Pojawiające się zacieki na ścianie i suficie mogą mieć różne przyczyny. Być może sąsiad z góry nas zalał, dach przecieka, system grzewczy szwankuje lub w pomieszczeniu występuje wysoka wilgoć. Niestety nawet po naprawie usterki, żółte plamy na suficie i na ścianach pozostają i musimy się ich pozbyć.
Zacieki na suficie – jakie są przyczyny?
Pierwszym krokiem, który należy podjąć zanim pozbędziemy się zacieków jest ustalenie ich przyczyny oraz zlikwidowanie jej. W innym przypadku zacieki będą nawracały i cała praca pójdzie na marne. Przyczyn pojawienia się żółtych plam w pomieszczeniach jest wiele, mogą być to między innymi:
- Awaria rur kanalizacyjno – wodnych
- Cieknąca pralka lub zmywarka
- Zalanie przez sąsiada
- Przeciekający dach
- Nieprawidłowy system grzewczy
Przeciekająca woda wnika w głębsze warstwy ściany, a po osuszeniu pojawiają się żółte plamy, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Na ścianie najprawdopodobniej pojawia się również łuszczenie farby, odpadanie tynku oraz purchle.
Skuteczne farby na zacieki na ścianach
Na rynku znajdziemy skuteczny produkt, którym jest farba do neutralizacji plam i zacieków. Charakteryzuje ją odpowiednia warstwa izolująca, która nie tylko tworzy ochronną powłokę przed wilgocią, ale także chroni tynk przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że koszt tego produktu nie jest niski, a na dodatek można stosować go tylko na zacieki. Konieczne jest więc pomalowanie ściany ponownie, można zrobić to farbą lateksową, akrylową lub ceramiczną. Farba na zacieki jest nie tylko najzwyczajniej skuteczna, ale również:
- Izoluje zabrudzenia
- Doskonale kryje plamy
- Posiada dużą przyczepność
- Chroni przed zagrzybieniem
Można zamalowywać nią nie tylko żółte plamy na ścianach i sufitach, ale również z sadzy, nikotyny, tłuszczu i oleju. Farba na zacieki jest odpowiednim produktem, który jest przede wszystkim skuteczny.
Zacieki na ścianie i suficie. Usuwanie krok po kroku
- Eliminowanie przyczyn – pierwszym krokiem jest pozbycie się przyczyny, tak by woda nie pojawiała się ponownie. Powierzchnia powinna być sucha.
- Zabezpieczenie pomieszczenia – przed przystąpieniem do prac należy zabezpieczyć pomieszczenie. Zarówno podłogę przed farbą podczas malowania jak i przed kurzem, które powstaje przy szlifowaniu.
- Usuwanie wybrzuszeń – bardzo często zdarza się, że podczas powstawania zacieków pojawiają się również odpryski farby, które należy usunąć za pomocą szpachelki, papieru ściernego lub drucianej szczotki. Konieczne jest także pozbycie się ze ściany lub sufitu pozostałej farby lub kurzu, można zrobić to za pomocą szczotki.
- Gruntowanie – powstałe uszkodzenia należy zagruntować, dzięki temu przeprowadzimy izolację przebarwień oraz zabezpieczymy ją przed grzybami i pleśnią. po zagruntowaniu należy odczekać godzinę do jego całkowitego wyschnięcia.
- Szpachlowanie – w sytuacji, gdy uszkodzenia na ścianie są znaczne nakładamy na nie gips szpachlowy.
- Szlifowanie – po całkowitym wyschnięciu szpachli, należy wyrównać ścianę za pomocą packi ze specjalną siatką. Następnie po raz drugi gruntujemy całość preparatem, który izoluje wilgoć. Odczekujemy 24 godziny, aż całość dokładnie wyschnie.
- Malowanie – gdy powierzchnia jest już całkowicie sucha należy pomalować zalany sufit i ściany. Ważne jest, by pierwsza warstwa farby dodatkowo chroniła miejsca zacieków przed grzybami i pleśnią. Następnie można malować pomieszczenie dowolną farbą emulsyjną.
Ile kosztuje naprawa zalanego sufitu lub ściany?
Aby ustalić jaki poniesiemy koszt zależny jest od tego jak duże są zacieki na suficie i ścianach oraz jak głęboko w ścianę wniknęła wilgoć. Niestety, gdy konieczne jest skucie wilgotnego tynku, konieczne będzie również kupienie gładzi, specjalnej farby lub sprzętu do szpachlowania. Koszt wzrasta. W takiej sytuacji konieczne jest także pomalowanie całości. Zaoszczędzić możemy jednak na kosztach fachowca, ponieważ możemy wykonać całą pracę sami.
Likwidacja plam i zacieków na ścianach i sufitach
Aby skutecznie pozbyć się plam z zacieków, konieczne jest ustalenie ich przyczyn oraz ustalić jakiego rodzaju są to plamy:
- Rdzawe ślady – najczęściej występują po awarii kanalizacyjno – wodnej lub cieknącego dachu
- Szare plamy – pojawiają się na ścianach i sufitach poprzez dzaiłanie nikotyny i sadzy.
- Brudnoszare plamy – są skupiskiem grzybów i pleśni. Niestety zwilgocenie ścian spowodowane jest dużą wilgotnością i nieodpowiednią wentylacją wnętrz.
- Żółtoszary osad – ich powodem jest nieodpowiednie ocieplenie budynku. Plamy żółtoszarego koloru są skutkiem wykwitów solnych
Ile trwa osuszanie sufitu i ścian po zalaniu?
Oczywiste jest, że zalane sufit i ściany są idealnymi warunkami do rozwoju pleśni. Jest to wielki problem, ponieważ:
- W pomieszczeniu unosi się zapach stęchlizny
- Emituje toksyny, które wpływają na układ oddechowy i odporność organizmu
- Toksyny powodują również: zapalenie gardła, oskrzeli, zatok, bóle głowy, bóle mięśni, astmę i alergię
Niestety osuszanie jest długotrwałym procesem, można wykonać je:
- Naturalnie – trwa około 30 dni, jednak może potrwać nawet 900 dni, jeśli mamy do czynienia z zalanymi ścianami z żelbetonu.
- Mechaniczne – osuszanie mechaniczne można podnieść poprzez dostarczanie pomieszczeniu ciepła. Konieczna jest także wymiana powietrza.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie profesjonalnych osuszaczy, które cechuje wysoka skuteczność. Ten profesjonalny sprzęt znajdzie zastosowanie również w piwnicach, na strychach i w garażach. Posiada ona także dodatkowe zalety, między innymi:
- Zabijają rodniki pleśni i grzybów
- Pozbywają się bakterii i zarazków
Zaciek na suficie i ścianie nie jest obecnie powodem do martwienia, ponieważ istnieje wiele możliwości na skuteczne pozbycie się żółtych plam. Wystarczy trochę pracy, by móc pozbyć się plam raz na zawsze. Należy pamiętać jednak, że pierwszą i najważniejszą rzeczą jest pozbycie się przyczyny zalania.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.