mrowki w domu

Jak pozbyć się mrówek z domu? 10 domowych sposobów

Mrówki w domu za bardzo częstym problemem, z którym przychodzi nam się zmierzyć zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, gdy szukają one pożywienia. Istnieją domowe sposoby na mrówki, które są nie tylko skuteczne, ale i tanie.

Skąd biorą się mrówki w domu?

Mrówki są bardzo pożytecznymi stworzeniami, które nie tylko oczyszczają materię organiczną, ale i użyźniają glebę. Bardzo często spotykamy je na balkonach i w kuchni, gdzie przyciągają je pożywienie, zwłaszcza jeśli wyczują resztki. Przyciągają je nie tylko słodkie pokarmy, słodycze i cukier, ale także soki, odpady organiczne czy okruszki chleba. Samo pozbycie się ich jest bardzo czasochłonne i żmudne. Niestety komunikują się one za pomocą feromonów, jeśli więc mrówki w kuchni znajdą pożywienie to błyskawicznie poinformują o tym pozostałą część swojej kolonii. Zostawiają po sobie ślady, dzięki czemu, gdy zaniosą do gniazda pożywienie mają możliwość wrócić po tropie w to samo miejsce. Tak tworzą się często widywane „ścieżki”, którymi się poruszają, rzadko wychodząc z kolumny. Wybierając sposoby na mrówki w domu należy mieć na uwadze, że nie wystarczy pozbyć się tylko widocznej grupy, ale całej ich armii i gniazda. Konieczne jest zatem zastąpienie ich feromonów produktem, który jest dla nich odstraszający.

Jak i mrówki mogą pojawić się w domu?

W Polsce żyje około 103 gatunków mrówek. Różnią się od siebie budową, a oprócz samców i samic występują także tak zwane robotnice, które nie posiadają skrzydeł. W naszych domach mogą pojawić się natomiast:

  • Mrówki faraonki – są one zmorą ludzi, ponieważ bardzo szybko przystosowują się do życia w budynku. Cała kolonia posiada kilka królowych, a wytępienie ich jest bardzo ciężkie, ponieważ szybko i licznie się rozmnażają. Gdyby tego było mało roznoszą one wirusy zakażając jedzenie.
  • Mrówki gmachówki – mimo, że mają swoje gniazda w drzewach to spotykane są również w domach z drewna. Jedna kolonia liczy nawet około 50 tysięcy osobników.
  • Mrówki hurtnice – najpopularniejsze z mrówek, spotkać możemy je w różnych miejscach, ponieważ swoje gniazda zakładają także w budynkach. Są szkodliwe, odkrywają korzenie roślin w ogrodach i przesuszają ziemię
  • Mrówki dereniowe – żywią się padliną, są drapieżne. Niestety w okresie zimowym budują gniazda w domach.
  • Mrówki rudnice – mimo, że żyją w lasach, gdzie zakładają metrowe mrowiska możemy spotkać je w domu, gdzie przywędrują w poszukiwaniu jedzenia. Żywią się owadami.
  • Mrówki Amazonki – są to mrówki bardzo bojowe i bardzo skutecznie zwalczają inne gatunki mrówek.

mrowki w lazience

Jak pozbyć się mrówek w domu? Pozbądź się ich!

Jeśli zastanawiamy się jak pozbyć się mrówek z domu powinniśmy wziąć pod uwagę to z jakimi gatunkami mamy do czynienia, otóż:

  • Mrówki faraonki – konieczne jest znalezienie ich gniazda, w tym celu najskuteczniej będzie iść po „ścieżce” przez nie stworzone. Jeśli takiej nie ma, możemy zwabić je rozsypują kilka okruszków cukru na widoku. Gdy znajdziemy ich gniazdo możemy zalać je wrzątkiem lub preparatem na te szkodniki. Znajdziemy wiele ich rodzajów w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Gdy gniazdo jest dla nas niedostępne to z pomocą przyjdzie nam najzwyklejsze ugotowane żółtko, będzie ono dla nich skuteczną przynętą. Najlepiej będzie umieścić w nim truciznę, którą zaniosą do swojego gniazda. Zatrute żółtko pozwoli nam na pozbycie się nie tylko dorosłych osobników, ale również larw. Nie mniej skutecznym sposobem na mrówki faraonki jest trucizna, którą możemy zrobić sami, mieszając dwie szklanki cukru z dwoma łyżkami kwasu borowego oraz dwoma łyżkami boraksu. Całość zalewamy wrzątkiem i gotujemy. Gdy płyn ostygnie, co kilka dni nalewamy go do miseczki, która jest łatwo dostępna dla faraonek.
  • Inne rodzaje mrówek – inne gatunki mrówek swoje gniazda zakładają poza domem. Pojawiają się one tylko w poszukiwaniu pożywienia. Aby tego uniknąć należy zastosować metody mające na celu odstraszenie ich lub uniemożliwienie im wejścia do środka. Sprawdzą się liście pomidorów, orzecha, czarnego bzu i majeranku. Wszystkie te rośliny należy posadzić wokół domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości to możemy przygotować miksturę z takich ziół jak: wrotycz, pokrzywa i piołun i spryskać nią okolice okien i drzwi. Proszę pamiętać, że mrówka, która chce dostać się do wnętrza naszych mieszkań nie wykorzysta w tym celu tylko drzwi i okien, ale również pęknięcia w murach i kanalizacja.
  Moc grzejnika - jak ją obliczyć? Wybierz z nami dobry grzejnik!

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Jak pozbyć się mrówek skutecznie, tak by nie wracały? Otóż istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów.

Sposób 1 – ocet

Posiada on bardzo ostry zapach, którego mrówki wprost nienawidzą. Możemy sporządzić roztwór z wody i octu w proporcjach 1: 1, dolewamy do niego sok z cytryny i spryskujemy wszystkie miejsca, gdzie zauważymy te szkodniki.

Sposób 2 – cytryna

Sok zmieszany z jedną szklanką wody bardzo skutecznie odstrasza mrówki. Przygotowanym roztworem należy spryskać wszystkie miejsca, w których zauważymy mrówki.

Sposób 3 – cynamon

Cynamon na mrówki w domu możemy wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze możemy rozsypać go bezpośrednio w miejscach ich występowania. Drugą metodą jest wykonanie roztworu z łyżeczki cynamonu, olejku eterycznego i szklanki wody. Taką miksturą spryskujemy miejsce ich występowania,

Sposób 4 – sól

Jest to bardzo skuteczny produkt, który stosowały nasze babcie. Pamiętamy sól rozsypaną w miejscach „ścieżek” mrówek, w pomieszczeniach i wokół domu. Możemy również wymieszać ją z wodą i spryskać nią blaty i szafki.

Sposób 5 – ryż

Przede wszystkim należy wiedzieć, że pleśń jest bardzo toksyczna dla mrówek. Ryż skutecznie nam w tym pomoże. Jeśli rozsypiemy go w domu, mrówki zabiorą ziarnka do swojego gniazda, gdzie ten z czasem zacznie fermentować i pleśń pokryje szkodniki.

Sposób 6 – proszek do pieczenia

Jest to wróg dla mrówek. Powoduje on śmierć owadów, zaraz po jego zjedzeniu. Ponieważ jest on bezpieczny dla ludzi, spokojnie możemy rozsypać go na blatach kuchennych i w szafkach z pożywieniem.

Sposób 7 – soda oczyszczona

Soda oczyszczona działa na mrówki jak wyżej wymieniony proszek do pieczenia. Mimo, że dla ludzi i zwierząt domowych jestem bezpieczny, to skutecznie uśmierca ona mrówki.

Sposób 8 – pomarańcza

Skórka z pomarańczy ma właściwości zbliżone do cytryny i jest bardzo skuteczna na mrówki w mieszkaniu. Skórka tego owocu posiada w swoim składzie toksyczne składniki, które są dla nich bardzo trujące. Należy zetrzeć skórkę na tarce, rozsypać w miejscu pojawienia się tych pasożytów i czekać aż zaniosą je do swojego gniazda, które zostanie skutecznie zlikwidowane.

  Renowacja mebli drewnianych krok po kroku, czyli odnawianie mebli ze starego drewna

Sposób 9 – czosnek

Jak ogólnie wiadomo czosnek posiada bardzo intensywny zapach, który odstrasza wiele różnych owadów. Jeśli rozliczymy kilka ząbków czosnku, zalejemy je wodą i zagotujemy to wydzielający się w całym domu zapach czosnku wystraszy owady. Po ostygnięciu mikstury możemy spryskać nią wszystkie obszary, na których je zauważymy.

Sposób 10 – drożdże

Mrówki uwielbiają drożdże, które są dla niej zgubne. Jeśli zmieszamy 100 g drożdży i 100 g cukru z 1 l wody to po około godzinie możemy rozlać płyn na podstawkach w całym domu. Szkodniki zostaną zwabione, ale pozbędziemy się ich raz na zawsze.

Najlepsze chemiczne preparaty na mrówki – co zastosować?

Jeśli zastanawiamy się jak zwalczyć mrówki w naszych domach i wokół nich to do wyboru mamy ogromną ilość chemicznych środków. Kupimy je w każdym sklepie budowlanym i ogrodniczym. Są one skuteczne, jednak lepiej jest spróbować najpierw metod domowych. Jeśli jednak one zawiodły i konieczne jest użycie preparatu chemicznego to do wyboru mamy:

  • Opryski – są to silne środki owadobójcze, nie tylko na mrówki. Należy wykonać je zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej stosuje się je wokół domu, ale możemy użyć ich również wewnątrz. Środek należy rozprowadzić w miejscach, gdzie pojawiają się „ścieżki”.
  • Proszek jest to najskuteczniejszy produkt, dzięki któremu pytanie: jak wytępić mrówki? przestanie nas zadręczać. Można stosować go w formie proszku rozsypujący w miejscach ich występowania lub rozcieńczając z wodą. Preparat w płynie idealnie sprawdzi się na zewnątrz w pobliżu gniazd.
  • Pułapki – mają one działanie owadobójcze, dzięki czynnej substancji jaką jest imidachlopryd. Pułapki można stosować w domu i na zewnątrz, ważne jest tylko, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Pułapki należy położyć jak najbliżej gniazda mrówek, a chemia je zwabi. Przyniosą one trutkę do mrowiska, gdzie wszystkie owady zginą.
  • Żele – skutecznie niszczą całe kolonie mrówek. Żel umieszczony jest w pudełeczku, z którego bardzo chętnie dożywiają się owady, przenosząc go do gniazda, które następnie zostaje zniszczone. Można stosować je wewnątrz domu jak i na zewnątrz.
  • Spraye – preparat zwalcza nie tylko mrówki, ale również pozostałe owady. Stosuje się je tylko wewnątrz domu. Po rozpyleniu sprayu należy opuścić szczelnie zamknięty dom na czas wskazany przez producenta, po czym dobrze go wywietrzyć.
  • Płytki – zwalczają mrówki oraz inne owady. Można stosować je na zewnątrz i wewnątrz. Płytkę umieszcza się na specjalnej podstawce w miejscu cyrkulacji powietrza.
  • Ultradźwiękowy odstraszacz na mrówki – urządzenia te wysyłają dźwięki, które nie są słyszalne dla ludzi i dla zwierząt domowych. Działają natomiast na mrówki, mole, gryzonie, nornice, szczury myszy, pchły, muchy, karaluchy i mrówki.
  Sztuczne choinki – niektóre modele wyglądają jak prawdziwe

mrowka na lyzce cukru

Jak usunąć gniazdo mrówek z domu?

Jeśli zastanawiamy się jak zwalczyć mrówki skutecznie to konieczne będzie pozbycie się całych kolonii wraz z królowymi. Aby odnaleźć źródło, czyli gniazdo najlepiej będzie iść wzdłuż tak zwanej „ścieżki”, którą pozostawiają podczas wędrówki po pożywienie. Najczęściej gniazda znajduje się w miejscach, do którego nie mamy dostępu, na przykład pod podłogą lub pod panelami. Jeśli je z lokalizujemy to, aby pozbyć się go skutecznie można:

  • Zalać je wrzątkiem
  • Zalać je wodą z mydłem
  • Spryskać preparatem owadobójczym
  • Obłożyć je owocami cytrusowymi

Jeśli natomiast gniazdo jest dla nas niewidoczne do najlepszym sposobem będzie zmieszanie trucizny na mrówki ze słodkim jedzeniem. Dzięki temu same zaniosą one truciznę do gniazda. Jest to sposób skuteczny, jednak długotrwały. Jeśli uda nam się pozbyć mrówek to nie oznacza to, że nie z osiedlą się w naszym domu inne kolonie.

Czego jeszcze nie lubią mrówki?

Jeśli pozbędziemy się plagi mrówek z naszego mieszkania lub domu to wiemy jak czasochłonny jest ten proces. Chcemy zatem zabezpieczyć się na wszystkie dostępne sposoby, tak by nigdy nie powróciły. Aby nie był to dla nas problem nawracający w powinniśmy:

  • Zamykać żywność w szczelnych pojemnikach
  • Posadzić wokół domu lub doniczkach rośliny, których nie lubią mrówki, na przykład: tymianek, pietruszkę, lawendę, wrotycz, piołun, czosnek, pomidory i miętę.
  • Zioła i przyprawy, których mrówki nie lubią to: bazylia, goździki, czyli, cynamon oraz pieprz czarny
  • Ziemia okrzemkowa – można natryskiwacz nią ściany lub użyć jej do zalepiania pęknięć w murach.
  • Mrówki nie lubią przeszkód, warto więcej ułożyć w okolicach drzwi i okien liście pomidora, orzecha włoskiego i czarnego bzu
  • Mrówki nie lubią dzięcioła, kuny, ropuch, które są ich naturalnymi wrogami

Podsumowanie

Mrówki potrafią być prawdziwą zmorą ludzi. Oczywiście są one pożyteczne, między innymi użyźniają glebę, jednak potrafią być naprawdę destrukcyjne. Niszczą liście i korzenie roślin przenoszą wirusy i zanieczyszczają jedzenie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich pozbycie się, zarówno tych domowych jak i chemicznych jednak w większości wszystkie są skuteczne.