Muszki owocówki co bardzo małymi robaczkami koloru żółtego o czerwonych oczach. Osiągają maksymalną długość do 3 mm. Składają swoje jajka na wilgotnych materiałach organicznych oraz zepsutym jedzeniu. Rozmnażają się one na owocach i warzywach, jest to również ich pożywienie. Roznoszą groźne drobnoustroje oraz zanieczyszczają pokarm, dlatego też powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Należy wiedzieć, że samice muszek składają aż 500 jaj jednocześnie a wszystkie młode wylęgają się w ciągu 24 godzin. W sklepach znajdziemy wiele produktów na te szkodniki jednak istnieje też wiele skutecznych metod domowych.
10 sposobów na pozbycie się much owocówek
Sposób pierwszy – ocet
Wbrew pozorom podczas prób pozbycia się tych szkodników może okazać się, że ocet wcale ich nie przestraszy, a nawet zwabi. Nalej do miski trochę octu i kilka kropel płynu do naczyń, a zwabi on do niego muszki, które się utopią.
Sposób drugi – alkohol
Muszki owocówki bardzo lubią zapach czerwonego wina i piwa. Jeśli więc zostawisz otwartą butelkę lub puszkę z tym płynem na całą noc to rano na pewno zauważysz je w środku. Taka otwarta butelka działa jak skuteczna pułapka.
Sposób trzeci – owoce
Wykonanie owocowej pułapki jest bardzo proste, do miseczki włóż kilka pokrojonych owoców i zakryj ją folią spożywczą. Przebij folię wykałaczką w kilku miejscach, tak by mogły się one dostać do środka. Na pewno zwabi je zapach owoców, jednak nie będą miały możliwości by wydostać się z miseczki.
Sposób czwarty – odkurzacz
Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się muszek owocówek jest wessanie ich odkurzaczem. Dzięki temu zlikwidujemy nie tylko pojedyncze owady, ale również ich skupiska i gniazda. Pamiętaj jednak, żeby po całym „polowaniu” worek wyrzucić na zewnątrz domu.
Sposób piąty – cytryna
Za jej pomocą możemy wykonać bardzo skuteczną pułapkę. Wystarczy pokroić ją w plasterki, wbić w nią kilka goździków oraz włożyć do słoika. Wkładamy do niego również tak zwany „lejek” zrobiony ze zwykłej kartki papieru. Przyklejmy go taśmą przylepną lub zabezpieczmy gumką recepturką. Dzięki wąskiemu otworowi muszka wejdzie do środka, ale już z niego nie wyjdzie. Ten sam sposób można wykonać za pomocą banana i innych owoców.
Sposób szósty – ocet jabłkowy
Jeśli wlejesz do szklanki trochę octu jabłkowego, dodasz łyżeczkę cukru i kilka kropel płynu do mycia naczyń to powstanie bardzo skuteczna mikstura, która ma na celu zwabienie muszek owocówek, które utopią się w niej.
Sposób siódmy – mleko
Zagotuj szklankę mleka, dodaj kilka łyżek cukru i dwie łyżeczki pieprzu. Cała mieszanka będzie taka aromatyczna, że przyciągnie muszki owocówki po czym te się w niej utopią. Jest to bardzo prosty, tani, ale i skuteczny sposób.
Sposób ósmy – świeca
Sposób bardzo prosty, wystarczy postawić świece na talerzu wypełnionym wodą i pozostawić w kuchni przy zgaszonym świetle. Metoda ta działa na dwa sposoby:
- muszki podczas kontaktu z płomieniem świecy spalą sobie skrzydełka i wpadną do wody
- chcąc uniknąć płomienia również się w niej utopią
Możesz do wody również dodać kilka kropel płynu do naczyń.
Sposób dziewiąty – siatki ochronne
Wiele osób montuje w swoich oknach siatki ochronne. Ponieważ są one łatwe w montażu i możemy zrobić to sami. Będzie to na pewno pierwszy punkt ochronny w zazwyczaj ciężkiej walce z muszkami owocówkami. Pamiętaj tylko, aby siatka była bardzo drobna, ponieważ insekty te też są bardzo malutkie i mogą się przez nie przecisnąć.
Sposób dziesiąty – domowy kompostownik
Postaw na parapecie małe wiaderko, do którego będziesz wrzucać obierki skórki oraz inne resztki jedzenia. Taki mały kompostownik na pewno zwabi wszystkie niechciane insekty w jedno miejsce. Dlatego też polej zawartość małą ilością miodu. Ponieważ owady te lubią wszystkie odpady spożywcze zapach na pewno jest zwabi i przykleją się do miodu pozostając w wiaderku.
Profilaktyka – jak zapobiec inwazji much owocówek?
Aby nie mieć problemów z muszkami owocówkami przede wszystkim należy temu zapobiegać.
- Brudne naczynia – myj na bieżąco i nie składuj ich w zlewie oraz na blatach. Wszystkie resztki należy zamykać w szczelnym koszu na śmieci.
- Kosze na śmieci – pokrywa powinna być szczelna, aby nie tylko nieprzyjemny zapach nie unosił się po mieszkaniu, ale również muszki nie mogły się do niego dostać.
- Wilgoć – ponieważ muszki lubią wilgotne środowisko powinniśmy sprawdzić czy nie mamy żadnych wycieków z rur, nie przecieka nam kran, a także zmniejszyć wilgotność poprzez częste wietrzenie. Można również zastosować osuszacz.
- Ziemia doniczkowa – bardzo często zdarza się, że muszki owocówki pojawiają się w naszych doniczkach. Dlatego powinniśmy stosować podłoże o wyższej jakości oraz nie przelewać naszych roślin.
Dzięki tym kilku zasadą pozbędziemy się tych szkodników z naszych domów, a one same nie będą miały odpowiednich warunków do życia i dostępu do pożywienia, dzięki temu wyniosą się z niego na dobre.
Należy również pamiętać o dokładnym myciu owoców i warzyw zaraz po przeniesieniu ich do domu oraz myciu koszy na śmieci, stołów, blatów i zlewu za pomocą produktów które je odkażą.
Pojawienie się w domu kilku muszek być może nie jest tak bardzo problematyczne. Jednak narasta on w ciągu kilku dni, gdyż rozmnażają się one w zawrotnym tempie. Jeśli to zaniedbamy i nie pozbędziemy się ich w możliwie jak najszybszym czasie to cała ich plaga na pewno utrudni nam życie, a dodatkowo pojawią się problemy z zakażonym jedzeniem.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.