Plyta-warstwowa-PIR

Płyta warstwowa PIR – czym się cechuje? Gdzie jest wykorzystywana?

Płyta warstwowa PIR jest niezwykle popularnym i często stosowanym materiałem budowlany – nie bez powodu. Wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Dzięki temu nawet cienka płyta PIR jest w stanie skutecznie chronić budynek przed hałasem i zapewnić komfort termiczny we wnętrzu pomieszczenia. Jak zbudowane są płyty z pianki PIR i czym się charakteryzują?

Budowa płyty warstwowej PIR

Pod skrótem PIR kryje się pianka poliizocyjanurowa. To właśnie z tego materiału, który jest ulepszoną pochodną poliuretanu, wykonany jest rdzeń płyty warstwowej. Na zewnątrz płyty znajdują się okładziny ze stali ocynkowanej (które mogą być dodatkowo wzbogacone specjalną powłoką organiczną – dzięki temu płyty można stosować w wymagających warunkach).

Dlaczego właśnie poliizocyjanuran, a nie pianka PUR? W porównaniu z tym popularnym materiałem, PIR ma lepsze właściwości fizykochemiczne:

  • dobrą odporność na wysokie temperatury;
  • niski współczynnik przewodności cieplnej.

Właściwości płyty warstwowej PIR

Płyty warstwowe PIR wykorzystuje się do obudowy i ocieplania ścian (także narożnych) i dachów. Jest to możliwe dzięki następującym właściwościom tego materiału budowlanego:

  • niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła – w zależności od grubości płyty waha się on od 0,58 do 0,22 W/[m² x K];
  • bardzo dobrej izolacyjności akustycznej (na poziomie 25 (-2;-4)) – płyta chroni przed hałasem z zewnątrz, a także zapobiega wydostawaniu się go na zewnątrz – np. w przypadku uciążliwej dla otoczenia produkcji.

Gdzie można wykorzystać płyty warstwowe PIR?

Płyta warstwowa PIR cieszy się dużą popularnością w budownictwie – przede wszystkim ze względu na szerokie zastosowanie. Takie materiały budowlane sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inwestorom zależy na szybkim tempie realizacji. Płyty PIR wystarczy połączyć ze sobą i przymocować do konstrukcji stalowej, żelbetowej lub drewnianej. Są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu nadają się także do wykonywania ścian czy dachów w budynkach wielkokubaturowych. Płyty  warstwowe z pianką poliizocyjanurową najczęściej stosowane są w:

  • magazynach,
  • halach produkcyjnych,
  • obiektach rolniczych,
  • sklepach wielkopowierzchniowych,
  • centrach logistycznych.
  Jaki klimatyzator do domu jest najlepszy?

Mocowanie płyty warstwowej PIR – jak je wykonać?

Montaż płyty warstwowej PIR jest stosunkowo łatwy, choć wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi. W pierwszej kolejności przygotowuje się konstrukcję budynku – to do niej będą mocowane płyty z rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej. Taki produkt można wykorzystać również podczas ocieplania budynku. Wówczas montuje się ją na istniejącej już ścianie.

Płyty warstwowe PIR łączy się ze sobą na dwa sposoby:

  • za pomocą standardowego systemu mocowania – w takim systemie stosuje się technikę na pióro wpust.
  • za pomocą ukrytego systemu mocowania, z wykorzystaniem łączników i rozdzielaczy nacisku użytych wewnątrz zamka – takie połączenie jest szczelne, zapewnia izolację termiczną i akustyczną, a dodatkowo wyróżnia się zwiększoną estetyką.