możemy użyć kwasku cytrynowego lub cytrynowego olejku eterycznego.

Sposób siódmy – żołędzie i kasztany

Wytwarzają one dla pająków drażniący zapach, są ogólnodostępne zwłaszcza w okresie jesiennym. Można rozłożyć je w miejscach niedostępnych, gdzie zauważono pojawiające się pajęczyny.

Sposób ósmy – kot

Koty domowe najzwyczajniej wszystkie owady, insekty oraz pająki traktują jako żywe zabawki, które można zabić i zjeść.

Sposób dziewiąty – odstraszacz elektryczny

Obecnie na rynku istnieje wiele elektrycznych odstraszaczy nie tylko na pająki, ale również na inne owady i insekty. Po podłączeniu ich do prądu emitują one ultradźwięki, które sprawiają owadom ból, dzięki czemu uciekają one z naszych domów. Zależnie od tego jaki odstraszacz wybierzemy może działać on nawet do dwóch lat, jednak potrzebuje stałego dostępu do prądu.

Sposób dziesiąty – środki chemiczne

  Regulacja gaźnika piły spalinowej - praktyczny poradnik regulacji różnych modeli

W sklepach budowlano-remontowych ogrodniczych, a nawet osiedlowych sklepikach możemy kupić środki chemiczne w postaci koncentratów. Po wymieszaniu z wodą należy spryskać nimi wszystkie niedostępne miejsca, w których mogą pojawiać się pająki lub w których zauważymy pajęczynę. Wszystkie środki chemiczne na pająki niestety uśmiercają je.

Odstraszacze na pająki – czy działają?

Skuteczny odstraszacz pająków powinien działać na kilkaset metrów. Aby nie pojawiały się one w naszych domach konieczne jest podłączenie ich do prądu. Muszą być one włączone 24 /7. Aby zauważyć jak bardzo jest skuteczny musimy odczekać około 3 dni. Niestety, mimo że wysyłają one ultradźwięki i drażnią zmysły owadów to są szkodliwe również dla ludzi i zwierząt, dlatego też nie powinno się ich montować w sypialniach i pokojach dziecięcych.

Pająki są zmorą najczystszych domów i mieszkań od zawsze. Kiedyś je najzwyczajniej zabijano, dziś istnieje wiele środków, za pomocą których możemy je skutecznie odstraszyć i pozbyć się. Nie musimy już codziennie odkurzać każdego kąta w celu usunięcia pajęczyn i pająków. Możemy wykorzystać kwiaty, olejki, świece zapachowe, moskitiery, środki chemiczne i elektryczne odstraszacze oraz kilka produktów z naszej kuchni. Dzięki tak ogólnodostępnym i tanim metodom, będziemy spokojnie zasypiać nie bojąc się przy tym, że pająki będą krążyły po naszej sypialni.