Decyzja dotycząca wyboru odpowiednich osłon okiennych może być trudnym wyzwaniem, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, w tym rolety plisowane i klasyczne rolety. Dotyczy ona przede wszystkim własnych preferencji. Jakie zatem wybrać w zależności od pomieszczenia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Krzysztofem Czechowskim – przedstawicielem marki CzechRolety.pl, czyli producenta plis z Łodzi!
Jakie osłony okienne wybrać? Plisy czy rolety?
Oba rozwiązania mają swoje unikalne cechy i oferują różne korzyści. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać różnice między nimi oraz dowiedzieć się, do jakiego wnętrza pasują najlepiej.
W pomieszczeniach, do których dociera niewielka ilość światła, zdecydowanie lepiej sprawdzą się tradycyjne rolety, natomiast w pomieszczeniach lepiej doświetlonych bardziej odpowiednie będą plisy, ponieważ pełnią funkcję osłony okiennej, dzięki której można regulować ilość wpadającego światła.
Plisy a zwykłe rolety – różnice
Podstawową różnicą między roletami plisowanymi a klasycznymi roletami jest ich struktura i sposób regulacji światła. Rolety plisowane składają się z fałd materiału, które tworzą harmonijkową strukturę. Dzięki temu rolety plisowane są bardziej elastyczne i umożliwiają precyzyjną regulację światłą, pozwalając na stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu. Natomiast klasyczne rolety składają się z materiału nawiniętego na wałek, który może być podnoszony i opuszczany za pomocą łańcuszka lub automatycznego mechanizmu.
Jaki jeszcze różnice są między plisami a roletami?
- Podnosząc plisy góry/dół nie nie zwijamy materiału w rulon, tylko składamy go w harmonijkę.
- W plisach materiał jest plisowany co 2-3 cm, w roletach jest płaski.
- Rolety zawsze montuje się na górze okna (rozwija w dół), a plisy można zamontować na połówce okna.
Rolety plisowane — wady i zalety
Rolety plisowane są coraz częściej wybierane przez klientów, ponieważ posiadają wiele zalet.
Wady rolet plisowanych:
- Nie są dobrym rozwiązaniem w takich miejscach, w których dochodzi do skraplania się wody — wpływa to na trwałość materiału.
- Wadą rolet plisowanych może być wyższa cena w porównaniu do klasycznych rolet.
- Zwijanie i rozwijanie wymaga odpowiedniej wprawy.
- Zostawienie rolety przez dłuższy czas rozwiniętej może wpłynąć na jej deformację oraz szybsze niszczenie materiału.
Zalety rolet plisowanych:
- Płynna regulacja światła, poprzez swoją harmonijkowatą strukturę. Pozwala to na precyzyjne dostosowanie oświetlenia w pomieszczeniu według własnych preferencji.
- Rolety plisowane są doskonałym rozwiązaniem do nietypowych okien o różnych kształtach, takich jak trójkątne czy półokrągłe, ponieważ mogą być precyzyjnie dopasowane nietypowych wymiarów okien.
- Dostępne są w szerokiej gamie tkanin i wzorów, umożliwiając dopasowanie do każdego stylu wnętrza, nadając wnętrzu indywidualnego charakteru i ciepła.
- Mają małe gabaryty, przez co nie stanowią problemu przy otwieraniu i zamykaniu okien.
Klasyczne rolety — wady i zalety
Klasyczne rolety są wciąż zdecydowanie najczyściej wybieraną opcją. Jakie mają wady i zalety?
Wady klasycznych rolet:
- Nie zapewniają tak precyzyjnej regulacji światła jak rolety plisowane, ponieważ nie posiadają harmonijkowej struktury.
- Nie można całkowicie zaciemnić pomieszczenia.
- Zazwyczaj są zrobione z prostego materiału, na którym nie ma innych dodatkowych ozdób.
Zalety klasycznych rolet:
- Jedną z głównych zalet jest ich prostota i funkcjonalność.
- Można je łatwo podnosić i opuszczać za pomocą łańcuszka lub automatycznego mechanizmu.
- Dostępne w różnych tkaninach i kolorach, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych preferencji — kolor ma także wpływ na ilość przepuszczanego światła do pomieszczenia podczas gdy zasłaniają okna — im ciemniejszy kolor, tym mniej światła przepuszcza.
- Są bardzo ekonomiczne i wytrzymałe.
Do jakiego wnętrza pasują plisy a do jakiego klasyczne rolety?
Decydując się między plisami a klasycznymi roletami, warto wziąć pod uwagę styl i charakter wnętrza.
Rolety plisowane doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, gdzie ich harmonijkowa struktura i różnorodność tkanin mogą wprowadzić interesujące wzory i tekstury. Mogą być również idealnym rozwiązaniem dla nietypowych okien, które wymagają niestandardowych wymiarów. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużym natężeniu światła, na parterze oraz w miejscach, gdzie zależy nam na szczególnej dekoracji okna (łazienka lub kuchnia).
Natomiast klasyczne rolety są bardziej uniwersalne i pasują do różnych stylów wnętrz, od tradycyjnych po nowoczesne. Ich prostota i funkcjonalność sprawiają, że są popularnym wyborem dla wielu domów i biur. Klasyczne rolety idealnie nadają się do pokoju dziecka oraz w pomieszczeniach gdzie zależy nam na szczególnej prywatności.