dom szkieletowy

Ile kosztuje dom szkieletowy? Poznaj kosz projektu i budowy pod klucz

Każdy marzy o tym, by zostać właścicielem domu jednorodzinnego, z dala od codziennego zgiełku. Jest to bardzo poważna inwestycja, która wiąże się z nie tylko z kupnem działki, formalnościami, zakupem materiałów budowlanych, ale również z samą budową, która trwa bardzo długo. Wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu szkieletowego.

Jak buduje się dom szkieletowy?

W ostatnim czasie domy szkieletowe zyskały na popularności. Coraz częściej podczas budowy domu decydujemy się na najtańszą i najkorzystniejszą opcję, która będzie również najszybsza. Najprościej mówiąc, najkorzystniejsza. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest zakup działki budowlanej, gdy jesteśmy już jej posiadaczem, możemy przystąpić do budowy domu.

Jeśli chodzi o domy szkieletowe, to istnieją trzy rodzaje, na które możemy się zdecydować.

 • Dom kanadyjski – przede wszystkim należy postawić go w możliwie jak najkrótszym czasie. Konieczna jest także budowa w dobrych warunkach pogodowych.
 • Dom skandynawski – dom ten buduje się z gotowych części, a konstrukcja oparta jest na pionowych belkach, które wzmocnione są legarami stropowymi.
 • Dom niemiecki – jego konstrukcja jest najcięższą ze wszystkich, dlatego tez dom niemiecki jest najsolidniejszy, a zarazem najdroższy

Budowa domu szkieletowego, zawsze zaczyna się identycznie, jak w przypadku domów murowanych. Pierwszym krokiem jest postawienie fundamentów, niezależnie od tego, czy są one betonowe, czy drewniane. Gdy są one gotowe, konieczne jest położenie izolacji: termicznej, akustycznej, przeciwwilgociowej oraz przeciwwiatrowej.

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych możemy przejść do położenia przewodów i instalacji, elewacji i wykończenia wnętrz. Najczęściej, przy dobrej pogodzie wszystkie prace trwają nie dłużej niż 4 miesiące.

  Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

szkielet domu

Wybór odpowiedniego projektu domu szkieletowego i jego cena

Wiele osób, które chcą postawić dom szkieletowy, zaczyna zastanawiać się, jaki jest koszt budowy domu szkieletowego. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to jedyny wydatek. Przede wszystkim konieczne jest wcześniejsze wykonanie projektu, który może kosztować nawet do 5 tysięcy złotych.

Cena ta wpływa nie tylko na przekrój belek konstrukcyjnych, ale również szerokości łat fundamentowych. Na projekt szkieletowy domu wpływa również wiele innych czynników:

 • Liczba kondygnacji domu (piętrowy, z poddaszem, parterowy)
 • Ilość ścian
 • Liczba okien
 • Rodzaj dachu
 • Instalacje grzewcze

Wszystkie te czynniki, które należy również wziąć pod uwagę, podczas budowy domu murowanego.

Ile kosztuje fundament pod dom szkieletowy?

Jednym z czynników, który wpływa na koszt domu szkieletowego, jest również cena fundamentu. Zawsze kładzie się je na samym początku, jednak do wyboru mamy kilka jego rodzajów. Zależne są one nie tylko od wielkości domu, ale również od jego przeznaczenia. Najczęściej wybieranymi fundamentami są:

 1. Fundament z bloczków betonowych – jest to nie tylko najłatwiejszy, ale również najlżejszy i najszybszy rodzaj fundamentu. Cena bloczków również nie jest wysoka, ponieważ jedna sztuka kosztuje około 6 zł. Należy jednak pamiętać, że potrzebujemy ich dużo, a dodatkowo należy doliczyć koszty robocizny. Często utwardza się je klińcem lub tłuczniem.
 2. Fundament z rur szalunkowych i drewnianych ram – są one bardzo solidne i najczęściej wykuje się je na nierównym terenie. Jeśli chodzi o jego cenę, to nie jest ona zbyt wysoka, lecz należy pamiętać o usztywnieniu drewnianej ramy.
 3. Fundament z płyty zbrojnej – jest to najdroższy fundament, a zarazem najsolidniejszy. Wylewka musi sięgać do 30 cm w głąb ziemi.

W przypadku domów letniskowych koszt fundamentów jest dużo niższy niż dom całoroczny. W przypadku tych drugich fundamenty muszą być stabilne jak na przykład te z płyty zbrojnej.

  Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? Kompletny poradnik

szkielet domu szkieletowego

Ile może wynieść koszt budowy domu szkieletowego?

Cena domu szkieletowego zależy od wielu czynników. Na koszty budowy domu szkieletowego wpływają między innymi:

 • Stan konstrukcyjny — który rzadko trwa dłużej niż 3 tygodnie, jest to najtańsza z opcji, zazwyczaj cena wynosi około 1700 zł za metr kwadratowy
 • Stan surowy – czyli dom, który wykończony jest na zewnątrz. Koszt stanu zamkniętego wynosi około 2100 zł za metr kwadratowy
 • Stan deweloperski – jest to dom, który wykończony jest nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Cena takiego stanu wynosi około 2800 zł za metr kwadratowy
 • Budowa pod klucz – jest to najczęściej wybierany rodzaj domu, ponieważ jest gotowy do zamieszkania. Jego cena to około 3400 zł za metr kwadratowy.

Należy mieć na uwadze, że wszystkie wyżej wymienione czynniki posiadają orientacyjny koszt, który zależny jest od zmian, które stale pojawiają się na rynku budowlanym. Cena domu szkieletowego bardzo często zależna jest także od tego, w jaki sposób jest on wykończony. Zazwyczaj cena za dom o wielkości 150 m 2 wynosi do 430 tysięcy.

Cena budowy domu szkieletowego pod klucz

Bardzo wiele osób decyduje się na domy szkieletowe, które wykonane są pod klucz, czyli gotowe do zamieszkania. Najczęściej domy szkieletowe, są traktowane jako domki letniskowe, które posiadają nie tylko pełne wyposażenie, ale również z podciągniętymi instalacjami. W przypadku 40 m 2 jest to około 50 tysięcy złotych. Jeśli zależy nam dodatkowych udogodnieniach jak kominek czy koza to cena będzie znacznie wyższa.

Ceny domu szkieletowego całorocznego są dużo wyższe. Zależnie od tego, jaką wersję wybierzemy, jest to około 150 tysięcy złotych. Dodatkowymi czynnikami są między innymi: ocieplenie, okna, instalacja hydrauliczna, elektryczna czy gazowa, drzwi antywłamaniowe. Dom szkieletowy zazwyczaj kosztuje około 350 – 400 tysięcy złotych, zależnie od jego wielkości. Tańszą opcją jest stan deweloperski i wynosi 300 tysięcy złotych.

  Jak przystosować garaż blaszany do różnych warunków klimatycznych?

Niestety niezależnie od tego, czy budujemy dom murowany, czy stawiamy dom szkieletowy, należy wziąć pod uwagę, że koszt wykończenia będzie identyczny. Za wykończony dom szkieletowy pod klucz możemy zapłacić około 150 tysięcy złotych, im większy dom tym cena będzie wyższa.