wyciszone mieszkanie

Wyciszenie pokoju – jak to zrobić? 15 sposobów na wyciszenie pomieszczenia

Na wyciszenie pomieszczenia decydują się osoby, które nie chcą słyszeć hałaśliwych sąsiadów, które grają na instrumentach muzycznych lub najzwyczajniej nie chcą być podsłuchiwani przez innych lokatorów w bloku. Niezależnie od tego jaki mają powód, sposoby wyciszenia pomieszczeń zależne są od warunków w jakich mieszkają oraz efekt jaki chcą uzyskać.

Hałas w mieszkaniu – co z tym zrobić?

Hałas w naszych mieszkaniach ma różne pochodzenie. Mogą być to imprezujący sąsiedzi, dzieci, ruchliwa ulica, artysta grający na swojej gitarze przez kilka godzin dziennie. Zapanowanie nad wszystkimi słyszalnymi dla nas dźwiękami bardzo często jest najzwyczajniej niemożliwe.

Na rynku znajdziemy wiele materiałów i metod na wygłuszenie, wyciszenie czy wytłumienie dźwięków. Wiele z nich możemy zamontować bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu, a ich montaż jest dziecinnie prosty i możemy przeprowadzić go sami.

Wygłuszenie czy wyciszenie pomieszczenia?

Przede wszystkim należy ustalić na czym tak naprawdę najbardziej nam zależy, ponieważ:

  • Wygłuszenie – likwidacja wszystkich dźwięków znajdujących się pomiędzy osobnymi pomieszczeniami
  • Wyciszenie – jest to zarówno wygłuszenie i wytłumienie jednocześnie
  • Wytłumienie – wybieramy materiały tak, by pokój wchłaniał wszystkie dźwięki z zewnątrz i wewnątrz

15 sposobów na wygłuszenie mieszkania

Sposób pierwszy – akustyczne tynki

Nakłada się je na gołe mury i mają właściwości dźwiękochłonne w postaci natryskowej. Chropowata powierzchnia pochłania dźwięki do 70% i prowadzi do ich rozproszenia.

Sposób drugi – płyty akustyczne

Są to płyty gipsowo-kartonowe o właściwościach akustycznych, które montuje się na ścianach szkieletowych. Bariera dźwiękochłonna będzie solidniejsza, jeśli połączymy je z wełną mineralną.

Sposób trzeci – płyty korkowe

Sprawiają, że dźwięk rozchodzi się i pochłaniają ich 90%. Ich zaletą jest montaż, ponieważ należy je tylko przykleić te ściany, natomiast wadą jest ich wygląd, który jest nieestetyczny dla wielu osób.

Sposób czwarty – tapety korkowe

  Konsola do przedpokoju – funkcjonalość i estetyka

Przykleja się je na ścianę i są cieńsze co wpływa na to, że pochłaniają mniejszą ilość dźwięków

Sposób piąty – płyty izolacyjne

Są to płyty, które wypełnione są piaskiem, bardzo skutecznie pochłaniają dźwięki, jednak są również ciężkie, ponieważ mają nawet 20 kg, dlatego też konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie.

Sposób szósty – folia

Montuje się ją na ścianie szkieletowej i gwarantuje ona skuteczną akustykę.

Sposób siódmy – wyposażenie pomieszczenia

Aby w pomieszczeniu było ciszej należy użyć mebli, dywanów i wykładzin oraz zasłon. Wszystkie te przedmioty pozwolą nam zminimalizować dochodzące dźwięki, należy jednak pamiętać, że nie jest to profesjonalne wyciszenie pokoju.

Sposób ósmy – kasetony sufitowe

Idealnie sprawdzą się w sytuacji, w której nie chcemy instalować podwieszanego sufitu, by pokój nie wydawał się niższy. Kasetony sufitowe pozwolą nam na wygłuszenie pokoju. Mimo, że nie jest to sposób zbyt skuteczny to zdecydowanie możemy za ich pomocą zmniejszyć hałas.

Sposób dziewiąty – okna z izolacją akustyczną

Posiadają one wysoką skuteczność i są bardzo estetyczne. Należy jednak liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu i wysoką ceną.

Sposób dziesiąty – mata wygłuszająca

Cechuje ją bardzo wysoka skuteczność, a co najważniejsze jest ona niewidoczna, ponieważ montuje się ją na podłodze przed jej wykończeniem.

Sposób jedenasty – pianka akustyczna

Dzięki swojej bardzo wysokiej skuteczności idealnie nadaje się ona do pokojów, w których znajduje się kino. Bardzo chętnie montowana jest także na sali prób w kinach i teatrach oraz w innych pokojach odsłuchowych.

pianka akustyczna

Sposób dwunasty – dyfuzor Schroedera

Jest to specjalistyczne urządzenie, które ma za zadanie rozproszenie fali akustycznej, która zmniejsza hałas.

Sposób trzynasty – tkaniny akustyczne

Wygłuszenie pomieszczenia za pomocą tkanin akustycznych jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Jest ona dyskretna i estetyczna, a dodatkowo traktowana jest jako dekoracja wnętrz. Należy jednak pamiętać, że nie przyniesie ona dużego efekty wyciszenia, a jej cena jest wysoka.

Sposób czternasty – filc akustyczny

Jest to naturalny materiał, który ma właściwości wygłuszające. Stosuje się go w budownictwie, wykonany jest z wełny, a na rynku znajdziemy go w wielu barwach. Dodatkowo jest też ekologiczny, bezpieczny i nie brudzi się.

Sposób piętnasty – panel binarny

  Meble w stylu glamour do salonu - inspiracje i pomysły

Jest to drewniana płyta dziurkowana, w której umieszczone są otwory na zasadzie kodu binarnego. Składają się one z dwóch elementów: płyty z otworami oraz rdzenia trującego. Panel binarny jest elastyczny i zmywalny, łatwy w montażu i nie zajmuje dużo przestrzeni.

Wygłuszenie ściany – jak to zrobić?

Aby wygłuszenie ściany było skuteczne należy zająć się jej akustyką jeszcze podczas remontu lub budowy. Dzięki temu metoda będzie nie tylko nie widoczna, ale również kompleksowa. Najczęściej stosowaną metodą jest montaż wełny mineralnej i przykrycie jej za pomocą specjalnych płyt akustycznych. Aby zwiększyć efekt akustyczny można na wełnę położyć również matę akustyczną. Inna równie dobrą metodą jest zastosowanie pod płyty tynku akustycznego, który zupełnie wyciszy ścianę.

Do wyboru mamy także wiele materiałów wykończeniowych, najpopularniejszymi są:

  • Panele akustyczne
  • Korek ścienny
  • Tapeta akustyczna
  • Płyty binarne

Wygłuszenie ścian za pomocą wszystkich dostępnych metod można wzmocnić wyciszając również sufity, podłogi, drzwi i okna. Sufit można wyłożyć kasetonami, płytą binarną lub pytami. Jeśli natomiast chodzi o podłogę to najskuteczniejszą izolacją są płyty wygłuszające, które wykłada się pod wylewkę.

Przedścianka do wygłuszenia – jak ją zamontować?

Jest to dodatkowa zagroda, która na celu ma izolacje ściany właściwej. Zależnie od jej grubości, wysokości i wagi mamy możliwość uzyskania akustyki, na której nam zależy. Wykonanie przedścianki jest bardzo proste i niema konieczności zatrudniania profesjonalnej firmy. Jak przeprowadzić jej montaż krok po kroku?

  1. Wyznaczamy linię montażu
  2. Do podłogi i sufitu montujemy profile i łączniki
  3. Profile podklejamy miękkim materiałem odseparowując całą konstrukcję od ściany
  4. Całą konstrukcję wypełniamy wełną mineralną wysokiej jakości
  5. Płytujemy ściankę, najlepiej wykonać tą czynność dwukrotnie
  6. Gotową przedściankę spoinujemy i szpachlujemy

Wygłuszenie drzwi – jak to zrobić?

Przed wygłuszeniem drzwi w naszym mieszkaniu należy wcześniej sprawdzić czy wszystkie gumowe uszczelki, które powinny przylegać do futryny nie są uszkodzone. Jest to najczęstszy powód nieszczelności hałasu.

Jeśli jednak uszczelka jest nienaruszona to można wygłuszyć drzwi za pomocą:

  • Maty izolującej– którą nakleja się na drzwi, jeśli natomiast drzwi posiadają nierówną powierzchnię konieczne jest wypełnienie wszystkich przestrzeni szpachlą
  • Tapicerki drzwiowej – wykonuje się ją do każdego rodzaju drzwi, posiadają one nie tylko trójwymiarową fakturę, ale również występują w różnych barwach. Warto jest wcześniej zapoznać się z różnymi materiałami, z których zostanie wykonana tapicerka tak by wytłumienie pokoju było skuteczne. Można wykonać ją samemu lub zlecić profesjonalnej firmie.
  Niezawodne rozwiązania, dzięki którym małe mieszkanie wyda się większe

Wyciszenie okien – jak to zrobić?

Mieszkając w dużym mieście przy ruchliwej ulicy musimy wziąć pod uwagę to, że poziom natężenia dźwięków z zewnątrz będzie bardzo wysoki. Wyciszenie pokoju w bloku można zacząć od wymiany okien o podwyższonych parametrach dźwiękochłonności. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to niemały koszt. Do wyboru mamy:

  • Laminowane szkło dźwiękochłonne – okno to posiada najlepsze parametry akustyczne i wzmocnione jest laminatem, który jest bezpieczny.
  • Dźwiękochłonne szkło zespolone – jest to okno tańsze i gwarantuję mieszkańcom optymalną izolację akustyczną.

Wyciszenie sufitu – jak to zrobić?

Można wykonać go identycznie jak wyciszenie ścian. Jeśli przeprowadzamy remont mieszkania, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie sufitów podwieszanych. Dzięki nim kroki sąsiadów z góry zostaną dla nas zniwelowane.

Wpływ mebli na wyciszenie mieszkania

Wyciszenie ściany w naszym pokoju, zwłaszcza gdy jest nim bardzo dużo pustej przestrzeni można przeprowadzić za pomocą mebli. To właśnie dzięki nim dźwięki napotkają wiele przeszkód. Całe wyposażenie mieszkania zarówno obrazy, wykładziny, zasłony oraz inne elementy miękkie najprawdopodobniej usprawnią akustykę w naszych wnętrzach.

Jeśli w naszych wnętrzach nie chcemy dywanów to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie ścian filcem o wyższej gramaturze. Na rynku znajdziemy go w różnych barwach a za jego pomocą możemy stworzyć bardzo ciekawe kompozycje w stylu Boho lub skandynawskim.

Podsumowanie

Akustyka naszego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku często okazuje się najlepszym rozwiązaniem, za pomocą którego pozbędziemy się skutecznie hałasów z zewnątrz. Zależnie od tego na jakim poziomie hałas jest dokuczliwy, mamy do wyboru wiele metod i materiałów, aby akustyka spełniła swoją funkcję warto jest wziąć pod uwagę wyciszenie okien, drzwi, ścian, podłóg oraz sufitów.