kobieta na farmie ananasow

Jak zasadzić ananasa i go wyhodować? Poradnik hodowli

Ananas jest owocem tropikalnym, którego możemy spożywać na surowo lub wykonać z niego dżem, konfitury lub soki. Bardzo chętnie dodawany jest do ciast i tortów oraz innych deserów.  Od wielu lat ananasy w Polce uprawia się w przystosowanych do tego szklarniach, a od kilkunastu lat możemy zrobić to sami w domowych warunkach.

Jak zasadzić ananasa z pióropusza?

Pierwszą metoda na sadzenie ananasa jest użycie w tym celu pióropusza. Aby zrobić to prawidłowo należy:

  • Odciąć koronę ananasa ostrym, czystym narzędziem
  • Wydobyć spod korony wiązki korzeni
  • Obrywać liście do pojawienia się bulwy
  • Oczyścić bulwę bardzo dokładnie z miąższu

Odsłonioną bulwę odkładamy w suche miejsce na około 3 dni, by uniknąć jej gniciu i rozwojowi grzybicy.

Jak zasadzić ananasa z owocu?

Uprawa ananasa w domu nie wymaga od nas wiele pracy. Drzewo ananasowe osiąga nawet do pół metra wysokości, niestety owocuje ona tylko raz, a później obumiera. Oczywiście można ją wykorzystać do ponownej hodowli, za pomocą pióropusza wierzchołkowego. Aby posadzić roślinę z owocu należy przede wszystkim wybrać dojrzały owoc z nie uszkodzona rozetą. Po jej dokładnym oczyszczeniu, należy ją dobrze osuszyć i włożyć do wilgotnej ziemi z dodatkiem ukorzeniacza. Bardzo często taka metoda zasadzenia ananasa przynosi oczekiwany efekt.

ananas w ogrodzie

Jak zasadzić ananasa w doniczce?

Jeśli chcemy posadzić ananasa w doniczce powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że lubi on stanowiska jasne, a optymalną temperaturą dla niego są:

  • W okresie letnim – 22 –24 stopnie C
  • W okresie zimowym – 18 – 21 stopni C

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie podłoże do jego posadzenia. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, tak by korzenie nie zaczęły gnić pod wpływem wilgoci. W okresie letnim należy podlewać go 3 razy w tygodniu, w okresie zimowym zaś najlepiej robić to tylko raz w tygodniu. Można robić to deszczówką, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości i decydujemy się na tą z kranu, to powinna być ona odstana. Ananas w doniczce może być podlewany od góry i zraszany codziennie, a nawożenie go wcale nie jest konieczne. Jak więc posadzić owoc ananasa w doniczce?

  1. W sklepie należy wybrać owoc, który jest nie tylko świeży, ale ma także nieuszkodzone liście
  2. Liście ananasa oddziela się od owocu
  3. Usuwamy miąższ
  4. Tak zwaną bulwę odstawiamy w suche miejsce na około 3 dni, aby dobrze przeschła i nie gniła w ziemi
  5. Jeśli niema ona korzeni, możemy zanurzyć ją w ukorzeniaczu.
  6. Owoc sadzimy w wilgotnym podłożu, najlepiej wybrać mieszankę torfu i piasku
  7. Doniczkę stawiamy w ciepłym miejscu, optymalna temperatura powinna wynosić około 26 stopni C
  8. Na początku roślinkę należy przykryć szklanym lub plastikowym, ale przeźroczystym naczyniem
  Przycinanie budlei - jak i kiedy ciąć budleje Dawida?

Jak zasadzić ananasa w domu?

Ananas nie jest rośliną wymagającą i niema potrzeby stworzenia mu specjalnym warunków do hodowli. Należy pamiętać i zastosować kilka najważniejszych zasad, by móc cieszyć się pięknymi, dorodnymi owocami.

  • Podlewamy umiarkowanie od góry, można również lać wodę na liście
  • W okresie letnim używamy nawozu wieloskładnikowego, co dwa tygodnie
  • Roślina powinna stać w temperaturze 20 – 30 stopni C, zimne powietrze uszkadza roślinkę
  • Ananas kwitnie około 3 lat po posadzeniu, należy uzbroić się w cierpliwość

Jak zasadzić ananasa z nasion?

Wiele osób uważa, że jest to niemożliwe ze względu na klimat panujący w Polsce. Nasiona można przygotować wcześniej następująco:

  • Namoczyć je wcześniej w wodzie z mieszanką wody, perlitu, ziemi i keramzytu
  • Namoczyć je wcześniej w wodzie, ziemi i włóknie kokosowym
  • Nie moczyć nasion, włożyć je do włókna kokosowego

Po 3 miesiącach zauważymy sadzonki, które następnie należy przełożyć do małych doniczek i przykryć je przeźroczystymi pudełkami, tak by miały stały dostęp do światła.

sadzonka ananasa

Jak ukorzenić ananasa?

Ukorzenienie ananasa jest możliwe. Należy obciąć wszystkie liście u góry owocu zostawiając jego plaster na około 2 cm grubości. Kolejno należy obrać go z łusek i usunąć cały miąższ, aż do włóknistej jego części. Po usunięciu liści najprawdopodobniej zauważymy małe, białe korzonki. Gdy sadzonka jest już przygotowana, należy zamoczyć ją w wodzie i pozostawić tak na około 2 tygodnie. Po tym czasie sadzonka powinna mieć już dość długie korzenie, dlatego gdy wyjmiemy ją z wody konieczne jest położenie jej na papierowym ręczniku by odprowadzić nadmiar wody, na około 3 godziny. Przygotowujemy doniczkę z wilgotnym podłożem i zakopujemy w niej cały fragment trzonu i liści.

Ile trwa wyhodowanie ananasa?

Aby pojawił się w naszej hodowli kwiat ananasa należy dbać o jego pielęgnację, czyli prawidłowe podlewanie i nawożenie. Ponieważ cały proces jest długotrwały to musimy uzbroić się w dużo cierpliwości. Często zdarza się, że pojawia się on już po około roku, ale może potrwać to nawet 3 lata. Aby upewnić się, że jest ona już dojrzały i gotowy do spożycia należy nacisnąć tak zwane oczko. Jeśli wypłynie z niego sok to możemy zacząć go już spożywać.

  Cięcie drzewek bonsai - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Hodowla ananasa – objawy chorobowe

  • Blade liście – roślina ma za mało światła
  • Brak kwitnienia – należy wspomóc roślinę za pomocą jabłka, który uwolni etylen. Wniknie on do liści i korzeni i wypuści ona kwiaty
  • Dolne liście marszczą się – roślina najprawdopodobniej stoi na przeciągu
  • Kurz na liściach – przecieramy je wodą
  • Liście obumierają – ananas po owocowaniu obumiera
  • Powolny wzrost – brak witamin w podłożu
  • Usychające liście – roślina ma nie tylko za sucho, ale również za gorąco
  • Żółte plamy na roślinie – problemem są tarczniki, usuwamy je za pomocą wacików zamoczonych w mydle

Zdarza się również ananasa nie udaje się ukorzenić. Dzieje się tak dlatego, że wybraliśmy owoc nie dojrzały lub rozeta jest zgniła. Aby sprawdzić, czy jest ona w dobrym stanie jeszcze w sklepie, to możemy spróbować wyciągnąć jeden liść z rozety. Jeśli wyjdzie on bez oporu to znaczy, że gnije ona od spodu. Roślina nie powinna również mieć brązowych plam ani innych żadnych uszkodzeń. Świeży owoc jest idealnym do sadzenia, dlatego jest to tak ważne. W innym wypadku możemy nie móc cieszyć się smacznymi, wyhodowanymi owocami.