Studia, kwalifikacje i doświadczenie architekta wnętrz
Praca architekta wnętrz wymaga wiedzy, doświadczenia, wyczucia i talentu. Część tych kompetencji nabywa się wraz z praktyką. Ale szeroką wiedzę dotyczącą zagadnień technicznych, artystycznych i prawnych uzyskuje się najpierw w trakcie 5-letnich studiów.
Po ich ukończeniu na Akademii Sztuk Pięknych (wydziały architektury wnętrz), Politechniki (wydziały architektury) lub prywatnej szkoły wyższej kształcącej w specjalności architektura wnętrz absolwent wyposażony jest w wiedzę, którą następnie stale wzbogaca w trakcie realizacji kolejnych projektów. Dyplom uczelni wyższej na w/w kierunkach daje tytuł magistra sztuki w specjalności projektowanie wnętrz lub wystawiennictwo lub magistra inżyniera architekta lub czasem – magistra inżyniera architekta wnętrz (po wydziałach architektury na politechnikach).
Oprócz dyplomu ilość lat pracy, kolejnych realizacji i zdobytego doświadczenia są kluczowe w procesie wyboru architekta wnętrz.
Także przynależność do Stowarzyszenia Architektów Wnętrz jest gwarantem kompetencji i praktyki.
Proces wyboru architekta wnętrz
Aby znaleźć odpowiedniego architekta wnętrz, należy sprawdzić jego portfolio, doświadczenie, a także poszukać opinii na jego temat.
Optymalny byłby kontakt z jego wcześniejszymi klientami, choć o to niełatwo, bo klienci niechętnie się na to godzą. Wybór architekta wnętrz może ułatwić zapoznanie się z opiniami w wyszukiwarce. Nie jest to metoda w 100% wiarygodna, ponieważ istnieją sposoby na manipulowanie tymi danymi. Zapoznaj się więc również z opiniami w social mediach aby i na ich podstawie ocenić jego umiejętności i sposób komunikacji.
Wiarygodną metodą weryfikacji jest sprawdzenie czy na firmowej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych pokazane są zdjęcia rzeczywistych realizacji, czy tylko komputerowe wizualizacje. To trudna metoda, ponieważ nawet wprawne oko miewa problem z ich odróżnieniem. Warto jednak mieć świadomość, że wizualizacje są tylko sposobem przekazania pomysłów, które może da się urzeczywistnić, a może nie.
W pierwszej kolejności zapytaj o niezobowiązujące spotkanie. Architekt wnętrz nie musi się na nie zgodzić, ale dobre zrozumienie to podstawa, więc często i on woli zorientować się, czy będzie mu się dobrze pracowało z tobą. Przygotuj się do takiego spotkania, by w jego trakcie omówić wzajemne oczekiwania. Pomyśl czy architekta wnętrz potrzebujesz tylko do wykonania projektu, czy również do zorganizowania procesu realizacji i nadzorowania prac.
Upewnij się, że podpiszecie umowę i że “nadajecie na jednej fali”, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić sobie spokojną współpracę.
Przygotowanie do spotkania z architektem
Aby wybrać najlepszego specjalistę na samym początku obejrzyj stronę internetową, zapoznaj się z ofertą i zorientuj, jaki jest zakres usług. Poproś o możliwość przejrzenia wcześniejszych rysunków technicznych, aby ocenić jakość projektu i upewnić się, że dokumentacja techniczna jest zrozumiała. Zapytaj tak o plan funkcjonalny i o rysunki wykonawcze dla stolarzy i innych branżystów. Nie każdy się w nich specjalizuje, a może Tobie będą potrzebne.
Zapytaj o nadzór autorski.
Pytania jakie warto zadać architektowi przed podjęciem decyzji o współpracy
Zapytaj o czas jaki potrzebny jest na wykonanie projektu.
Sprawdź dni i godziny pracy.
Porozmawiaj o budżecie jakim dysponujesz na realizację projektu. To bardzo ważny temat i dobrze jest szybko go poruszyć.
Upewnij się, że architekt wnętrz współpracuje z ekipami wykończeniowymi i sklepami, w których sprawnie i niedrogo dokonasz zakupów. Najlepiej jeśli w razie potrzeby przechowają one Twój towar.
Sprawdź, czy rekomenduje miejsca, które mają w ofercie serwis.
Upewnij się, że bez problemu reagują one na zgłoszenia reklamacyjne.
Ostateczna decyzja – na co zwrócić uwagę żeby dobrze wybrać architekta wnętrz
Nie sugeruj się jedynie ceną, ale uwzględnij też doświadczenie architekta wnętrz. Oceń szanse na to, że ochroni cię w razie poważnych problemów.
Zorientuj się też czy dany architekt wnętrz oferuje ci sam projekt czy także wsparcie związane z jego realizacją? Lepiej zapewnić sobie pomoc architekta wnętrz także przy realizacji projektu.
Upewnij się, że architekt wnętrz oferuje usługę nadzoru nad realizacją projektu, bo w trakcie pracy na budowie zawsze pojawiają się niespodzianki. Lepiej nie mierzyć się z nimi samemu, bo coś co Ciebie może bardzo frustrować dla fachowca z doświadczeniem będzie tylko nieznaczną komplikacją.
Doświadczony architekt wnętrz umie nie tylko dopasować się do możliwości ekipy wykończeniowej, ale też umiejętnie uzyska od wykonawców najlepszy efekt na jaki ich stać. Osoba, która zawodowe życie spędza przechodząc z jednej budowy na drugą, stykając się z różnymi rozwiązaniami, ale też z wykonawcami różniącymi się umiejętnościami i stopniem zaangażowania może przekazać im swoją wiedzę lub w razie nagłej potrzeby wesprzeć ekipę kontaktując ją z odpowiednimi doradcami technicznymi. Jak mówi Magdalena Kozieł – Krzyżanowska z INNA Projekt – projektowanie wnętrz Gdańsk – „projektując można więcej się gdy się wie, jaki fachowiec otrzyma do realizacji wykonany projekt.”
A że fachowcy różnią się między sobą niech świadczy anegdota, jaką opowiada:
„Kiedyś przez ponad rok pracowaliśmy przy projekcie, a potem przy wielobranżowej realizacji ponad 100-metrowego mieszkania w starym Gdańsku. Klienci mieszkali w kilku miejscach w Europie, a w związku z poza zawodowymi pasjami lubili otaczać się zabytkowymi detalami. Również to mieszkanie pełne było cennych materiałów i elementów i wymagało nie tylko czterech różnych ekip konserwatorskich, ale też płytkarza najwyższej próby. Zaangażowany przez nas fachowiec wykonał perfekcyjnie całe swoje skomplikowane zlecenie, zarówno w obrębie oryginalnych starych płytek, jak i nowo kupionych, które nawiązywały do oryginałów. Wszystkie położone w spektakularny, ale trudny sposób. Efekt jego prac tak zachwycił klientkę, że identyczny układ płytek opowiedziała i zleciła płytkarzowi w Niemczech. Niestety zadzwoniła do nas sfrustrowana i zapytała co ma zrobić w sytuacji gdy ten odpowiedział jej, że …„tak się nie da”. Na szczęście wystarczyło podpowiedzieć, by pokazała mu zdjęcia z realizacji w Gdańsku i wyjaśnić, że „polski płytkarz ułożył”. Takich mamy specjalistów!”- kończy swoją opowieść architektka wnętrz.
Architekt wnętrz to inwestycja w Twoje marzenia
Dobry architekt wnętrz to osoba kluczowa dla realizacji twoich marzeń i sukcesu Twojego przedsięwzięcia.
Pamiętaj, że profesjonalny architekt wnętrz może stworzyć dla Ciebie optymalną przestrzeń, która jest nie tylko funkcjonalna i estetyczna, ale przede wszystkim uwzględni Twoje indywidualne potrzeby.