Mech w trawniku? Sprawdź, jak z nim walczyć

Mech to uciążliwy gość na trawniku, psujący jego estetykę i utrudniający wzrost trawy. Na szczęście pozbycie się go nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak usunąć mech z trawnika i czym go zwalczać bez konieczności siania nowej trawy. Dzięki naszym wskazówkom Twój trawnik znów będzie zachwycał zielenią!

Mech jest pożyteczny i ważny w naszym ekosystemie: zapobiega erozji gleby, do tego pochłania duże ilości dwutlenku węgla, przez co może odgrywać ogromną rolę przy postępujących zmianach klimatycznych. Nie zawsze jest jednak pożądanym gościem w ogrodzie. Mech na trawniku psuje estetykę zielonej przestrzeni, wpływa na wzrost i ogólną kondycję murawy. To dlatego wielu ogrodników szuka odpowiedzi na pytanie, jak zwalczać mech i co stosować, aby się już więcej nie pojawił. W tym poradniku odpowiadamy na te pytania.

Skąd się bierze mech na trawniku?

Mech należy do rodziny mszaków. Nie ma korzeni, naczyń prowadzących, kwiatów ani owoców. Najczęściej kojarzony jest z zieloną, delikatną, płaską gąbką, która jest wszechobecna w przyrodzie, zwłaszcza w lasach. Najlepiej rozwija się w wilgotnym środowisku, z dala od mocnego słońca. Co ciekawe, w czasie suszy wysycha niemal całkowicie, ale wystarczy niewielka dawka wody, aby odzyskał dawną formę i kolor.

Pojawienie się mchu na trawniku wynika z przeciwstawnych potrzeb roślin. Tak na przykład trawy potrzebują dużej ilości słońca do wzrostu, mech natomiast woli zacienione miejsca. Trawy czerpią wodę z podłoża i nie potrzebują wysokiego poziomu wilgotności otoczenia, mech natomiast w takich warunkach odnajduje się najlepiej i intensywnie rozrasta.

O czym świadczy mech na trawniku? Oto możliwe przyczyny:

  • Kwaśny i zbita gleba: mech lubi kwaśną glebę, zatem jeśli pH jest niższe niż 5,5, wówczas może wypierać trawę i zdominować trawnik; ponadto dobrze rośnie w zwartej ziemi.
  • Wysoki stopień wilgoci: w przeciwieństwie do traw mech jest bardzo odporny na wilgoć.
  • Duże zacienienie: mech lubi ciemne miejsca, bez dużej ilości światła słonecznego.
  • Zanieczyszczenie trawnika: gruba warstwa filcu jest doskonałą pożywką dla mchu.
  • Nieregularne i niewłaściwe koszenie: krótkie ścinanie trawy może osłabić system korzeniowy traw, przez co będzie mniej odporna i bardziej podatna na wypieranie przez mech.
  • Nieprawidłowe nawożenie: brak składników może spowodować osłabienie roślin, a tym samym doprowadzić do zamierania trawnika, natomiast mech odnajdzie się nawet na ubogiej glebie i o niskim pH.
  • Niewłaściwy gatunek trawy: niektóre trawy są bardziej podatne na mech niż inne.
  Meble młodzieżowe dla chłopca – jakie wybrać?

Na większość powyższych czynników, jak słońce i deszcz, możesz nie mieć wpływu. Jednak praktyka pokazuje, że najczęściej mech na trawniku powstaje w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. To dlatego tak ważne jest, aby regularnie nawadniać, nawozić i kosić trawnik.

Regularne podlewanie trawnika jako sposób na walkę z mchem

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja trawy na wiosnę – koszenie, odżywianie i nawadnianie

Domowe sposoby, jak usunąć mech z trawnika

Czas przejść do odpowiedzi na pytanie, jak usunąć mech na trawniku. Wśród domowych sposobów dominuje popiół z kominka lub z ogniska pod warunkiem, że nie pochodzi on ze spalania drewna lakierowanego lub malowanego ani nie jest używany na ziemię świeżo wapnowaną. Popiół zawiera wiele minerałów i mikroelementów, które poprawiają kondycję gleby, dodatkowo zwiększają jej pH.

Innym pomysłem na zwalczanie mchu na trawie jest kreda. Jej zadaniem jest zmiana odczynu na zasadowy, czyli taki, którego mech nie lubi. Możesz w tym celu sięgnąć po nawóz wapniowo-magnezowy lub też po zwykłą, mieloną kredę, którą wystarczy rozsypać po murawie i podlać niewielką ilością wody.

Jak skutecznie pozbyć się mchu w trawniku?

Może się okazać, że domowe sposoby nie pomogą zniszczyć mchu – wtedy z pomocą przychodzą specjalistyczne środki ochrony roślin. Wprawdzie wykazują się wysoką skutecznością, ale nie zwalnia to z przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim trawę należy odpowiednio przygotować, w tym skosić na niską wysokość, aby oprysk dotarł do mchu, oraz pilnować terminów oprysków, bo należy je powtarzać co kilka tygodni. Zwykle preparaty zawierają siarczan żelaza, który ogranicza wzrost mchu i jego dalszy rozwój.

Innym sposobem na pozbycie się mchu jest… usuwanie ręczne. Wprawdzie zadanie to może być czasochłonne i męczące przy dużym trawniku, ale możesz się wspomóc narzędziami. Dobrze sprawdzą się tu klasyczne grabie, a nawet wertykulator. Wertykulacja to zabieg oczyszczający, który pomaga usunąć zalegający na trawniki mech, obumarłe części roślin i zniszczone źdźbła. Pamiętaj, by na koniec porządnie trawię wygrabić, aby pozbyć się materii organicznej i innych zanieczyszczeń.

  Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami - skąd się wzięła, jak ją usunąć?

Kiedy usuwać mech z trawnika?

Zabieg usuwania mchu powinien być dostosowany do fazy wzrostu trawy. Kluczowe są dwa okresy, a mianowicie wiosna (na przełomie kwietnia i maja) oraz jesień (przełom września i października). Jeśli pozbędziesz się mchu przed nimi, to ułatwisz trawie regenerację podczas wzrostu.

Mech można usuwać z trawnika raz lub dwa razy do roku, w zależności od stanu trawy i ilości mchu. Jeżeli mech likwidujesz tylko raz, to najlepiej zrób to w kwietniu, ewentualnie już w marcu, jeśli ciepłe dni zawitały wcześniej. Koniecznie zrób to w suchy dzień, ponieważ wtedy mech będzie łatwiejszy do odrywania.

Jak zapobiec pojawianiu się mchu na trawniku?

Samo usunięcie mchu to nie wszystko – warto mu zapobiegać. Jeśli dopiero planujesz założenie ogrodu, sprawa jest ułatwiona, jeśli wiesz, czego nie lubi mech na trawniku i o to zadbałeś. Na przykład możesz zadbać o drenaż podziemny, jeśli teren jest wilgotny i ma tendencję do pojawiania się kałuż. Możesz też rozważyć drenaż powierzchowny, czyli warstwę żwiru i keramzytu pod glebą, na której rośnie trawnik. W przypadku trawnika zakładanego na trudno przepuszczalnym i zbitej ziemi należy ją rozluźnić przed wysianiem nasion. W tym celu wymieszaj wierzchnią warstwę gleby z piaskiem.

Najważniejszym punktem jest jednak dobranie odpowiedniej mieszanki nasion. Ma to ogromne znaczenie w przypadku trudnego terenu, który jest podmokły, zacieniony lub usytuowany od strony północnej. Na takich stanowiskach sprawdzają się gatunki traw wolno rosnących i odporne na zacienienie.

Jeżeli jednak już masz trawnik i pozbyłeś się mchu, warto wykonać aerację. To zabieg napowietrzający, który dodatkowo poprawia strukturę gleby. Zadbaj również o pielęgnację – regularnie koś trawnik, pamiętając, by nie skracać go poniżej 5 cm wysokości w miejscach w cieniu. Nawoź murawę przynajmniej 3 razy w roku i nie zapominaj o wertykulacji, która pomoże pozbyć się filcu. Korzystnym zabiegiem jest też mulczowanie, które pomaga utrzymać odpowiednia wilgotność gleby i zmienić jej pH, na przykład dzięki zastosowaniu kory ściółkowej.

  Przycinanie hibiskusa - jak i kiedy to robić? Poradnik cięcia

Zadbany trawnik przed domem wymaga nakładów pracy i systematyczności

Dowiedz się więcej: Kosiarka z mulczowaniem trawy – sekret idealnego trawnika

Jak widzisz, mech warto usuwać i zapobiegać jego tworzeniu, zwłaszcza jeśli chcesz mieć trawnik o atrakcyjnym wyglądzie i ładnie rosnącej trawie. Usuwanie mchu z trawnika zapewnia jej lepszy dostęp do światła, tlenu i składników odżywczych. W rezultacie murawa staje się równa i bujnie zielona, bez żadnych prześwitów i nieestetycznych plam.