kominek

Rodzaj ogrzewania w domu jednorodzinnym – jakie są?

Budując dom jednorodzinny musimy podjąć wiele ważnej decyzji, które zaważą na naszym dalszym życiu i utrzymaniu go. Jedną z takich decyzji jest wybór źródła ciepła, czyli ogrzewanie naszego wymarzonego domu. Taką decyzję należy podjąć podczas planowania domu, jeśli natomiast chodzi o ewentualne zmiany to można przeprowadzić je najpóźniej, gdy ten będzie w stanie surowym. Na jakie rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym się zdecydować, które wybrać?

Jakie są rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym?

Aby podczas codziennego przebywania w domu czuć komfort należy utrzymać w nim odpowiednią temperaturę o każdej porze roku. Nie chcemy przecież marznąć zimą i rozpływać się podczas upalnych dni w lecie.

Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroką ofertę różnych technik grzewczych. Należy jednak zastanowić się, które będzie dla nas najlepsze i które spełni swoje funkcje. Aby podjąć odpowiednią decyzję warto jest się wcześniej z takimi technikami oraz ich wyceną szczegółowo zapoznać, ponieważ źle podjęta decyzja na pewno zaważy na warunkach w jakich będziemy mieszkać. Najprawdopodobniej będzie to skutkowało konieczny remontem i przeprowadzeniem wymiany całej instalacji grzewczej.

kaloryfer

Jakie czynniki decydują o zapotrzebowaniu na energię cieplną?

  • Ogrzanie ścian i podłóg
  • Ciepła woda
  • Wentylacja
  • Izolacyjność okien i drzwi

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe polega na spalaniu gazu dzięki czemu zyskujemy ciepło, jednak by tak się stało konieczne jest zastosowanie odpowiedniej instalacji. Ogrzewanie tego rodzaju może pochodzić z sieci miejskiej lub z prywatnego zbiornika, który umieszcza się na własnej działce. Jaka jest różnica?

Ogrzewanie gazowe z własnym zbiornikiem – przede wszystkim wymaga odpowiedniego miejsca dla jego montażu. Następnie należy doprowadzić gaz do mieszkania poprzez specjalne przyłącze instalację gazową wewnętrzną, gdzie paliwo trafia do kotła kondensacyjnego, a następnie do całego domu.

Ogrzewanie gazowe z sieci miejskiej –może zdarzyć się, że nasza działka nie ma dostępu do gazu ziemnego, co za tym idzie doprowadzenie całej instalacji z miasta jest bardzo drogie i najzwyczajniej nieopłacalne.

Zalety instalacji gazowej:

Gaz płynny nie emituje odpadów

  • Piec można umieścić w piwnicy
  • Gaz nie wydziela zanieczyszczeń
  • Możemy wykorzystać gaz podczas gotowania
  • Tylko zbiornik gazu jest drogim elementem całej instalacji gazowej
  • Instalacja gazowa jest wygodna w użytkowaniu
  • Użytkownik jest niezależny od sieci miejskiej
  Czym są farby strukturalne? Jakie dają efekty?

Wady instalacji gazowej:

  • Należy wyznaczyć osobne pomieszczenie na zbiornik
  • Cena zbiornika
  • Przeprowadzenie regularnej kontroli instalacji zbiornika zgodnie z przepisami
  • Duży wydatek za zużyte paliwo

Jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym to najskuteczniejszym sposobem jest decyzja o zamontowaniu kotła kondensacyjnego. Jego cena jest dość wysoka, ale zakup szybko się zwraca.

ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Kotły na olej opałowy

Jeśli chodzi o piece olejowe to są one nie tylko zautomatyzowane, ale i całkowicie bezobsługowe. Dodatkowo nie emitują one trujących spalin, dzięki czemu nie zanieczyszczamy powietrza co jest tak ważne obecnie w Polsce. Gdyby tego było mało wprowadza się do niego pięć różnych dodatków, które wpływają na jego właściwości.

Pierwszy wpływa na proces spalania

Długi eliminuje spaliny tlenku węgla i sadze

Trzeci wpływa na lepkość dzięki czemu spalanie jest szybsze

Czwarty wpływa na płynność oleju w czasie mrozów

Piąty umożliwia długoterminowe magazynowanie bez pogorszenia jego jakości

Olej opałowy dostarczany jest cysternami do zbiornika, po czym transportowany jest przewodami olejowymi do palnika.

Podstawową zaletą dla wielu użytkowników jest to, że możemy zostawić takie ogrzewanie bez nadzoru, na bardzo długi okres, woda w domowych instalacjach nie zamarznie, a pomieszczenia nie przegrzeją się. Dodatkowo instalacja taka nie stanowi żadnego zagrożenia pożarowego, choćby dlatego że wyposażona jest w stosowne zabezpieczenia.

Piece na paliwa stałe

Decydując się na piec na paliwa stałe należy przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą tego jaki rodzaj paliwa chcemy spalać. Główną zaletą kotłów CO na paliwo stałe są niskie koszty zakupu i eksploatacji. Posiadają one również wady na przykład konieczność obsługi pieca przez użytkownika, niema możliwości zostawienia pieca bez kontroli i wyjechania nawet na krótkie wakacje, chyba że zostanie on wygaszony. W takim wypadku jednak w domu będzie zimno, a instalacja wodna może zamarznąć. Istnieje kilka rodzajów paliw, które stosuje się w kotłach:

  • Pelet
  • Brykiet
  • Węgiel kamienny
  • Drewno
  • Wierzba energetyczna i zboża energetyczne oraz słoma

Dodatkowo na rynku dostępne są różne piece, które dzielą się na: jednokomorowe, znajdują się w nim dwa otwory – przez 1 wsypuje się paliwo stałe a w drugim montowany jest palnik do paliwa płynnego. Drugim rodzajem jest piec dwukomorowy, który wyposażony jest w dwie oddzielne komory, każda na inny rodzaj paliwa. Który zatem jest lepszy? Oczywiście ten drugi, ponieważ jego zaletą jest automatyka, oznacza to, że jeśli w pierwszej komorze skończy się paliwo to piec automatycznie przechodzi na spalanie paliwa z drugiej komory.

  Sufity podwieszane a akustyka pomieszczeń: Popraw swoje otoczenie dźwiękowe

Ogrzewanie domu kominkiem

Wybierając kominki, które mają za zadanie ogrzać nasz dom jednorodzinny należy zwracać uwagę na modele o odpowiedniej mocy, tak by zapewnić sobie odpowiednią ilość ciepła. Kominek działa podobnie jak kocioł na paliwa stałe, oznacza to, że przez cały czas musi się w nim palić, w innym wypadku w pomieszczeniu automatycznie zrobi się zimno. W czym palić w kominku? Najlepiej sprawdzi się sezonowe drewno, dzięki któremu wewnątrz niego nie zbiera się sadza i nie grozi nam pożar komina. Kominek z płaszczem wodnym podpina się stosując wymiennik ciepła do instalacji centralnego ogrzewania i do grzejników.

dom ogrzewany kominkiem

Odnawialne źródła energii do ogrzewania domu

1. Pompy ciepła

Jeśli chodzi o rodzaje ogrzewania w domu to obecnie najpopularniejsze są instalacje z pompą ciepła. Wykorzystują one naturalne zasoby energii to przez pompę gruntową lub pompę powietrzną. Cała instalacja jest całkowicie ekologiczna i nie emituje gazów kropka kolejną bardzo ważną zaletą takiej pompy jest to, że możemy zamontować ją w każdym miejscu, ponieważ instalacja niema żadnych wymogów. Gdyby tego było mało to urządzenia te są całkowicie bezobsługowe, mimo że potrzebują energii elektrycznej, aby pracowały i byśmy mogli cieszyć się z ciepła.

  • Powietrzne pompy ciepła – są nie tylko proste w instalacji, ale również można montować się w każdych warunkach.
  • Gruntowe pompy ciepła– wymagają zainstalowania wymiennika ciepła gruntowego, co oznacza, że konieczne jest przeprowadzenie odwiertów. Jest to również droższe rozwiązanie.

2. Kolektory słoneczne

Jak sama nazwa wskazuje źródłem ciepła jest energia słoneczna. Jest to nie tylko skuteczne źródło ciepła, ale również możemy wykorzystać to urządzenie do podgrzania ciepłej wody.

3. Instalacja fotowoltaiczna

Instalacja ta działa na podobnej zasadzie jak kolektory słoneczne, ponieważ ona również wykorzystuje energię słoneczną. Różnica jest taka, że produkują one prąd elektryczny, który możemy wykorzystać na własne potrzeby. Jeśli natomiast mamy jego nadwyżkę to możemy odprowadzić go do sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu możemy obniżyć koszty nawet do 90%. Popularnym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła, dzięki temu otrzymamy darmowy prąd i ogrzewanie jednocześnie.

  Najwytrzymalsze Materiały do Okien - Montaż Okien w Szczecinie

Ogrzewanie hybrydowe

Jest to ogrzewanie zwane wielosystemowym, ponieważ stosuje się w nim kilka rodzajów ciepła. Najprościej mówiąc jest to połączenie metod konwencjonalnych wraz z ekologicznymi. Takie instalacje posiadają naprawdę ogromną ilość zalet, między innymi:

  • Niskie rachunki za ogrzewanie
  • Bezpieczeństwo ciągłości energii
  • Redukcja emisji dwutlenku węgla
  • Oszczędność energii
  • Posiada i wykorzystuje system, który jest ekonomiczny o danej porze roku
  • Niskie koszty inwestycyjne

Klimatyzacja jako źródło ciepła

Mimo, że klimatyzator jest urządzeniem przeznaczonym do chłodzenia domu to coraz częściej stosuje się go również do jego ogrzewania. Jest to konkurencja dla grzejników elektrycznych, ponieważ cechuje je wysoka energooszczędność i wydajność zarazem.

Aby skutecznie działał dając ciepło należy umieścić go na suficie lub w miejscu. Nie jest to jednak sposób idealny, ponieważ oczywiste jest, że w pomieszczeniu tak czy inaczej będzie chłodniej. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora, wziąć pod uwagę kilka czynników, na przykład: metraż pomieszczenia, mieszkania czy domu. Aby móc cieszyć się ich prawidłowym funkcjonowaniem, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego, np. Regularne odgrzybianie.

Podsumowanie

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na najtańsze rodzaje ogrzewania domu jednorodzinnego. Jeśli więc ważny jest dla ciebie niski koszt eksploatacyjny to szukasz pompy ciepła, która można połączyć na przykład z instalacją fotowoltaiczną. Takie połączenie pozwoli nam na ogrzewanie domu prawie za darmo. Dodatkowo są one bezobsługowe i możemy nimi sterować urządzeniem mobilnym. Dzięki wszystkim tym zaletom decyduje się na taka instalację coraz więcej osób.