Kuna domowa jest bardzo sympatycznym zwierzątkiem, jednak wyrządza bardzo duże szkody, zarówno w domu jak i w ogrodzie. Naraża nas na wysokie koszty poprzez przygryzienie przewodów w samochodzie czy zniszczenie dachu.
Kuna – jak rozpoznać, że się u nas zadomowiła?
Jest ona drapieżnym ssakiem z rodziny łasicowatych, osiągającym długość to 50 cm i o wadze do 3 kg. Zazwyczaj żyją one do 10 lat i można spotkać je na terenie całej Polski. Jest to zwierzątko bardzo mądre i zwinne, dodatkowo posiada bardzo ostre zęby i potrafią wspiąć się na wysokość 3 m. Najczęściej występują w stodołach, piwnicach, na poddaszach, w ogrodach, na stosach drewna, w stajniach oraz między kamieniami. Należy również wiedzieć, że pozbycie się jej wcale nie jest łatwe, a potrafi zadomowić się również w bloku w środku miasta. Bardzo chętnie zadomawiają się na ciepłych i suchych poddaszach niszcząc:
- Izolacje cieplną
- Instalację elektryczną
- Folię dachową
- Kable
- Odzież i buty
- Kable w aucie
Skąd zatem wiemy, że mamy z nią do czynienia? Zazwyczaj świadczą o jej obecności odchody. Innymi oznakami są:
- Hałas – zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia bawią się wszystkimi małymi przedmiotami, oraz słychać, jak biegają po strychu
- Brud – pozostawiają resztki pokarmu, brudzą elewacje
- Brzydki zapach – znaczą swój teren odchodami i moczem, a zapach jest bardzo nieprzyjemny
- Zniszczenia – budują gniazdo poczynając przy tym bardzo duże szkody.
Pojawia się pytanie: dlaczego kuna zadomawia się w naszym domu? Otóż robi to najczęściej właśnie jesienią, gdy trwa okres godowy. Jest ona wtedy naprawdę agresywna. Żywi się żabami, nietoperzami, gryzoniami i różnymi owadami. Zwierzętami, których się boi są psy, wilki, lisy oraz borsuki.
Jak pozbyć się kuny z domu?
Przede wszystkim musimy zlokalizować miejsce jej kryjówki, w jej okolicy będą znajdowały się zadrapania, odchody oraz ślady łap. Kiedy już to zrobimy musimy zabezpieczyć wszystkie otwory wejściowe i szczeliny, przez które kuna może się dostać do domu, usuwając przy tym gałęzie, drabiny oraz inne zwisające przedmioty. Dodatkowo powinniśmy zastosować różne odstraszacze.
Sposób pierwszy – zabezpieczenie poddasza i dachu
Przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć specjalnymi metalowymi taśmami lub stalowymi siatkami wszystkie otwory wentylacyjne oraz okienka na strychu.
Kuna domowa niestety bardzo lubi wełnę mineralną jednak za styropianem nie przepada. Jeśli więc zastosujemy do izolacji domu właśnie ten materiał to zmniejszymy ryzyko pojawienia się jej.
Sposób drugi – kolce na kuny
Są to specjalne odstraszacze, które montuje się na pionowych rynnach, ponieważ zwierzęta te potrafią wspiąć się na wysokość 3 m taka przeszkoda uniemożliwi im wejście po niej na poddasze.
Sposób trzeci – urządzenia odstraszające
Jeśli chcemy, aby kuna domowa opuściła swoją kryjówkę i wyprowadziła się z domu raz na zawsze to warto zaopatrzyć się w aparaty odstraszające. W sklepach możemy dostać ich naprawdę wiele rodzajów, niektóre zasilane są na baterie i emitują ultradźwięki, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha lub emitują dźwięki udające inne zwierzęta, zwłaszcza te dzikie których boi się kuna. Mamy również do wyboru odstraszacze zapachowe, którymi są gotowe preparaty w płynie lub aerozolu. Należy je rozpylić w miejscu, w którym zadomowiła się kuna. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również rozłożenie specjalnych woreczków, które wypełnimy wcześniej kamionką lub sierścią psa. Jeśli chodzi o odstraszacz w postaci woreczków przez nas wykonywanych to jest to bardzo skuteczny sposób jednak należy stosować tą metodę regularnie by zapach ulatniają się przez długi czas.
Odstraszacze elektryczne to nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych którzy posiadają zwierzęta domowe, ponieważ wszystkie emitowane dźwięki działają również na nie. Nie jest więc to dobre rozwiązanie dla posiadaczy psów i kotów.
Sposób czwarty – pułapka
Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, możemy złapać kunę oraz wynieść ją daleko do lasu. Jednak jest to również bardzo czasochłonna metoda, ponieważ kuny domowe boją się nowości i jeśli taka pułapka pojawi się przy wejściu do jej kryjówki, to na pewno przez bardzo długi czas będzie jej unikać. Zazwyczaj takie pułapki nie robią kunie krzywdy i posiadają mechanizm zamykający klatkę, tak aby pozbawić ją możliwości ucieczki. Zanętę należy podkładać w specjalnych rękawicach, aby kuna nie wyczuła ludzkiego zapachu, ponieważ może ją to odstraszyć. Skutecznymi przysmakami będą kurze jaja lub mięso.
Pułapki takie mogą mieć różne kształty jednak działanie mają zawsze takie samo, za jej pomocą możemy złapać zwierzę i wywieźć je daleko od naszego miejsca zamieszkania, by nie miała możliwości powrotu.
Sposób piąty – środki chemiczne
Możemy kupić specjalne płyny i nasączyć innymi bawełniane szmatki, które należy rozmieścić w różnych miejscach na strychu, w garażu lub na poddaszu. Wiele osób uważa, że kostki WC oraz gaz pieprzowy również działają na te ssaki. Każdy preparat na kuny ma bardzo nieprzyjemny, odstraszający zapach, jednak należy pamiętać, aby pokrywać powierzchnię tym specyfikiem co najmniej co kilka tygodni w innym wypadku kuna może wrócić.
Skuteczny domowym sposobem na pozbycie są jajka. Ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na wszelkie zapachy to rozbite jajka w ogrodzie są świetnym sposobem na jej odstraszenie. Należy jednak robić to specjalnych rękawicach by nie pozostawić zapachu człowieka, kuna na pewno od razu go wyczuje. Innym domowym sposobem na odstraszanie kuny jest plektrantus psi. Jest to roślina, która ma bardzo przyjemny zapach dla człowieka, jednak nie dla kuny. Wydziela ona zapach, który przypomina oregano. Warto jest sadzić te rośliny w swoim ogrodzie, ponieważ są bezpieczne i ekologiczne, a zarazem są świetnym sposobem na odstraszenie tych ssaków.
Oczywiście pozbycie się kuny z domu jest bardzo czasochłonne i zastosowanie kilku metod może nie zadziałać. Absolutnie nie należy się poddawać i wypłoszyć ją by zminimalizować skalę zniszczeń. Warto jest jednak wcześniej zabezpieczyć dach i poddasze oraz piwnicę przed kunami w przyszłości. W tym celu wykorzystaj specjalne osłony montowane w szczelinach, a podbitkę dachową wykonaj z drewna, ponieważ plastik nie jest dla niej żadną przeszkodą. Jeśli chodzi o ocieplenie to sprawdzi się to nakrokwiowe, izolowane papą. Pamiętaj również, że nie tylko kuny, ale również inne gryzonie domowe nie lubią styropianu, i kochają wełnę mineralną. Kiedy uda nam się już pozbyć kuny powinniśmy wywieźć ją możliwie jak najdalej, kuna natomiast ma bardzo silny zapach i może on w krótkim czasie wniknąć w tapicerkę, dlatego aby ją zabezpieczyć wyłóż na spód na przykład grubą folię.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.