Różnorodność w aranżacji wnętrz pozwala na organizację wszystkich pomieszczeń w sposób adekwatny do indywidualnych oczekiwań każdego inwestora. W końcu, to my jako domownicy mamy czuć się w naszej posiadłości komfortowo i bezpiecznie. Tworzenie wystroju we wszystkich pokojach wymaga uwzględnienia nawet najmniejszych detali, do których śmiało można zaliczyć klamki. Ich dobór nie zawsze bywa jednak łatwy, a to ze względu na konieczność zastosowania tych samych modeli klamek dla wszystkich drzwi wewnętrznych. Raczej nikt nie decyduje się umieszczać na każdym skrzydle innego typu szyldu, gdyż z poziomu korytarza nie wyglądałoby to w żaden sposób estetycznie.
Chcąc zdecydować się na określoną klamkę, warto wcześniej przemyśleć sprawę samego szyldu. Element ten jest niezwykle istotny, a pełni rolę osłony montowanej u nasady klamki. Ma więc za zadanie zabezpieczyć rękojeść oraz biorący czynny udział w zamykaniu drzwi mechanizm zamka.
Jak dzielimy szyldy?
Odwiedzając różnego rodzaju strony czy sklepy z akcesoriami do drzwi, można napotkać się na dwie grupy szyldów: długie oraz krótkie. Te pierwsze są inaczej określane mianem pełnych, a ich konstrukcja obejmuje zarówno część klamki, jak i zamka. Osłona jest więc jednolita na całej długości pionowej mechanizmu, a o przerwach na tym odcinku nie ma mowy.
Drugą grupą są szyldy krótkie. Za ich alternatywne określenie można uznać słowo „dzielone”. Sama nazwa nie wzięła się znikąd, gdyż faktycznie ta grupa asortymentu posiada osobną osłonę na część górną i dolną.
Kiedy wybrać poszczególne rodzaje szyldów?
Prawdę mówiąc, szyldy do drzwi powinno się dobierać według uznania – w sposób, który nam jako domownikom najbardziej pasuje. Każdy rodzaj szyldu produkowany jest z różnych materiałów i posiada odmienne kształty, przeznaczone do każdego stylu pomieszczeń. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek porównaniu względem jakości czy użyteczności. Istnieje natomiast pewien wyjątek, który w przypadku niektórych drzwi uniemożliwia wybór szyldów pełnych. Mowa mianowicie o wymiarach, a dokładniej o rozstawie otworów na klamkę i wkładkę. Każdy szyld długi posiada wymiar jednolity. Niektóre drzwi są natomiast produkowane wyłącznie z myślą o stosowaniu szyldów krótkich i do tych wymiarów się nie dopasowują.
Istotne informacje dla każdego rodzaju szyldu
Niezależnie od długości szyldu – istnieją różne typy, które należy dopasować względem konkretnych pomieszczeń. Niektóre obszary wymagają stosowania różnych mechanizmów zamykania. Dla wnętrz o charakterze pokojów osobistych zazwyczaj stosuje się szyldy do drzwi z otworami na klucz. Toalety i łazienki to natomiast głównie pokrętła od strony wewnętrznej. Zdarzają się również szyldy z otworem na wkładkę bębenkową lub po prostu osłony bez miejsca na jakiekolwiek elementy zabezpieczenia.
Chcąc zwiększyć funkcjonalność w swoim domu, warto zwracać uwagę na tego typu szczegóły. Przemyślany zakup klamek i szyldów to gwarancja zadowolenia z późniejszego użytkowania.