Złoto w mieszkaniu: Inspiracja, która rozżarzy Twoje mieszkanie

Kolor złoty jest symbolem wielkości, luksusu, a czasem nawet nadmiernego przepychu. Jednak gdy nauczysz się z nim pracować swoim blaskiem doskonale ożywi każde pomieszczenie. Zainspiruj się wskazówkami na temat złotych detali, które wypełnią Twój dom wyjątkową atmosferą.

Złotego koloru po prostu nie da się nie zauważyć i już na pierwszy rzut oka może on przyciągnąć uwagę. W mieszkaniu może wyglądać elegancko i świeżo, ale zachowaj ostrożność, ponieważ jeśli przesadzisz, możesz łatwo popaść w kicz. Kluczem do sukcesu jest zatem umiar i postawienie na odpowiednie akcesoria.

Z jakimi kolorami złoto tworzy idealne połączenie?

Jeśli chodzi o kolory, są takie, które komponują się ze złotem znacznie lepiej niż inne. Zapomnij o kombinacjach z neonowymi odcieniami i jasnymi odcieniami pomarańczy, różu i czerwieni. Z kolei złoto dobrze komponuje się z bladoróżowymi, ciemnobrązowymi, kremowymi i beżowymi kolorami. Butelkowa zieleń i ciemny burgund czy błękit też będą wyglądać świetnie. Z ich boku złoto wygląda szlachetnie i elegancko. Dobrze jest łączyć tylko niewielką ilość złota z ciemnymi kolorami, wtedy można nieco odważniej postawić na jasne odcienie.

Innym rodzajem złotych ozdób ściennych, które sprawdzą się nie tylko w sypialni, ale również pokojach dziecięcych, młodzieżowych lub salonie to różnego typu naklejki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ bardzo łatwo można je ściągnąć w momencie, gdy dany motyw na się znudzi.

 

Złote elementy, które pokochasz

W salonie nie bój się puścić wodzy fantazji. W tym pomieszczeniu możesz pozwolić sobie na złoty kolor w bardziej wyrazisty sposób, ale mimo wszystko tutaj również postaraj się zachować umiar. Na początek możesz postawić jeden, większy element, taki jak złota lampa, duże lustro lub obraz ze złotą ramą. Choć złoto jest dość wyraziste, doskonale pasuje do niemal każdego stylu życia. Istotną rolę odgrywa odcień, połysk i mat. Do wnętrz retro, vintage i rustykalnego wybierz warianty ciemniejsze, bardziej umiarkowane i matowe, to samo dotyczy wnętrz industrialnych. Z kolei lśniące i jaśniejsze złoto doskonale dopełni salony utrzymane w minimalistycznym i glamour stylu.

  Opłacalność pompy do studni w domu jednorodzinnym

 

Łazienka ze złotym blaskiem

Złoty kolor uczyni pięknie przytulnymi nadmiernie ciemne lub wręcz przeciwnie – jasne łazienki, które czasem mogą wydawać się sterylne. Tutaj najlepiej wyróżni się w postaci pozłacanych wieszaków na ręczniki, ram luster czy baterii. Jeśli jednak masz małą łazienkę, używaj złota oszczędnie i w taki sposób, aby upiększało pomieszczenie, ale go nie dominowało. Możesz sięgnąć np. po dozownik mydła lub uchwyt na szczoteczkę do zębów.

Szukaj inspiracji 

W dzisiejszych czasach wielu z nas może sobie pozwolić na luksus iście w pałacowym stylu. Inspiracji do wystroju wnętrz w złotych klimatach można szukać nie tylko w internecie i instagramie, ale czasami warto także sięgnąć do źródeł i wybrać się do galerii czy muzeum. Idealnym przykładem do zaczerpnięcia klimatu ponadczasowego luksusu jest wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie “Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Już sama nazwa, choć w metaforycznym ujęciu, nawiązuje do złota i obfitości inspiracji oraz ponadczasowej sztuki późnego renesansu. Na wystawie można będzie obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego, które z pewnością rozbudzą Twoją wyobraźnię odnośnie wystroju swojego luksusowego, pałacowego wnętrza obfitującego w złoto. Rozpocznij “złoty wiek” w swoim domu!