Kontrłaty wykonuje się w przypadku dachów spadowych. Ma ona na celu stworzenie odstępu między więźbą a poszyciem dachowym. Pełni ona bardzo ważną funkcję, ponieważ zapobiega gromadzeniu się wilgoci pod zadaszeniem dzięki odpowiedniej cyrkulacji. Stosuje się je w sytuacjach, gdy wymagają tego poszycia dachowe, wszystko zależy od wymogów producenta.
Co to jest kontrłata?
Kontrłata jest to drewniana deska, którą stosuje się podczas spadzistych dachów. Wielu producentów w swoich wymaganiach informuje o konieczności ich zamontowania, jednak warto jest zamontować ją mimo gdy takich zaleceń nie ma, ponieważ pełni ona ważną funkcję. Przede wszystkim sprawia, że między więźbą a poszyciem dachowym nie gromadzi się wilgoć. Kontrłaty sprawiają również, że konstrukcja nie będzie butwiała, a co za tym idzie, dach nie będzie przeciekał. Łaty i kontrłaty mają za zadanie zapewnienie lepszej przyczepności poszycia oraz sprawiają, że jej montaż jest łatwiejszy, a szczelność i funkcjonalność jest zapewniona.
Kontrłaty zawsze wykonane są z najwyższej jakości drewna, jak sosna, jodła czy świerk, dodatkowo jest zaimpregnowane i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Rodzaje kontrłat – jakie są?
Kontrłaty wykonane są z wysokiej jakości drewna, zazwyczaj z jodły, sosny czy świerku. Dodatkowo są nie tylko specjalnie impregnowane, ale również przechowywane w odpowiednich warunkach, co jest bardzo ważne. Dzięki wszystkim czynnikom wpływającym na ich wykonanie cechują się one twardością oraz trwałością, a co najważniejsze skutecznością i funkcjonalnością. Zazwyczaj kontrłata jest formą belki o wymiarach 2,5 × 5 cm.
Parametry kontrłat zależą od wielu czynników, na przykład:
- Rodzaju pokrycia dachowego
- Wagi pokrycia dachowego
- Kąta nachylenia montowanego dachu
- Lokalizacji budynku
- Warunków atmosferycznych
Zastosowanie kontrłat – do czego są używane?
Kontrłata drewniana jest belką wykonaną z wysokiej jakości drewna, odpowiednio zaimpregnowana oraz przechowywana. Jest to bardzo ważny element, na którym buduje się więźbę dachową. Producenci jasno informują, że podczas montażu dachów spadzistych, jest to bardzo ważny element konstrukcyjny, którego nie należy pomijać. Kontrłata w połączeniu z łatą nazywane jest ołatowaniem, konieczne jest ono przed mocowaniem poszycia dachowego.
Kontrłaty pełnią wiele ważnych funkcji, między innymi:
- Ołatowanie — które jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, belki te układa się poprzecznie, tworząc na dachu kwadratową powierzchnię.
- Oddzielenie – dzięki kontrłacie możemy wykonać konieczny odstęp między więźbą dachową a pokryciem dachowym
- Łatwy montaż — montaż folii termoizolacyjnej będzie dużo łatwiejszy
- Regulacja nierówności — dzięki kontrłatom możemy wyrównać nierówności i uskoki
- Układ poszycia dachowego – w przypadku, gdy producenci zalecają użycie kontrłat w przypadku montowania poszczególnych pokryć dachowych, powinniśmy się do tego bezwzględnie dostosować
Nie w każdym przypadku montowanie kontrłat jest konieczne, jednak w przypadku dachów spadzistych jest to najzwyczajniej konieczne. Dzięki jej montażowi zapewniamy nie tylko odpowiednią cyrkulację powietrza, ale również wentylację. Jeśli tego nie zrobimy, niestety może doprowadzić to do:
- Powstawania wilgoci
- Przeciekania dachu
- Powstawania luk w więźbie dachowej
- Rozwoju grzybów
Zamontowanie kontrłat jest bardzo ważne, ponieważ ze względu na to, ze wykonane są one z drewna, pod wpływem warunków atmosferycznych najzwyczajniej się one kurczą. Sprawia to, ze w miejscach wbitych gwoździ pojawia się luz, przez który zaczyna dostawać się wilgoć, co sprawia, że dach zacznie przeciekać.
Łaty i kontrłaty znajdują swoje zastosowanie również w przypadku przerwania budowy na okres jesienny lub zimowy, zanim jeszcze położymy dachówkę. Niektórzy decydują się na ten czas na pokrycie dachu papa, by zabezpieczyć go przed opadami i śniegiem.
Czym się różni łata od kontrłaty?
Mimo że w połączeniu łata i kontrłata tworzą bardzo ważny element, to różnią się one nie tylko konstrukcją, zastosowaniem, ale również grubością. Przede wszystkim łatę układa się wzdłuż dachu, natomiast łatę na tym deskowaniu. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej odległości podczas montażu. Wszystkie zalecenia, do których należy się dostosować, przekazywane są przez producentów.
Kontrłaty zazwyczaj mają wymiary 2,5 – 5 cm, łaty natomiast zależnie od pokrycia dachowego, na przykład:
- Blachodachówka – 5 × 4 cm
- Płyty bitumiczne – 5 × 4 cm
- Dachówka ceramiczna – 6 × 4 cm
Montaż kontrłat powinien zostać wykonany w odpowiedni sposób. Przede wszystkim pierwsze co powinniśmy zrobić przed ich montowaniem, jest sprawdzenie więźby dachowej oraz to czy krokwie są równe. Jeśli nie, to należy je skorygować. Dzięki temu unikniemy błędów na etapie montażu połaci. Kontrłaty przybija się do krokwi, a do nich łaty dachowe. W połączeniu z filią stają się warstwa, na którą kładzie się pokrycie dachowe, niezależnie od tego, czy jest to blachodachówka, gont, dachówka czy płyty włóknisto — cementowe.
Ile kosztują łaty i kontrłaty?
Kontrłaty kupimy w sklepach budowlanych na metry. Jeśli chodzi o ich cenę, to uzależniona jest ona od wielu czynników, na przykład jakości drewna czy wymiarów. Najczęściej za jedną belkę o wymiarach 2,5 × 5 cm zapłacimy około 4 zł / MB.
Należy jednak mieć na uwadze, że im lepszej jakości drewno, impregnacja i przechowywanie, cena może być znacznie wyższa. Kontrłaty są impregnowane antyseptykami, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu kontrłata dachowa jest odpowiednio zabezpieczona przed degradacją, a jego trwałość jest zwiększona.
Droższymi elementami są natomiast łaty, które w zależności od takich czynników jak zabezpieczenie przed degradacją są droższe. Zazwyczaj cena waha się od 5 do 15 złotych za metr bieżący. Zazwyczaj deskowanie dachu wynosi około 1300 zł.
Wykonanie dachu w średnim domu jednorodzinnym jest to najwyższy koszt, który musimy ponieść. Ważne jest także zatrudnienie dekarza, który wykona takie prace jak montaż więźby dachowej, kontrłat, łat czy folii izolacyjnej.
Konieczne jest wyliczenie zarówno łat, jak i kontrłat, których będziemy potrzebować na nasz dach. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary ich rozstawu, ale również długość krokwi. Rozstaw zależny jest od rodzaju pokrycia dachowego oraz rodzaju dachówek, które chcemy położyć. Dzięki wszystkim tym danym będziemy mogli wyliczyć ile kontrłat i łat będziemy potrzebowali.
Warto jest jednak ponieść te koszty, ponieważ skutki mogą prowadzić do wielu problemów, jak na przykład powstawania grzybów, pleśni czy przeciekania dachu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.