Róże są kwiatami które pięknie prezentują się w naszych ogrodach, jednak wiele osób uważa że są one trudne w utrzymaniu i nie zawsze cieszą nasze oczy tak jak tego byśmy chcieli. Oczywiste jest, że trzeba poświęcić im bardzo dużo uwagi oraz spędzić dużo czasu na jej prawidłowej pielęgnacji.
Przycinanie róż – dlaczego trzeba to robić?
Aby nasze róże były zadbane i piękne niezależnie od tego jaki rodzaj hodujemy oraz rosły gęsto, zdrowo i posiadały wielkie kwiaty należy poświęcić i bardzo dużo uwagi, a także zadbać o prawidłową pielęgnację całego krzaka. Nie tylko musimy zadbać o nawożenie ale obowiązkowym punktem pielęgnacyjnym jest przycinanie róży. Powinniśmy to robić z kilku bardzo ważnych powodów między innymi:
- Zabieg ten tworzy zdrową strukturę całego krzewu
- Umożliwia dopuszczanie większej ilości światła oraz powietrza do rośliny
- Stanowi ochronę przed chorobami grzybowymi
- Pobudza kwitnienie
- Pobudza intensywniejszy wzrost całej rośliny
Kiedy przycinać róże?
Wiele osób zajmujących się hodowlą róż zadaję sobie pytanie: kiedy należy je podcinać. Absolutnie powinniśmy unikać tego zabiegu w okresie jesiennym lub zimowym. Niestety w tym okresie istnieje zwiększone ryzyko uszkodzeń spowodowanych mrozem. A zatem cięcie róż należy wykonywać w okresie wiosennym, najlepiej w połowie kwietnia, gdy przymrozki są już niższe. Gdy nasze róże kwitną tylko raz w sezonie to podcinanie róż powinno wykonywać się latem zaraz po tym gdy zrzucą one kwiaty. Dodatkowo należy wiedzieć, że obcinanie nie powinno odbywać się podczas deszczu dlatego, że istnieje duże ryzyko porażenia chorobą grzybową. Ciecia powinny zostać wykonane podczas całego okresu kwitnienia rośliny, aby usunąć przekwitnięte pąki oraz zajęte chorobami gałązki.
Jaka jest prawidłowa technika cięcia róż?
Cięcie róży wbrew pozorom nie jest tak trudne. Przede wszystkim ważne jest, by utrzymać roślinę w dobrej kondycji dlatego też należy obciąć przymarznięty pęd, stary lub bardzo cienki, zajęty chorobami lub uszkodzeniami oraz odrosty wyrastające z podkładek. Aby zabieg ten nie uszkodził kwiatów należy używać odpowiednich narzędzi, które powinny być prawidłowo naostrzone, zazwyczaj są to małe sekatory. Zakupimy je w każdym sklepie ogrodniczym i budowlanym, warto jest zakupić taki, który będzie wykonany z dobrych materiałów, aby posłużył nam przez kilka kolejnych sezonów. Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca w którym wykonamy cięcie. Najlepiej gdy będziemy ciąć pęd prosto lub pod lekkim kątem. Gdy już zakończymy cały proces powinniśmy również wszystkie cięcia posmarować odpowiednią maścią ogrodniczą. A także warto jest po przecięciu wzmocnić krzew nawozem oraz regularnie go podlewać.
Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących przycinania róż. Ponieważ są to krzewy bardzo wrażliwe i delikatne oraz podatne na choroby grzybowe powinniśmy przeprowadzać zabieg dobrze naostrzonymi sekatorami tak by nie miażdżyć jej pędów. Przycinanie powinniśmy dokonywać w odległości 0,5 do 0,8 cm od zdrowego pączka. Należy wykonywać je skośnie lub płasko. Jeśli zauważymy na krzewie pęknięcia, przebarwienia lub zrakowacenia to cięcie należy wykonać niżej tak by potem wyrosły nowe pędy z pięknymi kwiatami. Kolejną istotną rzeczą jest kierunek dorastania pąka. Oczywiście mamy na to wpływ, wystarczy obciąć łodygę na zewnątrz krzewu, dzięki temu w tym kierunku właśnie będą wyrastać nowe pędy, które zagęszczają krzew. W innym przypadku mogą ocierać się o siebie przez co będą słabiej kwitły i raniły się nawzajem. Należy także nie zapomnieć o przycięciu pędów wyrastających z podkładki, musimy to wykonać, by nie zdominowały całej rośliny.
Pamiętaj, aby każdą „ranę” posmarować specjalną maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Ochroni to naszą roślinę przed grzybami oraz innymi chorobami.
Cięcie róż na wiosnę kiedy i jak?
Idealnym momentem na cięcie róż jest wczesna wiosna. Najbezpieczniejszym miesiącem będzie kwiecień, ponieważ wtedy właśnie mrozy i przymrozki rzadziej występują i nie zaszkodzi to kwiatom. W innym wypadku, jeśli zrobimy to za wcześnie musimy wziąć pod uwagę to, że nasz krzew nie będzie miał możliwości „zaleczenia ran” po zabiegu.
Przycinanie róż latem
Należy pamiętać, że róże wymagają również przycinania latem. Cięcia, który wykonujemy w okresie wiosennym mają pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych pędów, odmłodzić ją oraz wydłużyć okres jej kwitnienia. W okresie letnim cały proces zwany jest pielęgnacją róż, polega ona na usuwaniu przekwitający kwiatów lub całych ich kiści.
Jak i kiedy przycinać róże na zimę?
Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Obcinanie róż absolutnie powinno odbywać się w okresie wiosennym nie jesiennym. W innym wypadku wszystkie rany powstałe podczas przycięć nie zdążą zagoić się przed zimą, przez co pędy będą narażone na przemarzanie. Szczególnymi wypadkami są tylko i wyłącznie pędy porażone przez chorobę, w takim wypadku po cięciu należy koniecznie zastosować maść ogrodniczą.
Przycinanie różnych rodzajów róż
Sposób w jaki chcemy przyciąć róże uzależniony jest od tego jaki ich rodzaj posiadamy w swoim ogrodzie. Każdy z nich należy skracać inaczej i warto jest zapoznać się z podstawowymi informacjami. Dzięki dostosowaniu się do nich będziemy mogli długo cieszyć się widokiem pięknych kwiatów.
- Róże wielokwiatowe – można je ciąć na dwa sposoby, mają na celu przedłużenie kwitnienia rośliny
- Róże pienne – tniemy je co roku pozostawiając 3 – 4 pąki na pędach.
- Róże rabatowe – cięcie polega na skracaniu pędów, jednak w tym przypadku zostawiamy 6 – 7 pączków
- Róże pnące –przycinamy usuwając przekwitnięte pędy oraz wszystkie cienkie gałązki u podstawy krzewów.
- Róże parkowe –cięcie zależy od odmiany
Jak i kiedy przycinać róże na pniu?
To w jaki sposób przycinamy róże na pniu zależy przede wszystkim od jej gatunku. Musimy jednak pamiętać by zachować odpowiedni kształt korony. Możemy ciąć ją na dwa sposoby:
- Cięcie silne – zostawiając na pędzie około 3 – 4 oczka
- Cięcie słabsze – pozostawiając na pędzie więcej niż 7 oczek.
- Jeśli jest to róża wielokwiatowa to tniemy ją krótko nie zmieniając pożądanego pokroju.
- Jeśli jest to róża rabatowa powinniśmy zostawić dłuższe pędy.
- Odmiana pnącą – tniemy poprzez usuwanie słabych, martwych lub cienkich pędów.
Przycinanie róż pnących – jak i kiedy?
Róże pnące mają szerokie zastosowanie w ogrodach i na działkach. Właściciele zasłaniają nimi nieestetyczne miejsca tworząc z nich karawan lub żywopłot. Pnące posiadają dwie odmiany:
- Kwitnące jeden raz – wymagają przerzedzenia cienkich pędów u dołu krzewu
- Kwitnące kolejny raz późnym latem – delikatnie usuwamy wszystkie chore, słabe oraz martwe pędy.
Po czterech latach żywotności rośliny wybieramy kilka pędów głównych które pozostawimy, a resztę skracamy na około 30 cm.
Kiedy i jak ciąć róże parkowe?
Przycinanie róży parkowych uzależniona jest od tego jaką odmianę uprawiamy. Zazwyczaj pochodzą one od róż piżmowych lub burbońskich, w takim wypadku skracamy pędy o 1/3 lub o 2/3. Jeśli mowa o różach angielskich lub innych odmianach nowoczesnych, czyli takie które powtarzają swoje kwitnienie to powinniśmy skrócić się o 1/3 długości, a także usunąć wszystkie chore i przemarznięte pędy.
Jeśli nasze odmiany kwitną tylko raz w roku to możemy zastosować wobec nich cięcie formujące, jednak należy wykonać ten zabieg raz na 2 – 3 lata, dzięki temu pobudzają one roślinę do tego by wyrosły nowe młode, silne pędy. Jeśli zauważymy uszkodzenia, zmarznięcia lub pędy zainfekowane chorobami koniecznie musimy się ich pozbyć.
Przycinanie róż rabatowych – kiedy i jak?
Róże rabatowe jest to największy wybór odmian jaki tylko posiadamy na rynku. Pielęgnacje róż podobne są jak przy skracaniu pędów wielkokwiatowych. Jedyną różnicą jest to, że na każdym pędzie powinniśmy zostawić 6 – 7 pączków. Jeśli jednak roślina tworzy krzew to w tym wypadku ilość pędów powinna wahać się między 5 – 10.
Przycinanie róż wielkokwiatowych
Odmiana wielokwiatowa skracana jest zazwyczaj o 1/3 lub 2/3 pędów. Jeśli jednak chodzi o odmiany nowoczesne lub te angielski to wystarczy podcięcie 1/3 pędu, ponieważ kwitną one w ciągu okresu letniego więcej niż jeden raz.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.