Najlepsze pompy ciepła do domów jednorodzinnych

Jak dobrać pompę ciepła? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia

Technologia pomp ciepła była już znana na początku XX wieku, ale dopiero kilkanaście lat temu szturmem wkroczyła na rynek urządzeń grzewczych. Zakup pompy ciepła to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie Ci podjąć. Można ją porównać z zakupem innej równie wartościowej i wieloletniej rzeczy, np. samochodu. Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła? Jak wybrać tę najlepszą pompę ciepła oraz na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto wybrać pompę ciepła,
  • na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą pompę ciepła,
  • czy moc pompy ciepła ma znaczenie,
  • czy pompy ciepła generują dużo hałasu,
  • czy cena powinna być decydującym czynnikiem wyboru pompy ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej do obszaru o wyższej temperaturze. Zjawisko tego transferu przebiega wbrew naturalnemu przepływowi ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej przekazanej poprzez sprężarkę.

Zanim zastanowisz się, jaka pompa ciepła jest najlepsza…, dlaczego warto wybrać to urządzenie?

Pompa ciepła to oszczędność. Może wyprodukować nawet 5 razy więcej energii niż potrzebuje do pracy. Oznacza to 5 razy mniejsze rachunki w porównaniu do urządzeń cieplnych spalających paliwa kopalne.

Przykładowo, kocioł gazowy zużyje do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 w ciągu doby 120 kWh energii pozyskanej z paliwa gazowego. Uwzględniając sprawność kotła na poziomie 95%, należy otrzymać 126 kWh. Przy cenie 0,38 zł za kWh jest to koszt rzędu 47,88 zł.

  Co to jest kontrłata i jakie ma zastosowania?

Pompa ciepła uzyskuje darmową energię z otoczenia i wymusza jej przepływ za pomocą sprężarki. Przy założeniu, że na każdą kWh energii elektrycznej otrzyma się 5 kWh energii cieplnej, to w prosty sposób widać, że rachunek za ogrzewanie zmniejszy się pięciokrotnie. Z potrzebnych 120 kWh trzeba będzie zapłacić tylko za 24 kWh energii elektrycznej. Decydując się na wybór pompy ciepła jako inwestor, nie musisz ponosić wydatków związanych z magazynowaniem opału, budową kominów czy samej kotłowni.

Jaka pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu? Weź pod uwagę rodzaj urządzenia oraz jego parametry

Na rynku istnieje wiele możliwości wyboru rodzajów pomp ciepła. Standardowo można je podzielić na pompy:

  • powietrze-woda,
  • woda-woda,
  • grunt-woda.

Pierwsza część członu odnosi się do dolnego źródła pompy ciepła, czyli czynnika, z którego pompa pobierze energię. Z kolei druga część odnosi się do górnego źródła, czyli czynnika, do którego dostarczamy energie, najczęściej wody. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami ze względu na koszt oraz czas montażu są pompy typu powietrze-woda.

Gdy podejmiesz już decyzję, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać, porównaj również sprawność COP dostępnych urządzeń. Producenci podają sprawność pomp dla różnych warunków temperaturowych np. A-7W35 lub A7W35. Oznaczenie to wskazuje, w jakiej temperaturze zewnętrznej powietrza była badana pompa, czyli –7℃ lub 7℃ i jaka była temperatura zasilania czynnika w obiegu grzewczym – 35℃. Im wyższa wartość COP dla założonych warunków, tym pompa ciepła jest efektywniejsza.
Oferowane pompy ciepła Vaillant np. aroTHERM split zawsze mają podany podstawowy współczynnik COP i moc grzewczą dla warunków A-7W35 co w porównaniu z innymi pompami konkurencji czyni je jednymi z najbardziej wydajnych energetycznie pomp ciepła na rynku.

Pompa ciepła – jaka najlepsza? Dobierz prawidłową moc

Zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie mocy pompy ciepła może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje. W przypadku zastosowania pompy ciepła o zbyt małej mocy należy liczyć się z tym, że nie będzie ona mogła zaspokoić zapotrzebowania mieszkańców domu na ciepło oraz c.w.u. Innymi konsekwencjami montażu niewłaściwie dobranego sprzętu będą m.in. wyższe koszty eksploatacyjne czy intensywniejsza praca sprężarki w urządzeniu, co może skutkować potrzebą jej szybszej wymiany.

  Przekaźnik poziomu cieczy w domu – czy warto?

Dobranie pompy ciepła o mocy wyższej niż potrzebna również nie jest dobrym pomysłem. Sam zakup pompy o zbyt dużej mocy jest związany z większym wydatkiem, a co za tym idzie – dłuższym czasem potrzebnym do tego, aby inwestycja się zwróciła. Taka pompa pracuje w krótszych, ale częstszych cyklach, co również prowadzi do szybkiego zużycia się sprężarki. Wymusza także większe zużycie energii elektrycznej czy konieczność zastosowania większego zasobnika c.w.u.

Jeżeli nie masz pewności co do wymaganej mocy pompy ciepła, specjaliści Vaillant z przyjemnością dobiorą urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb.

Najlepsze pompy ciepła kontra hałas

Ważnym czynnikiem decydującym o zakupie pompy z punktu widzenia użytkownika oraz sąsiadów, jest hałas, jaki emituje urządzenie. Ten element co prawda nie ma nic wspólnego z efektywnością energetyczną oraz kosztami eksploatacji, ale może być nie lada problemem w trakcie użytkowania. Zawsze warto sprawdzić przed zakupem parametr o nazwie „poziom mocy akustycznej” (Lwa) wyrażony w decybelach. Im niższy poziom mocy akustycznej zarówno dla jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej pompy ciepła, tym większa pewność komfortu użytkowania.

 

Najlepsze pompy ciepła powinny być ciche
Pompa ciepła aroTHERM split

Cena pompy ciepła – jaka najlepsza? Czy warto zwracać uwagę na niski koszt zakupu urządzenia?

Cena jest jednym z najważniejszych czynników, jakie bierzemy pod uwagę. Jeżeli jednak traktujesz ją jako decydujące kryterium wyboru, to wystawiasz się na ryzyko zwiększonych wydatków. Pamiętaj, że inwestujesz w sprzęt, który powinien pracować bez większych zakłóceń przez 20 lub 30 lat. Taki okres eksploatacji jest jak najbardziej możliwy, ale tylko w przypadku, gdy głównym kryterium wyboru będzie jakość, a nie wyłącznie niska cena systemu pompy ciepła.

Dlatego nie kieruj się wyłącznie ceną. Postaw na jakość urządzeń firmy Vaillant. Kupując pompę ciepła od renomowanych firm z długoletnim stażem i doświadczeniem na rynku, zyskujesz nie tylko wysokiej jakości urządzenie, ale również możliwość skorzystania z różnych programów dofinansowań, opiekę wykwalifikowanego serwisu wraz z przejrzystą bazą części zamiennych dostępnych od ręki.