Projektowanie wnętrz to często sztuka wyrażania siebie przez otoczenie. Poszczególne pomieszczenia w domu czy mieszkaniu stanowią czyste płótno, które jest przez nas uzupełniane kolorami, fakturami, materiałami i dekoracjami w taki sposób, by czuć się w nich dobrze. I chociaż projektowanie wnętrz w dużej mierze koncentruje się na kreatywności, warto mieć na uwadze również to, jak oddziałują na nas barwy kolorów i ich schematy. Mają one duży wpływ m.in. na nasze samopoczucie, energię czy jakość odpoczynku.
Czym jest psychologia koloru?
Psychologia koloru bada to, w jaki sposób każda barwa wpływa na nastrój, funkcje poznawcze, kreatywność i produktywność człowieka. Gdy dana osoba jest otoczona uspokajającymi odcieniami, takimi jak niebieski czy zielony, czuje się zrelaksowana. Jeśli wokół niej znajdują się żywe, mocne odcienie, np. czerwienie, pomarańcze lub bordo, poczuje przypływ energii. Natomiast neutralne tony, takie jak biały lub szary, uspokajają ludzi. Barwy kolorów oddziałują więc w znacznym stopniu na ludzki mózg. Dlatego w aranżacji wnętrz często zwraca się uwagę na to, jaka ma być funkcja danego pomieszczenia i na bazie tego dopasowuje się do niej odpowiednie schematy kolorystyczne.
Jak psychologia koloru wpływa na wystrój wnętrz?
Kolorystyka jest ważnym czynnikiem w projektowaniu wnętrz. Barwa ścian, mebli, naturalnych elementów, dekoracji, oświetlenia czy armatury odgrywa ważną rolę m.in. w samopoczuciu mieszkańców, którzy będą na co dzień użytkować daną przestrzeń. Dlatego zawsze dobrze jest dobierać odcienie, tony i barwy kolorów w oparciu o osobowość i pragnienia danej osoby, a także wspomnianą już funkcjonalność konkretnego pomieszczenia. W domu – w sypialni czy salonie – powinny dominować odcienie odprężające, wyciszające i uspokajające, natomiast w miejscu pracy lepiej postawić na schematy kolorów, dodające energii.
Warto jednak pamiętać o tym, by nie przywiązywać się zbytnio do uniwersalnych przekonań na temat tego, jakie wrażenia czy odczucia wywołuje konkretny schemat kolorów. Każda osoba może reagować inaczej na określoną barwę. Na przykład niektórzy ludzie uważają, że odcień czarny jest przygnębiający, ale inni mogą odbierać go jako elegancki i porządkujący przestrzeń.
W jaki sposób dobierać barwy kolorów do wnętrz?
Przez zakupem farb do malowania wnętrz warto zastanowić się, jakie zestawienia kolorystyczne najbardziej nam się podobają. Można w tym celu przejrzeć dostępne w internecie przykładowe aranżacje pomieszczeń, które chcemy urządzać. Dobrym pomysłem będą również wzorniki i karty kolorów, oferowane m.in. u producentów farb. Dzięki takim próbnikom łatwiej dobrać zestawy barw, odpowiadające indywidualnym gustom oraz nastrojowi, który chcemy stworzyć w konkretnym wnętrzu.