Jakość snu jest bardzo ważnym aspektem życia każdego człowieka. Jednym z kluczowych elementów dobrego wysypiania się jest to z jakiego materiału wykonana jest pościel. Czy wiskoza jest jednym z materiałów, w które warto zainwestować? Z czego jest zrobiona? Jak o nią dbać, żeby służyła przez długi okres czasu?
Wiskoza – co to za materiał?
Wiskoza, zwana inaczej rayon, jest włóknem sztucznym. Pozyskuje się ją w procesie chemicznej obróbki celulozy, którą pobiera się z różnego rodzaju drzew. Zwykle są to drzewa iglaste. Proces jej powstawania można porównać do produkcji włókien syntetycznych. Z tego powodu wiskozę zalicza do dwóch rodzajów włókien. Po pierwsze jest to włókno pochodzenia roślinnego jak bawełna, czy jedwab, ale jednocześnie jest to rodzaj włókna chemicznego jak np. poliester.
Wiskoza – odmiany
W zależności od tego, w jaki sposób została wyprodukowana, można stworzyć różne odmiany wiskozy. W trakcie tego procesu wiskoza może otrzymać różne właściwości. w procesie obróbki może uzyskać miękkość jaką charakteryzuje się bawełna, czy połysk, który przypomina jedwab. Może również być materiałem matowym, czy śliskim. Wiskozę, dzięki jej właściwościom, często stosuje się jako dodatek do innych włókien.
Wiskoza – jakie są jej zalety?
Wiskoza nadaje się idealnie na upalne dni ze względu na swoje właściwości. Pościel tego typu będzie odpowiednia, szczególnie w lecie. Materiał ten charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, dzięki temu ciało może oddychać w trakcie snu. Jest to jeden z materiałów, które cechuje wysoka oddychalność i miękkość, co sprawia, że sen jest komfortowy. Dodatkowo wiskoza nie powoduje alergii i jest higroskopijna, czyli dobrze wchłania wilgoć. Jest jednym z niewielu sztucznych włókien, o których można powiedzieć to samo. Spanie z pościeli z wiskozy w trakcie upałów sprawia, że organizm się nie przegrzewa i człowiek budzi się wypoczęty. Do tego pościel z tego materiału jest wygodna w użytkowaniu.
Wiskoza – czy ma wady?
Jak wiadomo każdy medal ma dwie strony, więc i wiskozie nie brakuje wad, ale są to rzeczy, które można zniwelować dbając odpowiednio o pościel z tego materiału. Jedną z wad wiskozy jest to, że nie jest rozciągliwa, a także szybko się odkształca. Dodatkowo dość szybko się gniecie. Przy używaniu pościeli z wiskozy należy zadbać o pranie w niskiej temperaturze, najlepiej w 30 stopniach, ponieważ nieumiejętne pranie może spowodować skurczenie albo rozciągnięcie materiału. Niekiedy zalecane jest pranie ręczne. Dbanie o pościel zgodnie z wytycznymi producenta powinno sprawić, że będzie ona służyć przez długi czas. Pościel można również prasować, ale najlepiej na lewej stronie ze względu na możliwość odkształceń.
Jak wiskoza wpływa na sen?
Wiskoza jest materiałem uniwersalnym. Pościel z tego materiału sprawdzi się szczególnie w czasie upałów, kiedy temperatury dają się wszystkim we znaki. Wiskoza jest materiałem przewiewnym, komfortowym i oddychającym, dzięki czemu sen staje się komfortowy, a człowiek budzi się wypoczęty. Wiskoza nie bez powodu należy do włókien, które należą do wybieranych najczęściej, nie tylko w przypadku pościeli, ale także ubrań do codziennego noszenia ze względu na jej właściwości i wygodę w użytkowaniu.