malowanie scian

Wybór farby do wnętrz – czym sugerować się podczas zakupu?

Kiedy planujemy wykończenie lub remont domu czy mieszkania czeka nas wiele ważnych decyzji, które musimy podjąć. Jedną z nich jest bez wątpienia wybór odpowiednich farb do wnętrz, którymi pomalujemy ściany. Obecnie mamy bardzo szeroki i różnorodny wybór farb ściennych, który z jednej strony daje nam sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że podjęcie decyzji nie jest łatwe. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na pytanie czym sugerować się podczas wyboru farby do malowania ścian wewnętrznych.

Rodzaj farby

Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem podczas podejmowania decyzji o zakupie jest określenie rodzaju farby, jaki zamierzamy użyć do malowania ścian wewnętrznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb wśród których wymienić możemy między innymi farby lateksowe, emulsyjne, akrylowe czy olejne. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Pierwszym rodzajem farb są farby lateksowe. Nie da się ukryć, że są to obecnie najpopularniejsze farby do malowania ścian wewnętrznych. Charakteryzują się łatwością aplikacji, szybkim schnięciem i niskim poziomem zapachu. Ponadto, farby lateksowe są łatwe do czyszczenia, co sprawia, że są idealne do pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Doskonałym przykładem takich produktów mogą być farby Beckers.

Drugą propozycją, którą warto wziąć pod uwagę są farby emulsyjne. Charakteryzują się tym, że są trwałe i odporne na ścieranie. Mają także lepszą przyczepność do powierzchni niż farby lateksowe i są łatwe do utrzymania w czystości. Są doskonałym wyborem do pokoi o dużym natężeniu ruchu, takich jak przedpokój czy salon.

Pod uwagę warto wziąć również farby akrylowe, które znane są ze swojej trwałości i odporności na blaknięcie. Mają również wysoką jakość krycia, co oznacza, że ​​nie musimy nakładać ich wielowarstwowo. Farby akrylowe często stosuje się do malowania ścian wewnętrznych, zwłaszcza w pomieszczeniach, które są narażone na działanie promieni słonecznych.

  5 najlepszych przepisów na ciasta świąteczne

Cena i wydajność

Podczas wyboru farby do wnętrz nie można zapomnieć o cenie i wydajności. Farby różnią się ceną, która związana jest często z jakością produktu. Warto zastanowić się, ile farby potrzebujemy do pomalowania danej powierzchni oraz jakie koszty będziemy musieli ponieść. Czasami warto zainwestować trochę więcej w droższą farbę o lepszych właściwościach, aby uniknąć częstego malowania lub konieczności nakładania wielu warstw. Wśród farb, które posiadają bardzo dobry stosunek jakości do cen możemy wymienić farby Dekoral.

Zwróć uwagę na jakość farby

Jakość farby ma kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki malowania ścian wewnętrznych. Wybierając farbę upewnij się, że dobrze kryje i nie będzie wymagała nanoszenia kilku warst. Poza tym, farba, na którą warto się zdecydować powinna być odporna na zarysowania, ścieranie i blaknięcie. Istotne są również kwestie zdrowotne, dlatego warto upewnić się, że stawiamy na produkty o niskiej zawartości szkodliwych substancji, takich jak lotne związki organiczne. Zawsze warto również sprawdzić w jaki sposób nakłada się dany rodzaj farby oraz w jaki sposób należy przygotować malowaną powierzchnię.

Kolorystyka ma znaczenie

Decydując się na zakup farb do malowania ścian wewnętrznych warto zdać sobie sprawę z tego, że kolory, które wybierzemy mogą wpływać na to, jak wygląda pomieszczenie oraz na nasz nastrój. Przykładowo, jasne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne, podczas gdy ciemne kolory mogą je zmniejszać wizualnie. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto rozważyć użycie jasnych odcieni farby, które rozjaśnią przestrzeń. Co więcej, każda z barw wpływa na nasz nastrój. Niebieski przywraca harmonię, zielony uspokaja, żółty może zaś pobudzać do działania a jednocześnie powodować niepokój. Warto więc zapoznać się z szeroką paletą kolorów, które oferują między innymi farby Caparol by znaleźć odcienie, które pasują nie tylko do naszych upodobań ale również charakterystyki danego pomieszczenia.