Ile kosztuje ubezpieczenie domu w 2024?

W obliczu rosnących ryzyk związanych z klęskami żywiołowymi oraz zmieniającymi się warunkami na rynku nieruchomości, ubezpieczenie domu i koszt pełnej ochrony w 2024 roku staje się ważną kwestią dla każdego właściciela posesji. Ceny polis mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym lokalizacji, stanu technicznego domu, a także zakresu wybranej ochrony. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie domu w 2024 roku i co konkretnie wpływa na wysokość składki za polisę? Przeczytaj artykuł!

Ubezpieczenie domu – co wpływa na koszt polisy?

Dom można ubezpieczyć od ognia i zdarzeń losowych (nieruchomość oraz ruchomości) na określoną sumę ubezpieczenia, a także od kradzieży. Cenę składki w tym wypadku może uzależnić rodzaj i ilość zastosowanych zabezpieczeń antywłamaniowych (dotyczących drzwi i okien). Dodatkowo polisę warto poszerzyć o OC – odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, a także ochronę garażu i innych budynków gospodarczych od ognia i zdarzeń losowych. Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego? Oto główne elementy uzależniające koszt polisy:

  1. Wartość domu i mienia: Im wyższa wartość nieruchomości i posiadanych dóbr, tym wyższa będzie składka. Obejmuje to zarówno koszt odbudowy domu w przypadku zniszczenia, jak i wartość wyposażenia wnętrz.
  1. Lokalizacja: Region lub miasto, w którym znajduje się dom, ma istotne znaczenie. Obszary narażone na klęski żywiołowe takie jak powodzie, huragany czy trzęsienia ziemi będą generowały wyższe składki. Inne zmienne, takie jak odległość od straży pożarnej czy odnotowana działalność kryminalna w danej dzielnicy też mogą wpłynąć na koszt polisy.
  1. Typ budynku, rok budowy i materiały konstrukcyjne: Budynki wykonane z materiałów łatwopalnych mogą wiązać się z wyższymi składkami niż te zbudowane z materiałów bardziej odpornych na ogień. Również wiek budynku i stan techniczny mogą mieć wpływ na cenę ubezpieczenia.
  1. Historia ubezpieczeń i szkód: Jeśli wcześniej zgłaszałeś szkody lub roszczenia, towarzystwo może uznać, że generuje to potencjalnie większe ryzyko ubezpieczeniowe, co może przełożyć się na wyższą składkę.
  1. Wybrany zakres ochrony: Szersza ochrona to zwykle wyższe składki. Dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od zdarzeń losowych, kradzieży, czy odpowiedzialności cywilnej, również mogą zwiększyć koszt polisy. Te składowe mogą być jednak również standardem w niektórych wariantach ofert ubezpieczycieli w korzystnych cenach!
  1. Środki bezpieczeństwa: Systemy alarmowe, kamery, solidne zamki itp. mogą obniżyć ryzyko włamań i tym samym składkę za ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży.
  1. Indywidualne zniżki: Niektórzy ubezpieczyciele oferują klientom zniżki za wieloletnią lojalność, posiadanie wielu polis (np. ubezpieczenie domu i auta w jednym towarzystwie) czy też za domy, które są nowe lub zostały niedawno zmodernizowane.
  Klimatyczne oświetlenie ogrodu. Wybierz girlandę świetlną LED!

Koszt ubezpieczenia domu – przykładowe oferty

Ile kosztuje ubezpieczenie domu na rok? Poniżej przedstawiamy przykładowe propozycje od kilku towarzystw dla zobrazowania wysokości składki w odniesieniu do zakresu polisy. Do analizy aktualnych ofert wykorzystaliśmy kalkulator ubezpieczenia nieruchomości na stronie CUK.pl.

Dane: dom własnościowy, 100 m², rok budowy 2005. Miejscowość: Toruń.

Zakres i sumy ubezpieczenia umieszczone w tabeli.

*Wyliczenie z dnia 31.01.2024 r. Kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania na stronie CUK.pl:  https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu#krok=s.

Szukasz ubezpieczenia domu? Sprawdź aktualne oferty!

Pamiętaj, że tylko porównanie ofert wielu towarzystw pozwoli Ci ustalić, ile kosztuje ubezpieczenie domu w Twoim przypadku. Skorzystanie z opcji kalkulatora polis to najefektywniejsza metoda na znalezienie pełnej ochrony domu w korzystnej cenie! Właśnie dlatego już dziś odwiedź stronę CUK Ubezpieczenia i wypróbuj porównywarkę ubezpieczeń nieruchomości. Polisę opłacisz zdalnie, za pośrednictwem infolinii, aplikacji lub stacjonarnie w jednej z ponad 500 placówek multiagencji CUK w całej Polsce.