kleszcz

Jak odstraszyć kleszcze? 15 domowych sposobów

Lato jest okresem, w którym bardzo chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Mamy jednak z tyłu głowy, że w nawet w przy osiedlowych parkach w wielkim mieście czyhają na nas, nasze dzieci i zwierzęta bardzo groźne niebezpieczeństwa w postaci pasożytów, a mowa oczywiście kleszczach. Istnieje wiele domowych sposobów na ty, by skutecznie się przed nimi zabezpieczyć.

Kleszcze – groźne pasożyty

Obecnie istnieje aż 900 gatunków kleszczy, które dzielimy na obrzeżkowate, kleszczowate i Nuttalliellidae. Wcina się on w skórę swojego żywiciela za pomocą narządu gębowego, który przypomina nożyki. Zakotwiczają się one w swojej ofierze następnie wydzielając specjalny klej, który pomaga im przykleić się do żywiciela. Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy świadomi tego, że jest on wbity w nasza skórę. Dzieje się tak dlatego, że jego ślina zawiera środek znieczulający, a dodatkowo drapanie swędzącego miejsca na pewno nie zrobi mu krzywdy i nie sprawi, że “ucieknie”.

Co odstrasza kleszcza?

W aptece znajdziemy wiele środków na odstraszenie kleszczy, jednak nie zawsze są one skuteczne, a ich ceny także nie są atrakcyjne. Istnieją preparaty, którymi spryskuje się bezpośrednio ciało człowieka, skórę zwierząt domowych lub opryskuje się nimi całe podwórka. Istnieją także domowe sposoby na kleszcze, dzięki którym zaoszczędzimy sporo gotówki, a nie są one mniej skuteczne niż te apteczne.

Domowe sposoby na kleszcze – 15 najlepszych z nich

1. Zioła

Istnieje wiele ziół, które skutecznie odstraszają kleszcze są to między innymi:

  • Eukaliptus
  • Mięta
  • Szałwia
  • Lawenda
  • Rozmaryn
  • Melisa
  • Tymianek

Aby uchronić się przed tymi pasożytami możemy wykorzystać te zioła na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest posadzenie ich wokół naszego domu i podwórka, będą w ten sposób tworzyły naturalna barierę, której kleszcze nie będą chciały przekroczyć. Drugim sposobem jest wykonanie z nich specjalnego preparatu, którym możemy spryskać podwórek, zwierzęta domowe lub siebie. Należy zaparzyć wybrane zioła w gorącej wodzie, a gdy wystygnie dodać sok z cytryny. Po wymieszaniu jest on gotowy do użycia.

  Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

2. Witamina B

Wiele osób uważa, że witamina B zmienia skład naszego potu, co staje się dla kleszczy wprost odstraszające. Wiele produktów ją zawiera, są to między innymi: piwo, wątróbka, pestki, kasza i fasola.

3. Maści rozgrzewające

Zazwyczaj w skład maści rozgrzewających wchodzą olejki, którego zapachu nie lubią kleszcze i są to: eukaliptus, rozmaryn czy kamfora. Ich zapach jest dla pasożytów zbyt intensywny.

4. Olejek z drzewa herbacianego

Aby wykonać olejek herbaciany domowym sposobem, który będzie skutecznie odstraszał kleszcze należy wymieszać 5 jego kropli z 50 ml oleju roślinnego lub z pestek winogron. Po dokładnym wymieszaniu produktów możemy nakładać go bezpośrednio na skórę.

5. Olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, waniliowy

Olejki eteryczne działają na te samej zasadzie co “żywe” zioła. Dodatkowo są bardzo bezpieczne, dlatego spokojnie możemy natrzeć nim nasze ciało lub spryskać zwierzęta domowe, zwłaszcza przed spacerem po lesie lub na łąkach.

6. Geranium

Olejek z geranium posiada piękny różany zapach, jednak jest on zbyt intensywny i trwały dla kleszczy. Działa on również na kleszcze i meszki, można go dodatkowo łączyć z innymi olejkami.

7. Czosnek

Owady te nie lubią silnego zapachu czosnku, gdy go zjemy na pewno nasz pot stanie się mniej atrakcyjny dla kleszczy. Warto jest więc włączyć go do swojego menu.

kleszcz na lisciu

8. Długie spodnie

Aby uchronić się przed kleszczami najlepiej będzie ubrać długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami. Pamiętajmy, że kleszcze nie zagrażają nam tylko w lasach czy parkach, ale możemy mieć z nimi styczność również na łąkach, polach i w ogrodach. Gdy poruszamy się w zaroślach najlepiej będzie schować nogawki spodni w skarpety, dzięki temu pasożyty nie będą mogły przedostać się pod materiał.

9. Unikanie zarośli

  Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

Najlepiej jest poruszać się po wytyczonych ścieżkach i unikać zakrzaczonych zarośli, ponieważ to właśnie w tych miejscach ilość kleszczy jest zwiększona.

10. Napary ziołowe

Za pomocą znienawidzonych przez kleszcze ziół możemy wykonać domową mgiełkę, która skutecznie je odstraszy. Dzięki temu zawsze będziemy mogli mieć ją przy sobie i użyjemy jej w razie potrzeby. Do miseczki wrzucamy szałwię, rozmaryn i tymianek, w takim połączeniu stworzą zapach odstraszający kleszcze. Zalewamy zioła wrzątkiem i odczekujemy kilkanaście minut, by się zaparzyły. Możemy dodać do nich również sok z cytryny. Po wystygnięciu przelewamy do atomizera i gotowe.

11. Herbatka z czystka

Wiele osób uważa, że picie herbatek ziołowych z szałwii, czystka lub mięty skutecznie ochroni nas przed kleszczami. Mają one również inne działanie, otóż wzmacniają nasze włosy i paznokcie oraz działają na nasz organizm, wzmacniając go.

12. Szczepionka przeciw kleszczom

Na rynku istnieje specjalna szczepionka, która zapobiega chorobom przenoszonym przez kleszcze.

13. Odstraszacze ultradźwiękowe

Poza granicami Polski bardzo modne są odstraszacze na kleszcze, które sprawiają, że stajemy się dla nich najzwyczajniej niewidoczni. Osoby, które ich używają mają je zawsze przy sobie, jednak prawdopodobnie działają na odległość 3 metrów, a długość ich działania to 10 miesięcy.

14. Permentyna

Jest to obecnie najskuteczniejszy środek na kleszcze, który kupimy w każdym sklepie z środkami owadobójczymi. Sprawia ona, że te pasożyty zostają najzwyczajniej sparaliżowane. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że absolutnie nie należy stosować jej na gołą skórę, tylko na odzież!!

15. Opryski owadobójcze

Na rynku znajdziemy ich mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Niestety każdy z nich zabija wszystkie owady, które mają z nimi styczność, są to również pszczoły, które są bardzo pożyteczne.

grozny kleszcz

Jak uchronić się przed kleszczami?

Aby skutecznie uchronić się przed kleszczami warto jest dostosować się do kilku ważnych punktów:

  • Unikanie zakrzewionych miejsc
  • Unikanie wysokie trawy
  • Zakładanie ubrań o jasnych kolorach
  • Podczas zakrzewionych i trawiastych miejsc zakładać odpowiednie, długie ubrania
  • Na spacery w zagrożone kleszczami miejsca chodzić przed południem
  • Po spacerach należy dokładnie obejrzeć swoje ciało oraz zwierzęta domowe