Scandinavian style small studio apartment with stylish design in light pastel colors with big window, living room, kitchen space and bed. AI generative.

Niezawodne rozwiązania, dzięki którym małe mieszkanie wyda się większe

Obawiasz się, że mały metraż Twojego nowego mieszkania sprawi, iż po wstawieniu mebli i dodatków pomieszczenia będą wydawać się ciasne i zagracone? Możesz z łatwością uniknąć tego efektu, ale musisz o to zadbać jeszcze na etapie wykańczania. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie wyglądało na większe.

Zmiany lokatorskie

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, w terminie wyznaczonym przez dewelopera możesz zgłosić zmiany lokatorskie. Warto pilnować ostatecznej daty, bo dzięki temu możesz wprowadzić modyfikacje niskim kosztem. Najbardziej spektakularną zmianą, która przyczyni się do powiększenia mieszkania, będzie usunięcie z projektu niektórych ścian działowych. W małych mieszkaniach najczęściej sprowadza się to do otwarcia kuchni na salon, dzięki czemu mieszkanie jest lepiej doświetlone i zyskuje dodatkową przestrzeń. W tej i wielu innych kwestiach pomoże Ci doświadczony projektant wnętrz. Warto zasięgnąć pomocy u specjalisty również w przypadku, gdy nie masz przekonania do usuwania ścian. Projektant doradzi Ci alternatywne rozwiązania jak poszerzenie otworów drzwiowych czy zastosowanie drzwi przesuwnych lub przeszkleń.

Kolorystyka

Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie mieszkania jest zadbanie o jasną i chłodną kolorystykę. Największą rolę odgrywają tu oczywiście ściany. Jeśli nie chcesz malować ich na biało, pomyśl o jasnym odcieniu szarości, beżach lub błękicie. Najlepiej, by meble oraz dekoracje również miały jasną kolorystykę. Możesz zdecydować się na ciemniejsze akcenty, ale powinny one stanowić jedynie niewielką część wystroju.

Jednolita podłoga

Następnym elementem, który przysłuży się do osiągnięcia efektu powiększenia wnętrz, będzie podłoga. Niezawodnym rozwiązaniem jest położenie tej samej posadzki we wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem łazienki, bo drzwi do niej i tak pozostają zamknięte. Dzięki temu granice pomiędzy przedpokojem, salonem i kuchnią będą płynne, a całe mieszkanie wyda się większe niż w rzeczywistości. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku wybrać wytrzymały materiał, który sprawdzi się w każdym z pomieszczeń.

  Różnice między śrubami do betonu a tradycyjnymi kotwami.

Lustra i lustrzane powierzchnie

W małych mieszkaniach bardzo ważną funkcję spełnia światło. Trzeba zrobić wszystko, by do wnętrz docierało go jak najwięcej. W tym celu na niektórych ścianach warto zamontować lustra, które będą je odbijać. Należy unikać matowych powierzchni i zamiast nich wybierać te na wysoki połysk. Dobrym pomysłem będą też metalowe elementy wystroju, na przykład ramy obrazów lub nogi krzeseł.

Minimalizm

Gdy zakończą się już prace wykończeniowe i zaczniesz na dobre urządzać mieszkanie, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim postaraj się stronić od antyków oraz dużych i ciężkich mebli – zupełnie nie sprawdzają się one na małych przestrzeniach. Jeśli potrzebujesz miejsca na przechowywanie dużej ilości ubrań czy sprzętu sportowego, pomyśl o szafach do sufitu tworzonych na wymiar – w ten sposób maksymalnie wykorzystasz możliwości mieszkania i unikniesz efektu zagracenia. Uważaj też, by nie przesadzić z dekoracjami.