kobieta sprzata dom

Tłuste plamy na ścianie – jak je usunąć? 10 sposobów ich wyczyszczenie

Plamy z tłuszczu najczęściej pojawiają się w kuchni na ścianach. Niezależnie od tego czy olej pryska na blat czy ściany to zawsze pojawiają się tłuste zacieki, których możemy pozbyć się bezpiecznie i skutecznie za pomocą domowych sposobów.

10 sposobów na tłuste plamy na ścianie

Tak naprawdę to czy tłuste plamy na ścianie da się całkowicie usunąć jest tematem sprzeczek wielu osób, które borykają się z tym problemem. Przedstawiamy państwu 10 skutecznych sposobów na usuwanie tłuszczu ze ściany.

Sposób pierwszy – pianka do golenia

Pianka do golenia jest sprawdzonym a zarazem skutecznym sposobem na usuwanie tłustych plam. Należy nanieść ją na plamę i pozostawić na około pół godziny, po czym przetrzeć całą powierzchnię wilgotną szmatką.

Sposób drugi – kreda

W sytuacji, gdy nasze ściany są białe możemy wypróbować metodę z użyciem kredy, która absorbuje tłuszcz. Należy wetrzeć ją w zatłuszczoną powierzchnię i odczekać około dwóch godzin. Następnie za pomocą pędzelka lub szczotki dokładnie oczyszczamy ścianę. Jest to bardzo skuteczna metoda, jeśli jednak plamy są oporne możemy powtórzyć czynność wielokrotnie, aż do usunięcia zanieczyszczenia.

Sposób trzeci – talk

W sytuacji, gdy olej na ścianie jest jeszcze świeży możemy usunąć go za pomocą ręcznika papierowego i talku. Przykładamy papierowy listek i osuszamy nadmiar oleju przyciskając go mocno kilka razy. Następnie posypujemy całą plamę talkiem, który absorbuje tłuszcz, a po kilku godzinach omiatamy ścianę za pomocą szczotki lub pędzla.

  Czym i jak czyścić dywan? 10 praktycznych sposobów

Sposób czwarty – płyn do mycia szyb

To właśnie spray do szyb jest jednym z najbardziej znanych metod stosowanych przy usuwanie tłustych plam ze ścian. Należy spryskać plamę pianą i pozostawić na około pół godziny. Następnie przecieramy ją wilgotną szmatką lub miękką gąbką.

Sposób piąty – płyn do mycia naczyń

Dobry płyn do mycia naczyń usunie każde zabrudzenie, nawet tłuszcz. Aby rozpuścić tłuszcz na ścianie za jego pomocą należy wytworzyć dużą ilość piany i wetrzeć ją za pomocą miękkiej gąbki na całej powierzchni zabrudzenia. Pamiętaj by nie używać ostrej strony gąbki, ponieważ usunie ona również kolor na ścianie.

czyszczenie tlustej plamy

Sposób szósty – magiczna gąbka

Jest to produkt uwielbiany przez użytkowników, ponieważ usuwa wszelkie zabrudzenia ze ścian, nawet długopis. Jeśli zastanawiasz się jak działa magiczna gąbka to powinieneś wiedzieć, że jest ona stworzona z gąbki melaminowej. Ma ona chropowatą powierzchnię, jednak nie zagraża ona farbie na ścianie. Wystarczy pocierać nią tłustą plamę, a po krótkim czasie przestanie być ona widoczna.

Sposób siódmy – farba

Niestety dość często zdarza się, że nawet najlepsze produkty i metody nie są skuteczne usuwanie tłustych plam na ścianie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak tylko pomalować ją na nowo. Jeśli jednak zrobimy to nieudolnie to najprawdopodobniej tłuszcz znów przeniknie przez nową warstwę, dlatego też pod farbę właściwą należy nałożyć tą gruntującą. Można również użyć specjalnej farby na zacieki i plamy, izoluje ona tłuste zabrudzenia, dobrze kryje i przyczepia się do podłoża.

Sposób ósmy – zeszlifowanie tłustej plamy na ścianie

Bardzo często zdarza się, że mimo wielu prób plama wygrywa i nie jesteśmy w stanie ukryć jej ani skutecznie usunąć. Dobrą metodą jest zeszlifowanie jej. Należy zedrzeć ze ściany farbę wraz z tynkiem i na nowo wykończyć ją gładzią gipsową.

  Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Praktyczne porady

Sposób dziewiąty – mąka ziemniaczana

Działa na tej samej zasadzie co talk, osuszamy plamy z tłuszczu, gdy jest jeszcze świeża a następnie posypujemy całą jej powierzchnię mąką ziemniaczaną która wchodzi wilgoć. Całość pozostawiamy na godzinę, po czym omiatamy nadmiar szczotką lub pędzlem.

Sposób dziesiąty – soda oczyszczona

Aby spełniła ona swoje zastosowanie konieczne jest zmieszanie łyżeczki sody oczyszczonej z trzema łyżeczkami ciepłej wody i kilkoma kroplami płynu do naczyń. To dzięki składnikom w takiej proporcji powstanie pasta, którą należy nałożyć na tłustą plamę. Następnie pocieramy ją miękką gąbką lub ściereczką z mikrofibry do momentu aż zauważymy, że całkowicie zniknęła. Gdy plama jest bardziej oporna można pozostawić papkę na ścianie na co najmniej pół godziny i dopiero wtedy zetrzeć wilgotną szmatką.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany gipsowej?

Tłusta plama na ścianie zostanie usunięta za pomocą ręcznika papierowego i mąki ziemniaczanej lub talku. Należy osuszyć tłuszcz i posypać plamę produktem, który zaabsorbuje zabrudzenie. Innym skutecznym sposobem jest użycie pianki do golenia, płynu do mycia okien lub specjalnych preparatów do usuwania tłuszczu.

Jak usunąć plamy ze ściany pomalowanej?

Usuwanie tłustych plam ze ściany pomalowanej niezależnie od tego czy jest to farba lateksowa czy akrylowa możliwe jest przy użyciu płynu do mycia szyb. Plamę należy spryskać i odczekać kilkanaście minut, po czym zmyć ją ciepłą wodą. Może zdarzyć się, że żaden sposób nie będzie całkowicie skuteczny i konieczne będzie pomalowanie jej na nowo.

zmywanie tlustej plamy ze sciany

Inne domowe sposoby na pozbycie się tłustych plam ze ściany

W naszej kuchni znajdziemy wiele produktów, które mają szerokie zastosowanie podczas sprzątania i pozbywania się wszelakich plam i zabrudzeń. Niemniej skuteczną metodą jest użycie octu w butelce z rozpylaczem. Należy rozpylić go na tłustej powierzchni i pozostawić na kilka minut, po czym wytrzeć całość czystą, suchą szmatką. Cały proces można powtórzyć kilkakrotnie. Inną bardzo skuteczną metodą jest użycie mydła malarskiego, które w swoim składzie ma sole sodowe i potasowe, glicerynę oraz wodę. Rozpuszcza się je w ciepłej wodzie i roztworem tym przeciera zabrudzenie za pomocą czystej gąbki lub pędzla.

  Porządki w szafie – domowy zeszyt ćwiczeń, który pozwoli na skuteczne porządki!

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?

Wiele osób uważa, że najskuteczniejszą metodą na pozbycie się tłustych plam, zwłaszcza tych starych jest jej ponowne odmalowanie. Jeśli zdecydowaliśmy się na pokrycie jej farbą i zauważymy, że tłuszcze nadal prześwituje z nowej warstwy lub najzwyczajniej farba łuszczy się to konieczne będzie zerwanie tynku, często aż do muru i położenie wszystkich warstw na nowo. Podczas ponownego malowania takich pomieszczeń jak kuchnia, które narażone są na częsty kontakt z tłuszczem, wybierz taką nową farbę, która nadaje się do mycia i nie wchłania zabrudzeń.