Silikon jest masą uszczelniającą, którą stosuje się na etapie budowy jak i prac wykończeniowych. Nakładanie go jest bardzo proste i można zrobić to za pomocą specjalnego pistoletu, a nawet palca. Czas schnięcia zależny jest od jego właściwości i rodzaju. Dzięki naszemu artykułowi zapoznasz się z poszczególnymi produktami oraz dowiesz się w jaki sposób przyśpieszyć jego schnięcie.
Rodzaje silikonu i ich właściwości
Rodzaj silikonu jest bardzo ważny, ponieważ musimy wybrać ten o konkretnym przeznaczeniu. Należy wziąć pod uwagę warunki w jakich będziemy go używać oraz jego wytrzymałość. Ważny jest także materiał, który musimy spoinować i jaki efekt chcemy osiągnąć w jakim czasie.
- Silikon sanitarny – idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których panuje spora wilgotność. Można stosować go w kuchni i w łazienkach, ponieważ tworzy on skuteczną barierę przed wodą. W swoim składzie zawiera on środki grzybobójcze i pleśniobójcze, nadaje się do łączenia stali, aluminium oraz PCV.
- Silikon budowlany – jest materiałem, który jest odporny na mróz i wysokie temperatury. Można używać go zarówno na powierzchniach gładkich jak i porowatych. Świetnie wiąże szkło, szkliwo i drewniane listwy.
- Silikon wysokotemperaturowy – jak sama nazwa wskazuje, można używać go do uszczelniania powierzchni, które narażone są na działanie wysokich temperatur. Jest on bardzo wytrzymały, znosi nawet temperaturę sięgającą ponad 280’C, można nim więc uszczelniać nawet kominki.
- Silikon szklarski – ma on właściwości odporne na niskie i wysokie temperatury oraz naprawdę dużą przyczepność, a dodatkowo jest odporny na promienie UV. Można użyć go do spojenia szkła, drewna, cegły i ceramiki. Nie należy go jednak łączyć z metalem, ponieważ ma kwaśny odczyn.
- Silikon kamieniarski – łączy PCV, powierzchnie szkliwione oraz kamieni naturalnych.
- Silikon dekarski – jest odporny na wodę oraz warunki atmosferyczne. Dzięki temu bardzo chętnie stosuję się go do uszczelniania dachu, blachy, papy, drewna, betonu, kamienia oraz innych tworzyw sztucznych. Ne powoduje również korozji metalu.
- Silikon do tworzyw sztucznych – jest to masa do uszczelnienia produktów z akrylu i PCV.
- Silikon uniwersalny – należy zastosować go w sytuacji, gdy chcemy połączyć ze sobą materiałów budowlanych oraz elastycznych. Możemy nim fugować szkło i ceramikę. Dzięki swoim właściwościom możemy stosować go na zewnątrz i wewnątrz. Lepiej jest unikać go w połączeniu metalu i PCV.
Do czego służy silikon?
Silikon jest materiałem, który stosuje się zarówno na etapie budowy jak i podczas prac wykończeniowych. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, a jego nakładanie jest bardzo proste. Jest to produkt, który ma na celu uszczelnienie przeróżnych materiałów od zewnętrznych po wewnatrzne.
Czas schnięcia różnych rodzajów silikonu
Czas schnięcia silikonu zależny jest od składu oraz producenta, ponieważ najczęściej mają inny czas wiązania. Najpopularniejsze są silikony sanitarne, które schną w kilka minut, jednak często uważa się, że mimo to powinno się odczekać dobę. Czas schnięcia silikonu zależny jest również od powierzchni, na której chcemy go użyć.
Jak długo schnie silikon sanitarny?
Silikon sanitarny jest odporny na wilgoć, pleśń oraz grzyby. I dlatego można skutecznie stosować go w pralniach, suszarniach, kuchniach i łazienkach. Czas schnięcia silikonu sanitarnego jest bardzo szybki, schnie w 5 minut, jednak najlepiej jest odczekać dobę. Można zakupić go w każdym sklepie budowlanym.
Ile schnie silikon wysokotemperaturowy?
Silikon wysokotemperaturowy, mimo że zastyga już po 5 minutach, całkowitą twardość uzyskuje po upływie doby.
Ile schnie silikon akwarystyczny?
Silikon akwarystyczny schnie około 2 mm na dobę. Powinno się jednak po jego nałożeniu odczekać dobę i dopiero po tym czasie zalać akwarium wodą.
Jak długo schnie silikon dekarski?
Najczęściej jest tak, że silikon dekarski zasycha już po godzinie, wszystko zależne jest od warunków panujących w pomieszczeniu oraz wilgotności. Już po kilkunastu minutach zauważymy, że masa stwardniała, jednak należy odczekać dłuższy czas, by całkowicie stwardniała.
Ile schnie silikon w kabinie prysznicowej oraz wannie?
Silikon sanitarny schnie w około 24 godziny. Preparat wysokiej jakości zyskuje właściwości wodoodporne już po 2 godzinach. Posiada on również właściwości przyczepne na powierzchniach gładkich i porowatych, między innymi do betonu, drewna, muru, aluminium, szkła, ceramiki i PCV.
Jak przyśpieszyć schnięcie silikonu?
W celu przyśpieszenia schnięcia silikonu należy pamiętać o kilku ważnych warunkach, które należy spełnić:
- Aby przyśpieszyć schnięcie silikonu, niektórzy używają grzałek. Jednak należy pamiętać, by nie przesadzić, ponieważ wystarczy by temperatura wyniosła do 40’C. Dzięki temu szybkość wiązania wzrośnie.
- Czas schnięcia silikonu zależny jest od warunków, które określa producent produktu. Najczęściej są to temperatury dodatnie, wynoszące 5 – 35’C. Wilgotność natomiast powinna wynosić 50%. Są to dwa najważniejsze czynniki wpływające na przyśpieszenie schnięcia.
- Kolejną ważną rzeczą jest przepływ powietrza w pomieszczeniu, dlatego należy pamiętać o otwieraniu drzwi i w razie możliwości okien.
- Pomieszczenie powinno być wolne od kurzu i pyłków
- Warto również spryskać szczeliwo silikonowe wodą
- Należy unikać wysokiej temperatury, by szczelina nie pękała
- Czas zależny jest również od grubości spoiwa
Podsumowanie
Silikon jest produktem bardzo uniwersalnym oraz chętnie stosowanym podczas budowy, wykończeniówki czy remontu. Warto jest wybrać silikon zgodny z jego przeznaczeniem i stosować go według zaleceń producenta. Mimo, że większość z nich zastyga już po kilku minutach, to należy odczekać dobę do jego całkowitego utwardzenia. Jest to materiał łatwo dostępny, który zakupimy w każdym sklepie budowlanym.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.