pokoj

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?

Zapach stęchlizny w domu jest wyjątkowo nieprzyjemny i uciążliwy. Spowodowany najczęściej utrzymującym się we wnętrzu wysokim poziomem wilgoci, najbardziej wnika w meble tapicerowane oraz oczywiście w dywany. Potrafi utrzymywać się tam przez bardzo długi czas. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą Ci pozbyć się tego problemu. Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu? Zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego artykułu!

Usuwanie brzydkiego zapachu z dywanu. Podstawowe kroki

Do usunięcia zapachu stęchlizny z dywanu czasem wystarczą najprostsze czynności. I to właśnie na nie warto zdecydować się w pierwszej kolejności.

Regularne odkurzanie

W walce z zapachem stęchlizny na dywanie bardzo pomocne jest regularne odkurzanie. Odkurzacz pomoże usunąć zanieczyszczenia i kurz, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Wywietrzenie

Jeśli masz taką możliwość, wynieś na kilka godzin dywan na zewnątrz, np. na taras lub balkon. Świeże powietrze sprawi, że zapach stęchlizny przestanie być tak wyczuwalny. Oczywiście metoda ta nie zawsze jest możliwa do zrealizowania (np. w miesiącach zimowych).

Jak usunąć brzydki zapach z dywanu? Wykorzystaj naturalne środki

W przypadku, gdy odkurzanie i wywietrzenie nie przyniosło pożądanych efektów, możesz sięgnąć po naturalne środki, które znajdziesz w swojej kuchni. Usuwanie przykrego zapachu z dywanu z ich pomocą jest nieskomplikowane, a przy tym bezpieczne dla zdrowa.

Soda oczyszczona

Soda to doskonały, a przy tym w pełni naturalny pochłaniacz zapachów. Jeśli więc chodzi o usuwanie nieprzyjemnych zapachów z dywanu, może sobie z tym dobrze poradzić. Jak jej użyć? Posyp nią równomiernie dywan, pozostaw na kilka godzin lub przez noc, a następnie odkurz go. Po takim zabiegu przykra woń będzie na pewno miej wyczuwalna, a może nawet zniknie całkowicie.

  Czym są farby strukturalne? Jakie dają efekty?

Ocet

Innym domowym sposobem na pozbycie się woni stęchlizny z dywanu jest przygotowanie roztworu z octu oraz wody (na 1 litr wody przypada 7 łyżek stołowych octu). Tak przygotowaną mieszaninę najlepiej przelać do spryskiwacza. Po jego użyciu odczekaj, aż dywan wyschnie, po czym odkurz go tak jak zwykle.

Kawa

Kolejnym przydatnym domowym środkiem w takiej sytuacji jest świeżo zmielona kawa. Jak usunąć zapach stęchlizny przy jej pomocy? W tym celu należy po prostu posypać nią dywan, zostawić na chwilę, a następnie odkurzyć.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów z dywanu. Profesjonalne czyszczenie

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły, warto rozważyć profesjonalne czyszczenie dywanu. Zresztą trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że domowe sposoby nigdy nie będą tak skuteczne, jak oddanie dywanu w ręce specjalistów. Profesjonalne firmy, takie jak np. dywanbox.pl, dysponują odpowiednimi narzędziami i środkami, które świetnie poradzą sobie nawet z bardzo intensywnymi zapachami. Co za tym idzie, są w stanie oczyścić i odświeżyć dywan tak, że będzie znów jak nowy. Taka inwestycja w długotrwałe zachowanie świeżości w Twoim domu naprawdę się opłaca.

Zapach stęchlizny z dywanu nie musi być trwałym problemem. Regularne odkurzanie, naturalne środki, wywietrzanie i profesjonalne czyszczenie to skuteczne sposoby na to, jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu. Wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.