Jakie wypełnienie balustrady balkonowej wybrać?

Balustrady balkonowe w języku potocznym nazywane barierkami pełnią podwójną funkcję, ponieważ nie tylko zabezpieczają osoby przebywające na balkonie przed upadkiem z wysokości, ale stanowią również element dekoracyjny, który może podkreślać charakter danego budynku. W rzeczywistości są wykonywane z wielu różnych materiałów, dzięki czemu mogą być zarówno trwałe i solidne, jak i atrakcyjne wizualnie. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czym wypełnić balustradę balkonową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając balustradę balkonową?

Balustrady balkonowe wykonywane są z wielu różnych materiałów, co niewątpliwie wpływa zarówno na ich estetykę, jak i trwałość. Przy wyborze barierki należy wziąć pod uwagę nie tylko to, jaki będzie wypełnienie balustrady, ale również to, by zapewniała należyty poziom bezpieczeństwa osobom przebywającym na balkonie. Konieczne jest zatem zamontowanie barierki, która będzie odpowiadała wymogom obowiązujących przepisów prawa. W praktyce najważniejsze jest to, by wysokość balustrady balkonowej montowanej w domu jednorodzinnym nie była niższa niż 0,9 metra. Poza tym warto zadbać o odpowiednią wielkość prześwitów pomiędzy poszczególnymi elementami balustrad, mimo iż w przypadku budynków jednorodzinnych obowiązujące przepisy nie regulują szczegółowo tej kwestii. Powinny być one zatem takie, by skutecznie chronić przed upadkiem z wysokości zarówno dorosłych, jak i dzieci.

W kontekście montażu balustrad balkonowych istotne jest także to, by konstrukcje tego typu były solidne i stabilne. Konieczny jest zatem nie tylko wybór odpowiedniego materiału, z którego zostanie wykonana barierka, ale również prawidłowy montaż balustrad. W praktyce można go przeprowadzić zarówno od góry, jak i od czoła płyty balkonowej. Niezależnie od wybranego sposobu mocowania barierki balkonowej istotne jest to, że jej montaż można przeprowadzić samodzielnie, co pozwoli ograniczyć koszty związane z wykonaniem balustrady na balkonie.

Z czego składa się balustrada balkonowa?

Balustrada balkonowa to jak już wspomniano konstrukcja, która może zostać wykonana z różnych materiałów. Zazwyczaj składa się jednak z tych samych elementów konstrukcyjnych, czyli słupków oraz odpowiedniego wypełnienia. Poza tym wykorzystywane są różnego rodzaju elementy montażowe, które umożliwiają trwałe i stabilne przymocowanie barierki do płyty balkonowej i elewacji oraz montaż wypełnienia do słupków. W tym miejscu warto zatem podkreślić to, że słupki i wypełnienie balustrady balkonowej mogą być wykonane zarówno z tego samego materiału (np. drewna), jak i różnych materiałów (np. stali nierdzewnej i szkła hartowanego). Bardzo często montowane są także balustrady systemowe, które tworzą gotowe słupki przystosowane do odpowiedniego typu wypełnienia. W efekcie samodzielny montaż barierki balkonowej jest nie tylko prosty, ponieważ możliwe jest także stworzenie balustrady o dowolnym wymiarze i kształcie. Istotne jest także to, że wypełnienie balustrady balkonowej tak samo, jak wypełnienie balustrady schodowej może być zakończone poręczą, co zwiększy komfort opierania się o balustradę, a co za tym idzie korzystania z dodatkowej przestrzeni użytkowej, jaką niewątpliwie może być balkon.

  Jak wybrać dobry telewizor do oglądania sportu? Co musi mieć?

Wymieniając elementy, z których składa się balustrada balkonowa, należy wspomnieć również o szczególnym rodzaju balkonu, czyli balkonie francuskim. W rzeczywistości mogą nim być szklane drzwi lub okno podłogi do sufitu, które nie tylko pozwala odpowiednio doświetlić pomieszczenie na piętrze, ale wymaga również balustrady. W tym przypadku barierka montowana jest bezpośrednio do elewacji, co wynika z faktu, że nie ma wówczas płyty balkonowej (podłogi). W zależności od jej szerokości oraz materiału, z którego wykonane zostanie wypełnienie balustrad francuskich, można zastosować w nim słupki (np. balustrada ze stali nierdzewnej) lub całkowicie z nich zrezygnować (np. balustrada szklana). W tym drugim przypadku do montażu wspomnianych tafli szkła wykorzystuje się dedykowane elementy montażowe do balustrad całoszklanych.

Czym wypełnić balustradę balkonową?

Balustrady balkonowe służą nie tylko jako zabezpieczenie osób i przedmiotów znajdujących się na balkonie przed przypadkowym upadkiem z wysokości, ponieważ stanowią one również wykończenie budynku oraz element podkreślający jego charakter. W związku z tym spotkać można zarówno finezyjne barierki kute, jak i minimalistyczne i nowoczesne balustrady wykonane ze szkła czy stali nierdzewnej. Co więcej, zamontować można także balustradę drewnianą, która może być w całości wykonana z drewna lub posiadać szklane wypełnienie. Istotne jest to, że wszystkie rodzaje wypełnień balustrad balkonowych, a więc wykonane ze szkła, metalu lub drewna mają swoje zalety. Warto je zatem poznać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Szklane wypełnienie balustrady balkonowej

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się szklane balustrady balkonowe, które są atrakcyjne wizualnie i świetnie oddają nowoczesny charakter budynków. Istotne jest także to, że szklane wypełnienie wykonywane jest ze szkła hartowanego, dzięki czemu tafle szkła są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie spełniają wynikające z obowiązujących przepisów prawa wymagania odnoszące się do stabilności oraz solidności balustrady. Poza tym warto zwrócić uwagę na możliwość zastosowania szklanego wypełnienia zarówno na słupkach metalowych, jak i drewnianych. Co więcej, postawić można również na balustrady całoszklane, które są montowane na rotulach (montaż punktowy) lub w specjalnych szynach (montaż liniowy).

  Kompostowanie w ogrodzie – jak stworzyć naturalny nawóz

Zalety szklanego wypełnienia balustrady balkonowej:

  • atrakcyjny i elegancki wygląd podkreślający nowoczesny charakter budynku;
  • różne sposoby montażu;
  • możliwość zastosowania słupków ze stali nierdzewnej lub drewna;
  • bezpieczeństwo wynikające z użycia szkła hartowanego;
  • możliwość wykorzystania różnych rodzajów szkła (np. barwionego, mlecznego itp.), co zapewni większą prywatność osobom przebywającym na balkonie;
  • możliwość wykorzystania zarówno na tradycyjnym balkonie, jak i balkonie francuskim.

Metalowe wypełnienie balustrady balkonowej

Alternatywą dla szklanej balustrady balkonowej może być barierka metalowa. Pod tym pojęciem kryje się zarówno finezyjna balustrada kuta, która wykonywana jest na indywidualne zamówienie, jak i barierka ze stali nierdzewnej, którą można złożyć z gotowych elementów. W tym drugim przypadku zaletą jest nie tylko możliwość samodzielnego montażu, co wynika z faktu, że rozwiązania systemowe się nie tylko bardzo łatwo, ale również pozwalają one stworzyć balustradę o dowolnych wymiarach. Nie oznacza to oczywiście, że wypełnienie balustrady balkonowej ze stali nierdzewnej musi być nudne i zawsze takie samo. W praktyce zastosować można zarówno pionowe tralki, jak i poziome poprzeczki. Co więcej, różne mogą być także odległości pomiędzy nimi, co wpłynie na wielkość prześwitów, a co za tym idzie, ostateczny wygląd barierki. Stawiając na wypełnienie balustrady balkonowej ze stali nierdzewnej, można także wybrać jego barwę, ponieważ metal może być zarówno chromowany, jak i pomalowany proszkowo.

Zalety metalowego wypełnienia balustrady balkonowej:

  • estetyczny wygląd, który pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynków;
  • możliwość wyboru pionowego lub poziomego układu poprzeczek oraz odległości między nimi;
  • trwałość, ponieważ zarówno barierki kute, jak i balustrady ze stali nierdzewnej przetrwają dziesiątki lat (mogą wymagać czyszczenia i malowania);
  • możliwość wyboru pomiędzy barierką kutą a balustradą ze stali nierdzewnej;
  • możliwość samodzielnego montażu systemowej balustrady nierdzewnej.

Drewniane wypełnienie balustrady balkonowej

W przypadku domów zaprojektowanych i utrzymanych w stylu klasycznym bardzo często wykorzystywane są drewniane wypełnienia balustrad, ponieważ doskonale pasują one do charakteru takich budynków. Zaletą w tym przypadku jest możliwość dostosowania wypełnienia balustrady do własnych preferencji, co wynika z faktu, że barierkę mogą tworzyć zarówno pionowe (lub nachylone pod odpowiednim kątem) sztachetki, jak i poziome deski czy belki skręcane według indywidualnego projektu. Co więcej, drewniane wypełnienie może idealnie współgrać nie tylko z drewnianym, ale również metalowymi słupkami. W tym pierwszym przypadku i tak konieczne jest wykorzystanie nierdzewnych elementów montażowych, dzięki którym słupki będą osadzone trwale i stabilnie. Poza tym należy pamiętać o tym, że by zastosować odpowiedni rodzaj drewna, czyli np. dąb, jesion czy buk. Powinno być ono twarde i prawidłowo sezonowane, ponieważ balustrada balkonowa będzie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

  Tapicerowane łóżko 160x200 z pojemnikiem - modny element każdej sypialni

Zalety drewnianego wypełnienia balustrady balkonowej:

  • estetyczny wygląd, który doskonale pasuje do budynków w stylu klasycznym, np. dworków;
  • możliwość stworzenia wielu różnych wzorów wypełnienia;
  • możliwość pomalowania balustrady na dowolny kolor lub zachowania naturalnego koloru drewna;
  • możliwość i łatwość samodzielnej renowacji, ponieważ wystarczy zeszlifować starą powłokę, by następnie ponownie pomalować barierkę.

Wybór balustrady balkonowej – postaw na sprawdzonego producenta

Wybór wypełnienia balustrady balkonowej powinien uwzględniać różne kwestie, dzięki czemu barierka będzie nie tylko trwała i bezpieczna, ale również atrakcyjna wizualnie. Istotne jest także to, by została prawidłowo zamocowana, w związku z czym w zależności od realizowanego projektu oraz wybranego materiału należy dopasować odpowiednie elementy montażowe. Ze względu na solidność konstrukcji powinny one posiadać najwyższą jakość i być dopasowane do danego konkretnego rodzaju konstrukcji. W związku z tym warto zapoznać się z naszą ofertą oraz skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru elementów balustrad balkonowych.