Begonie to najpopularniejsze rośliny na nasze balkony i tarasy, które cieszą nasze oczy aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Begonie występują w wielu odmianach i kolorach. Najlepszym stanowiskiem jest to ciepłe, jednak zaginione. Wielu właścicieli tych pięknych kwiatów starają się zrobić wszystko, by zapewnić im bezpieczne zimowanie.
Begonie – czy można je przezimować?
Begonie bulwiaste należą do rodziny begoniowatych. Uprawiana jest nie tylko w ogrodach, ale również w skrzynkach i doniczkach balkonowych lub tarasowych. Dzieli je się na trzy grupy:
- Drobnokwiatową
- Wielokwiatową
- O pędach zwisłych
Ważne jest, by pamiętać, że begonie nie lubią suszy, chodzi o każda odmianę. Jeśli ich regularnie nie podlewamy, to niestety bardzo szybko zaczną usychać. Nadmierne podlewanie również jej nie służy, istnieje ryzyko, że pojawi się na nich infekcja grzybowa, a co za tym idzie, bulwa zacznie gnić.
Ponieważ begonia bulwiasta jest roślina, która nie lubi przymrozków, konieczne jest jej odpowiednie przezimowanie. Zastanawiamy się więc, czy jest to możliwe. Na szczęście odpowiedź brzmi – tak! Konieczne jest umieszczenie jej na okres zimowy do pomieszczenia, w którym jest powyżej zero stopni. Dzięki temu nasze begonie bezpiecznie przezimują okres zimowy i będą mogły nas znów cieszyć w kolejnym roku.
Istnieje inna metoda na begonie zimowanie, roślina może być przechowywana w warunkach pokojowych, gdzie temperatura wynosi około 20 stopni. Oznacza to, że może być ona uprawiana przez cały rok.
Jak przechowywać begonie na zimę?
Wiele osób zastanawia się, jak przezimować begonie, by można było je powtórnie posadzić w kolejnym sezonie. Bulwy wykopuje się jesienią, w październiku lub listopadzie, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki. Należy je obsypać z ziemi i przyciąć łodygi na 2 cm wysokości. Konieczne jest również oczyszczanie bulw z pędów, które są uszkodzone i chore.
Pierwszą rzeczą, która należy zrobić po wykopaniu i oczyszczeniu bulw, jest położenie ich w ciepłym miejscu, w którym jest ciepło, na gazecie lub ściereczce, aby miały możliwość dobrze wyschnąć. Taki proces może potrwać nawet kilka tygodni, nie należy się tym martwić. Kolejnym krokiem jest ułożenie wszystkich bulw obok siebie, wierzchołkami do góry, najlepiej w skrzynkach. Następnie przysypujemy je cienką warstwą mieszanki piasku z torfem i odstawiamy je w pomieszczeniu, w którym jest do 10 stopni Celsjusza. Niema konieczności zapewniania im światła.
Pielęgnacja begonii w trakcie zimy – jak to robić?
Aby móc cieszyć się begoniami w kolejnym sezonie, bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie bulw. Przede wszystkim konieczne jest posypanie ich siarką. Dzięki temu nie będą miały możliwości przegnić. Bardzo ważne jest również pomieszczenie, w którym będziemy je przechowywać. Powinno być suche i chłodne. Konieczne jest także przenoszenie ich co jakiś czas do pomieszczenia o wyższej temperaturze, by miały możliwość stopniowego przyzwyczajania się do zmian.
Jeśli chodzi o begonie zimowanie, to musimy ułożyć je bardzo ciasno, jedną obok drugiej, wierzchem do góry. Całość posypujemy torfem połączonym z piaskiem i stawiamy w jasnym miejscu. W momencie, gdy bulwy wypuszczą 10-centymetrowe pędy, jest to odpowiedni moment, by przełożyć je do większych doniczek. Gdy zimowanie begonii się skończy, czyli w maju, bulwy możemy posadzić w skrzynkach lub doniczkach balkonowych.
Przycinanie begonii na zimę
Jeśli chodzi o begonie bulwiaste zimowanie, to należy je pielęgnować w odpowiedni sposób, poprzez ich przycinanie. Należy zrobić to 2 cm nad bulwą, dopiero w momencie, gdy bulwa jest całkowicie sucha. Ważne jest także, usuniecie korzeni, które są uszkodzone lub zgniłe.
Jak podlewać begonie zimą?
Begonie zimowanie powinno zostać przeprowadzone „na sucho”. Oznacza to, że w okresie zimowym niema konieczności ich podlewania, wręcz przeciwnie, nie powinno się tego robić. Zima jest okresem, w którym prawie wszystkie rośliny zimują, dlatego też ważne jest, by miały one sucho.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.