Układanie płytek klinkierowych

Układanie płytek klinkierowych

Płytki klinkierowe są jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych elewacji ze względu na swoją trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz atrakcyjny wygląd. Jeśli planujesz zastosować płytki klinkierowe na elewacji swojego domu, w tym artykule znajdziesz poradnik ich układania, który pomoże Ci uzyskać imponujący efekt.

1. Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem układania płytek klinkierowych ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na której będą układane płytki, powinna być równa, trwała i sucha. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia, kurze oraz ewentualne ubytki. Jeżeli obawiasz się słabej przyczepności, możesz również zagruntować powierzchnię przed położeniem płytek.

2. Wybór odpowiednich materiałów

Przy układaniu płytek klinkierowych bardzo ważne jest także dobranie odpowiednich materiałów. W przypadku kleju, zawsze należy używać specjalnej zaprawy przeznaczonej do mocowania płytek klinkierowych. Tego typu zaprawa powinna być wytrzymała, elastyczna i mrozoodporna. Fuga również powinna być przeznaczona do płytek klinkierowych i spełniać podobne kryteria.

Ważne jest także wybranie odpowiednich płytek klinkierowych, które będą pasować do Twojego gustu oraz rodzaju aplikacji. Płytki przeznaczone do zastosowania na elewacji domu muszą być odporne na nacisk oraz warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że będą one inwestycją na lata, nie warto więc wybierać półproduktów, ale postawić na sprawdzone rozwiązania jak: https://www.wienerberger.pl/produkty/cegly-i-plytki-klinkierowe-terca/plytki-klinkierowe-terca.html.

3. Układanie płytek klinkierowych

3.1 Nakładanie kleju

Na przygotowane podłoże należy etapami nakładać klej za pomocą pacy zębatej. Klej powinien być nakładany możliwie precyzyjnie, bez pozostawiania wolnych szczelin i bez przesadzania z ilością zaprawy.

3.2 Przyklejanie płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek klinkierowych dobrym pomysłem będzie wymieszanie ich z różnych opakowań, aby nadać powierzchni naturalny wygląd. Następnie warto wyznaczyć sobie na ścianie linie pomocnicze, które pomogą utrzymać poziom. Samo przyklejanie płytek zaczyna się od narożników, gdzie z kolei zalecane jest stosowanie płytek kątowych.

  Klimatyczne oświetlenie ogrodu. Wybierz girlandę świetlną LED!

Kolejne płytki należy układać, zachowując odstęp na fugę o minimalnej szerokości 5 mm. Każdą przyklejoną płytkę warto delikatnie docisnąć, aby mieć w ten sposób pewność, że została ona dobrze przytwierdzona. Co jakiś czas dobrze jest skorzystać z poziomicy i za jej pomocą sprawdzić, czy płytki na pewno są równo układane.

3.3 Fugowanie

Po związaniu kleju można przystąpić do fugowania. Wypełnienie pionowych i poziomych szczelin fugą powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj również, aby usunąć nadmiar preparatu.

4. Zabezpieczenie powierzchni

Po zakończeniu układania płytek klinkierowych na elewacji warto zabezpieczyć powierzchnię przed zawilgoceniem. Można to zrobić np. za pomocą folii, jednocześnie należy pamiętać, aby nie odcinać dostępu powietrza.