Sufit podwieszany jest świetnym sposobem na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, zamaskowanie nieestetycznych elementów, ukrycie kabli i przewodów oraz obniżenie pomieszczenia. Dzięki niemu mamy możliwość również zainstalowania dekoracyjnego oświetlenia na suficie. Ta zabudowa idealnie nadaje się do łazienki, korytarzy oraz pokoi.
Jak samodzielnie wykonać sufit podwieszany?
Możemy to zrobić w dwóch prostych wersjach: z płyt gipsowo-kartonowych oraz kasetonów. Dzięki zamontowaniu sufitu podwieszanego możemy zakryć surowy stan stropu, poprawić akustyczność oraz ciepłochronność. Niezależnie od tego czy decydujemy się na pokrycie sufitu płytami gipsowo kartonowymi czy też kasetonami zostanie obniżony on o co najmniej 10 cm.
- Sufit kartonowo – gipsowy – po zamontowaniu przeznaczony jest do malowania
- Sufit kasetonowy – montowany na sucho, należy wywiercić otwory pod kołki mocujące, montujemy je bez zniszczeń z sufitu.
Podwieszenie sufitu niezależnie od metody, jest bardzo łatwe i tanie. Dlatego też tak wiele osób chcąc uatrakcyjnić wnętrza swoich domów i mieszkań decyduje się na ich położenie.
Jakich narzędzi potrzebujemy podczas zrobienia z sufitu podwieszanego z płyt gipsowych?
Praca ta nie jest czasochłonna a dodatkowo koszt wykonania jest naprawdę niski. Możemy zrobić to sami, a do montażu potrzebne nam będą:
- Profile przyścienne
- Profile sufitowe
- Łączniki
- Łączniki krzyżowe
- Wieszaki obrotowe z elementem rozprężnym do odpowiednich profili
- Pręty montażowe
- Wkręty
- Dyble stalowe
- Taśma spoinowa szklana
- Taśma spoinowa ślizgowa
- Taśma uszczelniająca piankowa
- Płyty
- Masa szpachlowa o wysokiej wytrzymałości
- Masa szpachlowa wykończeniowa
Montaż sufitu podwieszanego z płyt kartonowo – gipsowych
Położenie płyt kartonowo – gipsowych jest jednorodne, dlatego też nie ma żadnego znaczenia w jaki sposób je ułożymy, jednak wymaga on wykańczania spoin.
Krok pierwszy – ustalenie przebiegu konstrukcji
Aby nasz sufit wyglądał estetycznie powinniśmy wziąć pod uwagę kierunek padania światła dziennego. Jeśli chcemy, aby spoiny nie były widoczne to montaż powinien odbyć się zgodnie z nim. Drugą istotną rzeczą jest ustalenie wysokości na jakiej chcemy zamontować sufit, bardzo ważne jest by profile obwodowe znajdowały się na wysokości większej niż docelowy poziom sufitu. Jeśli zależy nam na akustyce to warto jest przed montażem profili podkleić je specjalną taśmą piankową. Po wyznaczeniu linii należy przymocować profil ścienny za pomocą kołków lub wkrętów do podłoża. Kolejnym krokiem jest wymierzenie przebiegu profili górnych a także miejsc, w których zostaną zamontowane mocowania wieszaków. Aby zrobić to odpowiednio należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
- Profile powinny być rozmieszczone od siebie nie więcej niż co 100 cm
- Zarówno pierwszy jak i ostatni profil musi znajdować się maksymalnie 40 cm od ściany
- Wieszaki powinny być rozstawione co 90 cm jednak nie dalej niż 40 cm od ściany
Następnie w wyznaczonych miejscach mocujemy do stropu pręty wieszakowe za pomocą odpowiednich mocowań zależnych od podłoża. Na prętach wpinamy wieszaki, możemy regulować ich wysokość za pomocą metrówki. Robimy to obracając go o 90 stopni.
Krok drugi – montaż profili dolnych
Profile dolne należy montować, wsuwając je w profile przyścienne, które zostały już przykręcone do ściany. Bardzo ważne jest by rozstaw profili nie przekraczał 50 cm, a dodatkowo zarówno pierwszy jak i ostatni musi znajdować się maksymalnie 15 cm od ściany. Kolejnym etapem jest spięcie obu warstw profili za pomocą łączników krzyżowych. Całość konstrukcji należy wypoziomować i wyrównać. Należy pamiętać również, że jeśli między profilem a łatą pojawi się szczelina, musimy jej się koniecznie pozbyć, zrobimy to obniżając wieszak. Jeśli zależy nam na izolacji cieplnej i akustyce to na całej konstrukcji możemy położyć wełnę mineralną.
Krok trzeci – płytowanie
Aby nasz sufit nie został uszkodzony i nie pękał nie powinniśmy przymocowywać go do ścian. Powinien on posiadać konstrukcję tak zwaną pływającą, należy w tym celu wykonać spoinę ślizgową za pomocą taśmy samoprzylepnej przyklejonej na ścianę pod profilami. Kiedy nasza konstrukcja sufitu podwieszanego, czyli konstrukcja nośna jest już gotowa, możemy przystąpić do mocowania płyt. Płyty przykręcamy za pomocą wkrętów, jednak nie powinny one przeciąć kartonu, najlepiej pozostawić łeb wkręta na 1 mm na powierzchni. Zarówno pierwszą jak i ostatnią płytę należy dociąć na odpowiedni wymiar za pomocą specjalnego noża. Istotne jest by wszystkie połączenia płyt wzdłuż krótszego boku były przesunięte względem siebie o 1 rozstaw profili dolnych.
Krok czwarty – szpachlowanie
Gdy przykręcimy już płyty to pozostaje nam już tylko szpachlowanie. W tym celu ważne jest zaopatrzenie się w masę konstrukcyjną i gotową masę wykończeniową, dzięki nim połączenia będą wytrzymałe i będą posiadały odpowiednią przyczepność do płyty. Masę szpachlową należy rozrobić z zimną, czystą wodą i korzystać z czystych narzędzi, tak by zabrudzenia nie miały wpływu na czas wiązania masy. Spoinowanie płyt wykonujemy za pomocą siatki samoprzylepnej.
Fizelinę oraz taśmę papierową należy wcisnąć w jeszcze świeżą masę szpachlową. Kiedy już stwardnieje możemy zająć się szpachlowaniem spoin obwodowych.
Całość pozostawiamy na dobę, a następnego dnia zabieramy się za ponowne szpachlowanie spoiny. W tym celu należy nałożyć drugą, szerszą warstwę masy szpachlowej tak by przykryła ona całkowicie taśmę zbrojącą.
Następnie nakładamy trzecią warstwę tak zwaną masą finiszową po której będziemy mogli nałożyć farbę. Nakładamy jej cienką warstwę rozprowadzając ją szerzej, dzięki czemu uzyskamy wysoki standard gładkości całej powierzchni. Na koniec zostaje nam już tylko wyszlifowanie wszystkich nierówności, odcięcie fragmentów taśmy ślizgowej, wyczyszczenie wzgórków na powierzchni i pomalowanie jej.
Montaż sufitu podwieszanego z płyt kasetonowych
Kasetony są łatwiejsze w montażu, dlatego każdy na pewno poradzi sobie z nim sam. Dodatkowo ich cena jest o wiele niższa. Aby samodzielnie je zamontować będziemy potrzebować:
- Nóż
- Klej do styropianu
- Plaski pilnik
- Papier ścierny
- Korytko
- Gips szpachlowy
- Pędzel
- Szpachelka
- Mokra ścierka
- Łata drewniana
- Pistolet do kleju
Na rynku istnieje kilka rodzajów płyt kasetonowych:
- Tłoczone -cienkie płyty, klejone na styk, jedna obok drugiej, jak sama nazwa wskazuje wzory tłoczone są na ich powierzchni.
- Wtryskowe – nieco grubsze niż te tłoczone, do wyboru mamy wiele ich kolorów, posiadają dodatkową zakładkę, przy układaniu nie powstają szczeliny pomiędzy nimi.
- Ekstrudowane – wykonane z pianki polistyrenowej, mogą być gładkie lub posiadać wzór, są odporne na promienie słoneczne i ścieranie, dostępne we wzorach imitujących drewno.
- Ekstrudowane 3D – ich cechą charakterystyczną są tłoczenia w ciekawe wzory geometryczne, które stwarzają wrażenie przestrzeni.
- Foliowane – wykonane ze styropianu, pokryte są folią polisterynową, ich wzory są imitacją drewna, nie trzeba ich więc malować, są łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ można myć je mokrą ścierką, idealne do kuchni.
Budowa sufitu podwieszanego za pomocą kasetonów jest bardzo prosta:
- Dzielimy sufit na cztery równe części
- Używamy do ich przyklejenia specjalnego kleju, a pierwszy kaseton przyklejamy na przecięciu czterech linii
- Smarujemy kaseton klejem za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu z klejem
- Przykładamy płytę kasetonową i dobrze dociskamy
- Jeśli po bokach zauważymy klej, który wypłynął, natychmiast wytrzyjmy go mokrą ścierką lub gąbką
- Układamy kolejne kasetony, jeden koło drugiego
- Ostatnie kasetony, znajdujące się przy ścianach w razie konieczności przycinamy za pomocą nożyka.
- Całość możemy dopracować przyklejając gzymsy. Są to specjalne listwy przysufitowe.
- Smarujemy gzyms na całej jego długości klejem do kasetonów
- Przykładamy go do sufitu i dociskamy
- W miejscach łączenia poszczególnych elementów, należy nałożyć cienką warstwę gipsu szpachlowego
- Po jej wyschnięciu szlifujemy miejsca szpachlowane papierem ściernym
Montaż sufitu podwieszanego nie zależnie czy są to płyty gipsowe, czy kasetony jest nie tylko prosty, ale również cena naprawdę jest niska. Decydując się na podwieszanie sufitu mamy możliwość zamontowania pod nim oryginalnego oświetlenia na całym suficie, w dowolnych miejscach.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.