Ozdoby w roślinne motywy są nadal trendy, ponieważ ożywiają przestrzeń i wprowadzają do niej powiew świeżości. Zieleń jest sprzymierzeńcem człowieka – tym bardziej pożądana, im więcej czasu spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu. Plakaty w zielone rośliny są wyraziste i przyjemne. Jakie ozdoby ścienne z takim dekorem wybrać?
Popularność skandynawskich aranżacji, które mocno akcentują przyrodę we wnętrzu, wypromowała ogromny popyt na dekoracje, które są wyprodukowane z drewna lub symbolizują naturę. Do nich zaliczamy botaniczne grafiki i kolaże. Każdy plakat roślinny poprawia wizualizację wnętrza, nadając mu wyjątkowego charakteru. Dzięki takim dekoracjom lepiej będziesz się czuł.
W jakich aranżacjach warto zastosować roślinne plakaty?
Botanika niejedno ma imię i choć sklepowe półki obfitują w plakaty z liściem monstery, to niejedyne warianty, jakie mogą ozdobić Twoje ściany. W stylu skandynawskim masz duże pole do popisu – odpowiednie do tego nurtu są zarówno polne kwiaty, liście paproci, jak i rysunki ziół. Tropikalna roślinność będzie pasować z kolei do wnętrz inspirowanych stylistyką azjatycką – wabi-sabi, japońską czy nawet minimalistyczną.
We wnętrzach retro sprawdzą się plakaty botaniczne z kwiatami – lawenda podkreśli aranżacje prowansalskie, a ogrodowe i polne kwiaty pasują do trendów wiejskich i angielskich, choć sprawdzą się także plakaty z warzywami, owocami oraz ziołami. Czy we wnętrzach glamour również mogą pojawić się plakaty botaniczne? Jak najbardziej, jeśli wybierzesz te, które nadadzą pomieszczeniu szyku – zwykle są to fotografie peonii, róż czy też kwitnących drzew, choć mogą zdarzyć się kłosy i zielone liście. Roślinnych plakatów nie może też zabraknąć we wnętrzu boho – tutaj egzamin zdadzą wersje prezentujące liście, ale też owady, motyle i ptaki, które nawiązują do charakterystycznej w tym nurcie sielskości. Plakaty botaniczne są też mile widziane we wnętrzach eklektycznych.
Plakaty roślinne – jakie wybrać?
W trendach nadal obowiązkowe są galerie, składające się z kilku plakatów – mniejszych i większych, które tworzą ścienne ogrody. Prezentują różne odmiany roślinności, ale są spójne i harmonijnie dopełniają wnętrze. Dużym zainteresowaniem cieszą się tryptyki, które swoją dekoracyjność opierają na 2 lub maksymalnie 3 kolorach – przełamują monochromatyczność przestrzeni, w tym komercyjnej. Oprócz zieleni dominują kolory pastelowe, a także spokojna paleta barw ziemi, która koi zmysły i kreuje przyjazną aurę w pokoju.
Beże, brązy i szarości okraszone zielonym dodatkiem można umieścić w wielu aranżacjach, dlatego plakaty roślinne są tak popularne. W stylach luksusowych dominują nostalgiczne fotografie pejzaży, a w prostych i surowych klasyczne albumy roślin. Nowoczesne grafiki wpisujące się w kanon geometrycznego pop-artu z kolei dobrze podkreślą skandynawskie, nowoczesne oraz industrialne przestrzenie.