Jak dobrze wybrać panele fotowoltaiczne dla Twojego domu?

Coraz więcej osób posiadających domy jednorodzinne decyduje się na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to sposób na korzystanie z czystej energii a przy tym oszczędność pieniędzy. Warto jednak mieć świadomość, że korzyści płynące z tej inwestycji uwarunkowane są tym, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy. Na co więc warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Poznaj programy dofinansowań

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych warto wiedzieć w jaki sposób możemy obniżyć koszty tej inwestycji. Obecnie istnieje wiele możliwości skorzystania z pakietów rządowych i unijnych, które wspierają rozwój czystej energii. Przykładem może być dofinansowanie Mój Prąd 6.0. W realizacji projekt pomogą profesjonalne firmy zajmujące się fotowoltaiką takie jak Otovo.

Różnice między technologiami paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, a ich wybór ma ogromne znaczenie dla wydajności systemu. Najpopularniejsze są panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne, które różnią się przede wszystkim efektywnością oraz technologią produkcji.

Panele monokrystaliczne cechują się wyższą sprawnością, która wynosi zazwyczaj od 18% do nawet 22%. Powstają one z jednorodnych kryształów krzemu, co przekłada się na większą efektywność w przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Zajmują mniej miejsca, co jest szczególnie istotne, jeśli powierzchnia dachu jest ograniczona. Są jednak droższe od paneli polikrystalicznych, które są mniej efektywne, ale tańsze w produkcji. Sprawność paneli polikrystalicznych wynosi zazwyczaj od 15% do 18%.

Określenie zapotrzebowania energetycznego domu

Aby dobrze dobrać panele fotowoltaiczne, należy określić zapotrzebowanie energetyczne budynku mieszkalnego. Przed przystąpieniem do wyboru paneli warto przeanalizować swoje miesięczne zużycie energii elektrycznej. Można to zrobić na podstawie rachunków za prąd z ostatnich kilku miesięcy. To prosty sposób na to by ustalić jaką moc powinien mieć system fotowoltaiczny, aby w pełni zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego.

  Pompy ciepła: Nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania domu

Standardowy system fotowoltaiczny składa się z paneli o mocy około 300-400 Wp (watów szczytowych). Dla przeciętnego domu jednorodzinnego w Polsce, zużywającego rocznie około 4000-5000 kWh, instalacja o mocy 5 kWp powinna być wystarczająca. Oczywiście, wielkość systemu musi być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb energetycznych, a także uwzględniać ewentualne plany na przyszłość, takie jak zakup elektrycznego samochodu czy pompy ciepła.

Warunki montażowe – analiza dachu i otoczenia

Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od ich jakości ale także od warunków montażowych. Przed wyborem paneli warto przeprowadzić dokładną analizę powierzchni dachu, jego orientacji oraz kąta nachylenia.

Najlepsze warunki dla paneli fotowoltaicznych to dachy skierowane na południe z kątem nachylenia wynoszącym od 30 do 45 stopni. Dzięki takiej orientacji panele mogą generować najwięcej energii w ciągu dnia. Jeśli dach jest skierowany w innym kierunku, np. na wschód lub zachód, efektywność systemu może być nieco niższa.