biała pościel

Jak dbać o pościel, by jej nie zniszczyć?

Kupując dobrej jakości pościel, zarówno kołdry, poduszki, jak i poszewki chcemy, aby służyły nam kilka następnych lat. Aby tak się stało, należy wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać, jednak nie zawsze wiemy, w jaki sposób to zrobić. Największym problemem jest ich pranie, ponieważ nie zawsze mamy świadomość tego, że taki zabieg nie musi ich zniszczyć. Warto jest więc zapoznać się z kilkoma najcenniejszymi radami.

Jak dbać o pościel?

Aby móc cieszyć się świeżą i wygodną pościelą, powinniśmy je regularnie prać i wietrzyć. Nie zawsze jednak wiemy, w jaki sposób to zrobić, by jej nie zniszczyć. Pranie zarówno poszewek, jak i poduszek i kołder jest bardzo ważne, zabieg ten ma na celu usunięcie z nich zabrudzeń i potu, a co ważniejsze bakterii i roztoczy. Pranie i prasowanie są zabiegami niezbędnymi, dlatego musimy wiedzieć, w jaki sposób je wykonać, by cieszyć się nimi przez kilka najbliższych lat i ich nie zniszczyć.

Przede wszystkim pierwsze co powinniśmy zrobić, kupując nową pościel, to upranie poszewek, by nabrały świeżości i miękkości. Co więcej, nabierze ona właściwości oddychających i będzie lepiej wchłaniała pot. Aby zrobić to w odpowiedni sposób, musimy zapoznać się z zaleceniami producenta, co do temperatury, w której powinna zostać uprana, detergentów, które możemy wykorzystać i suszenia oraz prasowania. W jaki sposób ją prać, by cieszyć się jej wyglądem oraz by spało nam się pod nią wygodnie? Najbezpieczniejszą temperaturą będzie 60 stopni. Przed wrzuceniem jej do pralki warto, jest również przewrócić ją na lewa stronę i zapiąć guziki i suwaki. Proszki, kapsułki i żele do prania powinny być delikatne, tak by kolor się nie sprał, a po wypraniu pościel była miękka i przyjemna dla naszej skóry.

  Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

Nie mniej ważne jest jej regularne wietrzenie, najlepiej co kilka dni, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dzięki temu zabiegowi pościel będzie ładnie pachniała i utrzyma swoją świeżość przez dłuższy czas. Nie należy także zapominać o regularnym wietrzeniu poduszek i kołder, których nie pierze się tak często, a również mogą wymagać prania.

Pościel – w ilu stopniach jaki materiał?

Aby nie zniszczyć pościeli podczas prania w pralce, powinniśmy wiedzieć, w jakiej temperaturze możemy ją prać. Wszystko natomiast zależne jest od rodzaju materiału, z którego jest ona zrobiona.

  • 60 stopni- bawełna, bawełna satynowa, kora, lniana
  • 40 stopni – flanelowa, bawełna satynowa, mikrofibra, kora
  • 30 stopni — wełna, jedwab, mikrofibra

Upraną pościel możemy wirować na wolnych obrotach, po czym należy ją roztrzepać i suszyć przez kilka godzin w ciepłym miejscu, które jest przede wszystkim suche. Możemy również rozwiesić ją na balkonie, zwłaszcza w ciepły dzień. Nasuwa się pytanie, czy można suszyć pościel w suszarce? Przede wszystkim powinniśmy wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta, jeśli jednak jest to możliwe, to po pierwsze nie obciążaj bębna, a po drugie cykl suszenia powinien być zmniejszony o połowę niż zazwyczaj.

Przed suszeniem powinniśmy postępować jak przed praniem — wywrócić pościel na lewą stronę oraz zapiąć suwaki i guziki.

Jak dbać o poduszki i kołdry?

Samo pranie poszewek niestety może nie wystarczyć. Konieczne jest także odpowiednie zadbanie o poduszki i kołdry, które również wchłaniają pot. Jak o nie dbać? Przede wszystkim powinniśmy je chować do pojemnika na pościel, jeśli jednak jest to nie możliwe, to należy przykrywać je narzutą, by ochronić je przed kurzem, bakteriami i roztoczami. Jeśli uważamy, że tych elementów pościeli nie powinno się prać, to jesteśmy w błędzie, ponieważ zabieg ten powinniśmy przeprowadzić przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli obawiamy się, że upychając je w pralce, zostaną zniszczone lub zniekształcone, to możemy skorzystać z usług pralni, która ma doświadczenie i odpowiedni sprzęt.

  Jak przyjemnie i tanio urządzić sypialnię?

Zarówno kołdry, jak i poduszki powinno się również regularnie wietrzyć bez poszewek. Możemy rozłożyć je w tym celu na suszarce i wystawić na balkon, by nie powstały odkształcenia.

Artykuł powstał we współpracy z Softimi.pl.