woda

Opłacalność pompy do studni w domu jednorodzinnym

Planując budowę domu marzeń, wielu Polaków próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: czy pompy do studni są opłacalne? Nic w tym dziwnego. W końcu koszt budowy domu jednorodzinnego to dziś wręcz astronomiczny wydatek. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dobra pompa studzienna oraz jak jej działanie wpływa na portfel.

Prywatna sieć wodociągowa

Na dobry początek trzeba sobie uzmysłowić fakt, że dostęp do publicznych wodociągów jest dość mocno ograniczony. Poza obszarem miejskim to może okazać się niemożliwe. Bywa jednak, że grupa mieszkańców decyduje się wspólnymi siłami przyłączyć do sieci. Powstaje wówczas zbiorowa inwestycja, która może mieć sens… albo nie. Jest wiele czynników mających na to wpływ. Jednym z ważniejszych są, oczywiście, pieniądze. Rzecz w tym, że każdy właściciel nieruchomości musi pokryć koszty przyłączenia do sieci publicznej. Niekiedy suma może przyprawić o zawrót głowy. Gmina nie ma obowiązku wspierania obywateli w tym zakresie.

Sprawdzoną alternatywą staje się wówczas wykopanie studni oraz pompa głębinowa. Jeśli lustro wody znajduje się stosunkowo płytko (nie więcej niż 8 metrów pod ziemią), zestaw w postaci pompy i zbiornika hydroforowego może okazać się wystarczający. Gdy jednak woda znajduje się głębiej, po prostu nie ma innego wyjścia – trzeba kupić pompę głębinową i ją zainstalować wraz z osprzętem. Powstanie wtedy mała sieć wodociągowa na prywatny użytek. Koniec końców taka inwestycja ostatecznie może być znacznie tańsza w porównaniu z przyłączeniem do sieci publicznej. A jak działa pompa do studni? Jak wygląda takie urządzenie? Odpowiedź znajdą Państwo na stronie https://www.podlane.pl/pompy-do-studni-cat-564.

Inwestycja w moc silnika pomp głębinowych

Jeśli chodzi o opłacalność korzystania z pomp do studni, droższe urządzenia będą miały większą moc. W praktyce oznacza to, że taka maszyna wykona nie tylko podstawowe zadania na potrzeby bytowe rodziny. Czasem bowiem trzeba tłoczyć wodę ze studni, aby umyć dach myjką ciśnieniową. Innym razem zajdzie potrzeba podlania dalszych zakątków na działce, ponieważ upały dadzą się we znaki roślinom. Analizując opłacalność pompy studziennej, należy wziąć pod uwagę pełen zakres wykorzystania takiej maszyny.

  Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

Organizacja specjalnych zbiorników na czas suszy i inne wyzwania logistyczne mogą mieć wpływ na późniejszy budżet. Zniszczone upałami drewka owocowe i krzewy zwykle trzeba sadzić od nowa. Niewydajny system poboru wody ze studni może też nie wystarczyć do tego, aby porządnie umyć samochód przed domem. Tak z kolei powstanie konieczność korzystania z myjni, za co trzeba będzie zapłacić. Dlatego w prywatnej studni pompy o większej mocy silnika z perspektywy czasu wydają się wydatkiem in plus. Choć będzie więcej kosztować, taka inwestycja pomoże uniknąć wielu kosztów pobocznych i ułatwi korzystanie z własnego ujęcia wody.

Jakie są koszty zakupu pompy do studni?

Ceny pomp do studni są bardzo różne. Istnieją systemy przekraczające 3000 zł, aczkolwiek na potrzeby domu jednorodzinnego bez przeszkód da się znaleźć sprzęt za mniej niż 1000 zł, i będzie to wydajna maszyna. Niemniej należy pamiętać o innych elementach. Wykopanie nowej studni, jeśli to konieczne, wynosi ok. 200 zł za metr. Do tego należy zakupić rury i zlecić ich montaż odpowiednim fachowcom. To samo dotyczy zaworów, złączek, głowicy do zamknięcia studni… Razem robi się z tego całkiem długa lista. Jednak, jak pisaliśmy wcześniej, to i tak niewiele w porównaniu z tym, jak czasami wygląda przyłączenie do sieci publicznej. W każdym razie pompę do studni w dobrej cenie mogą Państwo znaleźć tutaj: https://www.podlane.pl/pompy-do-studni-cat-564.