basen ogrodowy

Basen ogrodowy bez chemii? Poznaj naturalne metody utrzymania czystości!

Każdy, kto decyduje się na basen ogrodowy, musi zadbać o czystość wody w zbiorniku. Nie zawsze jednak dostępne w sklepach środki chemiczne są najlepszym rozwiązaniem. Dla zwolenników naturalnych metod istnieje kilka alternatywnych opcji. Jak utrzymać basen w czystości bez zbędnych chemikaliów?

Basen ogrodowy – dlaczego trzeba dbać o czystość wody?

Dbanie o czystość w basenie ogrodowym jest bardzo ważne ze zdrowotnego punktu widzenia. Brudna woda to środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, wirusów czy grzybów. To sprawia, że kąpiel mogłaby skutkować różnego rodzaju chorobami czy podrażnieniami u użytkowników. Należą do nich np.:

  • infekcje intymne;
  • zapalenie spojówek;
  • zakażenia dróg moczowych;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • wysypki i obrzęki.

Czysta woda w basenie to także większy komfort kąpieli. Wszelkie osady czy glony zdecydowanie obniżają poziom przyjemności podczas korzystania ze zbiornika. Dodatkowo bardzo nieestetycznie się prezentują.

Regularne czyszczenie wody może wpływać na trwałość i kondycję infrastruktury basenu. Nadmierne zabrudzenia powodują uszkodzenia pomp, filtrów czy kafli. Czysta ciecz zmniejsza ryzyko korozji, osadów i uszkodzeń, a to wydłuża okres eksploatacji zbiornika. Ma to zastosowanie zarówno w modelach składanych, jak i tych wmurowanych w grunt.

Naturalne sposoby na czystą wodę w basenie

Pierwsza zasada dbania o czystość w basenie ogrodowym to zapobieganie niepotrzebnym, nadmiernym zabrudzeniom. Na noc i czas, w którym nie użytkuje się wody, należy zasłaniać ją specjalną narzutą lub roletą automatyczną (w zależności od rodzaju akwenu). Zapobiegnie to wpadaniu do środka liści, gałęzi i innych odpadów.

Warto dbać również o to, by przed wejściem do basenu sprawdzić, czy ma się czyste stopy. Dzieci często biegają na boso po trawie, co powoduje, że skok do wody kończy się zanieczyszczeniem w postaci ziemi, piasku czy kamyków. Obok zbiornika można umieścić miskę do przepłukiwania nóg przed wejściem. Powinno się także związywać włosy.

  Jak przezimować begonie? Praktyczny poradnik

Czyszczenie wody bez ingerencji chemicznej należy przeprowadzać za pomocą sitka i odkurzacza basenowego. Urządzenia pozwalają na mechaniczne usunięcie niepożądanych śmieci czy osadów i powinno się z nich korzystać jak najczęściej. Kolejne rozwiązanie to stosowanie systemów filtrujących, które są w zestawach nawet składanych modeli zbiorników.

Najpopularniejszym środkiem w sklepach, jaki można znaleźć do oczyszczania wody, jest chlor. Jeśli jednak chce się stosować w pełni naturalne metody, lepiej sięgnąć po sól kuchenną. W niewielkim zbiorniku sprawdzi się po prostu dosypywanie soli lub sody oczyszczonej, ale w większych lepiej sięgnąć po specjalne elektrolizery.

Kiedy woda z powodu zabrudzeń zmienia kolor na bardziej brązowy, warto zastosować sproszkowaną witaminę C. Należy wsypać ok. 50 g na 1 m³, a następnie rozprowadzić ją po całym zbiorniku i poczekać, aż ciecz powróci do pierwotnego odcienia.

Ciekawym sposobem jest także dezynfekcja wody poprzez naświetlenie UV. To opcja do zastosowania w stałych, murowanych zbiornikach. Wymaga instalacji specjalnych lamp emitujących światło ultrafioletowe. Promienie prowadzą do fotooksydacji i likwidują niepożądane bakterie.

Naturalne metody oczyszczania wody w basenie mogą być nieco mniej efektywne od chemicznych. Zdarza się, że wodę prędzej czy później trzeba będzie wymienić, ale takimi sposobami da się znacznie przedłużyć jej świeżość.

Naturalne metody oczyszczania – zalety

Korzystanie z naturalnych sposobów na czystą wodę to zbawienie dla osób z wrażliwą i podatną na podrażnienia cerą. Czasami wskutek kontaktu z chlorowaną cieczą basenową na skórze pojawiają się zaczerwienienia, świąd czy krostki. Warto zatem rozważyć taką opcję, kiedy cierpi się na alergie dermatologiczne.

Naturalne metody oczyszczania wody w basenie są bezpieczniejsze dla środowiska. Nie generują odpadów chemicznych ani innych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić przyrodzie. Nie przyczyniają się również do zatruwania gleby czy wód gruntowych.

  Jak uratować storczyka z różnych problemów? Praktyczny poradnik ratowania storczyka

Zakup soli czy sody oczyszczonej może okazać się także znacznie tańszy niż inwestowanie w drogie preparaty chemiczne. To zauważalna korzyść szczególnie w długotrwałej pielęgnacji przydomowego basenu. Naturalne sposoby nie powodują także wydzielania drażniącego zapachu, jakim często cechują się syntetyczne środki.

Podsumowując, dbanie o czystą wodę w basenie naturalnymi sposobami może być wymagające, ale warto się tym zainteresować. To korzystne nie tylko dla użytkowników, ale i dla środowiska wokół.