Prace wykończeniowe są jednym z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych. Przedstawiamy Państwu kolejność z jaką powinny zostać wykonywane prace wykończeniowe wnętrz, dzięki dokładnym punktom wszystkie prace przebiegną szybko i nie będzie konieczności ponawiania poszczególnych robót, a ilość poprawek będzie znikoma. Warto jest skorzystać z pomocy doświadczonej osoby, która wstępnie oszacuje koszty wykonania wszystkich prac wykończeniowych.
Projekt – pierwszy krok do nowego wnętrza domu
Zanim przystąpimy do działania konieczne jest sporządzenie projektu, w którym zaplanujemy wystrój wnętrz i miejsca, w których będą znajdowały się poszczególne elementy. Bardzo ważne jest również skompletowanie poszczególnych elementów wyposażenia oraz materiałów, by nie tracić czasu. to jest odpowiedni moment na podjęcie wszystkich ważnych decyzji.
Możemy zatrudnić profesjonalną firmę, dla której wszystkie etapy wykończenia domu nie są niczym nowym. Trzeba się jednak liczyć z dość dużymi kosztami, ponieważ zapewne fachowiec policzy sobie wszystkie wykonane prace osobno, jednak większość prac możemy wykonać sami. Dodatkowymi kosztami, które będą konieczne są te związane z wykonaniem instalacji grzewczej, kanalizacyjnej, wodnej i elektrycznej. Warto jest, aby tym zajął się fachowiec, ponieważ źle zamontowane instalacje mogą w przyszłości przysporzyć nam wielu problemów.
Umowa z firmą wykończeniową
Gdy zatrudniamy firmę do wykończenia naszego domu musimy pamiętać o podpisaniu z nią umowy. Wykonawca będzie zobowiązany do wykonania prac w określonym terminie i zgodnie z naszymi wskazówkami. Będzie to zabezpieczenie dla nas i dla wykonawcy, unikniemy również stresu i czasu.
W umowie oprócz danych naszych i firmy powinny znaleźć się także:
- Termin wykonania prac
- Etapy zakończenia budowy
- Forma zapłaty
Jeśli natomiast to wykonawca ma zaopatrywać budowę musimy zawrzeć w umowie również:
- Określenie rodzaju materiałów
- Określenie klasy materiałów
- Określenie gatunku materiałów
- Określenie producenta materiałów
Kolejne kroki prac budowlanych
Dzięki zawartym w umowie punktom będziemy w stanie kontrolować całą budowę i etapy wykończenia wnętrz. Firma, która będzie się tym zajmowała będzie miała jasno określone wymagania co ułatwi pracę obu stronom.
Krok 1 – ścianki działowe wewnątrz pomieszczeń
Bardzo ważne jest stosowanie się do projektu domu, w którym zawarte są wszystkie ścianki działkowe. Zmian może dokonać inwestor, do którego należy decyzja o przesunięciu ich lub całkowitym usunięciu. Jeśli więc chcemy coś w naszym planie zmienić to musimy z nim skonsultować.
Krok 2 – montaż instalacji elektrycznej
Następne roboty wykończeniowe dotyczą instalacji elektrycznej, montażu gniazdek i kontaktów. Na tym etapie należy również pamiętać o zamontowaniu kabli telewizyjnych i internetowych. Oczywiście wymagają one kłucia ścian, jednak lepiej jest to zrobić na drugim etapie wykończenia domu niż wracać do tego w późniejszym procesie.
Nie należy zapominać o instalacji wentylacyjnej, która jest równie ważna jak inne.
Krok 3- instalacja wodna i kanalizacyjna
Kolejność prac wykończeniowych jest bardzo istotna, by prace przebiegały możliwie jak najszybciej, a koszty nie wzrastały. Gdy instalacja elektryczna została zamontowana, należy przejść do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Konieczne jest zdecydowanie właśnie na tym etapie, gdzie będą znajdowały się krany, wanna, prysznic, pralka czy zmywarka. Najlepiej jest dobrze to przemyśleć, ponieważ w innym przypadku konieczne będzie ponowne kucie ścian i montaż dodatkowych elementów kanalizacyjnych.
Krok 4 – montaż ogrzewania
Kolejność robót wykończeniowych musi zostać zachowana, dlatego będąc przy instalacjach należy pamiętać również o ogrzewaniu. To właśnie teraz powinniśmy podjąć decyzję, czy decydujemy się na grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Bardzo ważne jest także dopilnowanie, by rury zostały odpowiednio ułożone i zamontowane.
Krok 5 – izolacja podłogi
Gdy przebrnęliśmy przez montaż wszystkich instalacji, możemy powiedzieć, że wykończenie domu krok po kroku nie jest takie trudne i reszta pójdzie jak “po maśle”. Na piątym etapie zajmujemy się izolacją podłóg, zarówno przeciwwilgociową jak i termiczną oraz jeśli zachodzi taka konieczność akustyczną. Należy położyć szlichtę cementową i wykonać tak zwaną próbę ciśnieniową, następnie zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem podczas tynkowania.
Krok 6 – tynkowanie pomieszczeń
Na ściany i sufity należy położyć tynk, można zrobić to specjalną maszyną lub ręcznie. Konieczne jest odczekanie, aż ten całkowicie wyschnie, dopiero później można przystąpić do nakładania gładzi. Aby były one gładkie i jednolite najlepiej jest wykonać je maszyną, w innym przypadku całą powierzchnię będzie trzeba trzeć ręcznie za pomocą specjalnej packi. Jest to bardzo czasochłonna praca, a co najgorsze bardzo brudna, ponieważ wytwarza się ogromna ilość pyłu.
Krok 7 – montaż parapetów
Parapety wewnętrzne należy montować dopiero po wykonaniu tynków. Dzięki temu nie zostaną one zabrudzone i nie będzie konieczności ich czyszczenia. Okleić możemy je dopiero podczas malowania ścian.
Krok 8 – wylewka
Następne etapy wykończenia domu dotyczą wylewki samopoziomującej. Dzięki nim podłogi będą wyrównane i przygotowane do położenia terakoty i glazury. Ważne jest, by po jej wylaniu odczekać około 6 tygodni, by miała możliwość dokładnego wyschnięcia.
Krok 9 – porządki
Główne i tak zwane brudne prace wykończeniowe zostały już wykonane, możemy więc przystąpić do sprzątania. Jest to również odpowiedni czas na zabezpieczenie wykonanej pracy oraz przeprowadzenie korekty w razie potrzeby.
Krok 10 – montaż płyt gipsowych
Gdy wylewka i tynki są już całkowicie suche, możemy przystąpić do montowania płyt kartonowo – gipsowych. Jeśli chcemy wykonać sufity podwieszane to jest to również ten etap. Montaż płyt wymaga pac na mokro i późniejszego suchego szlifowania. Należy pamiętać, że są to prace bardzo brudzące, ponieważ podczas tego procesu powstaje ogromna ilość pyłu, który roznosi się po całym domu. Aby tego uniknąć możemy zabezpieczyć wejścia do innych pomieszczeń na przykład folią.
Krok 11 – montaż glazury
Kolejnym krokiem jest układanie terakoty i glazury. Gdy tynk jest już całkowicie suchy, możemy przyklejać do ścian wybrane przez nas płytki. Warto jednak pamiętać o wcześniejszym zagruntowaniu ścian wykonanych z płyt kartonowo – gipsowych.
Krok 12 – biały montaż
Wykonujemy go przede wszystkim w łazience, by móc z niej swobodnie korzystać. Na czym polega biały montaż? Otóż to nic innego jak montowanie zlewu, WC, wanny czy prysznica.
Krok 13 – gruntowanie i malowanie ścian
Gruntownie ścian jest potrzebne, by farba miała odpowiednią przyczepność. Powinno przeprowadzać się je w 5 stopniach C, a samo schnięcie powinno trwać nie mniej niż 24 godziny. Kolejnym krokiem jest malowanie ścian farbą, które należy zacząć od sufitów. Wilgotność nie powinna być wyższa niż 80%, a temperatura nie powinna mieć więcej niż 5 stopni C.
Krok 14 – podłogi
Gdy ściany są już gotowe możemy przystąpić do podłóg. Na tym etapie możemy położyć terakotę lub panele. Jeśli nasz wybór padł na drewniany parkiet to przed jego lakierowaniem konieczne jest odczekanie co najmniej 3 tygodnie.
Krok 15 – listwy przypodłogowe
Gdy podłoga jest już gotowa, przystępujemy do montowania listew przypodłogowych, by całość wyglądała estetycznie. Montuje się je przed lakierowaniem.
Krok 16 – montaż drzwi
Ważne jest, by dokładnie wymierzyć wysokość drzwi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sama ościeżnica jak i drzwi skrzydłowe będą pasowały do otworu drzwiowego. Powinny być one gotowe do montażu, pomalowane i polakierowane.
Krok 17 – parkiet
Na tym etapie chodzi o cyklinowanie podłóg. Jest to część procesu lakierowania parkietu i polega na usunięciu wszystkich zbrudzeń powstałych podczas innych, brudnych prac remontowych. Po cyklinowaniu musimy całą podłogę bardzo dokładnie odkurzyć.
Krok 18 – lakierowanie podłóg
Gdy nasze podłogi są już gotowe i czyste przystępujemy do lakierowania. Lakier powinniśmy nałożyć dwukrotnie. Po pierwszym razie należy odczekać około doby do jej całkowitego wyschnięcia, dopiero wtedy nałożyć drugą warstwę. Jeśli chodzi o czas schnięcia to trwa to około tygodnia. Oczywiście już wcześniej możemy wejść do pomieszczenia, jednak należy zachować całkowitą ostrożność, by nie uszkodzić parkietu.
Krok 19 – malowanie
Krokiem 19 jest drugie malowanie ścian. Przed przystąpieniem do niego musimy zabezpieczyć za pomocą taśmy malarskiej wszystkie elementy, które mogą ulec zarudzeniu, czyli:
- Listwy
- Blaty
- Futryny
- Parapety
Podłogę należy zabezpieczyć folią malarską lub dużą ilością starych gazet. Podczas malowania należy zwrócić uwagę na precyzję, ponieważ jest to proces końcowy i efekt jest najważniejszy.
Krok 20 – montaż AGD i zabudowy
Jest to końcowy etap prac wykończeniowych, to właśnie teraz należy:
- Zamontować kontakty
- Zamontować gniazdka
- Zamontować okap
- Ustawić zabudowę
- Ustawić sprzęt AGD
- Założyć kinkiety
- Założyć karnisze czy firanki
Gdy wszystko stoi już na swoim miejscu, możemy zacząć wnosić inne meble. Koniecznie należy również sprawdzić, czy wszystkie urządzenia działają i są dobrze podłączone. Jeśli konieczne są jakieś poprawki to właśnie na tym etapie powinny zostać one przeprowadzone.
Wykończenie domu z zewnątrz
Gdy kolejność wykańczania domu w środku została zachowana i wszystkie prace przebiegły według wcześniej założonego planu, koniecznie musimy pamiętać również o zewnętrznej części budynku. Wszystkie prace nie są ze sobą powiązane i można wykonywać je jednocześnie, jednak lepiej będzie wziąć się do pracy na zewnątrz dopiero, gdy wszystkie wnętrza będą zamknięte. Cały budynek najprawdopodobniej będzie wymagał ocieplenia i otynkowania, zależnie od warstw ściany:
- Ściana jednowarstwowa – wymaga warstwy termoizolacji, następnie warstwy zbrojnej, a na końcu tynk lub inną elewację
- Ściana dwuwarstwowa – budynek wymaga otynkowania
Kolejność wykończenia domu jest bardzo istotna. Dzięki niej wszystkie prace przebiegną sprawnie i w możliwie jak najkrótszym czasie. Nie będzie również konieczności przeprowadzania zbyt wielu poprawek.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.