1 - jak zamontować lampy sufitowe w karton gipsie

Jak prawidłowo zamontować oczka LED w suficie podwieszanym?

Zakup lamp sufitowych to pierwszy krok w oświetleniu wnętrza. Przed wyborem konkretnych opraw warto się zastanowić, czy daną lampę będzie można samodzielnie zamontować w suficie. Sporo problemów dostarczać mogą oprawy podtynkowe. Dziś wraz z ekspertami ze sklepu oświetleniowego Ardant.pl oferującym lampy sufitowe (https://ardant.pl/lampy-sufitowe/), podpowiemy z czym wiąże się zakup oczek ledowych do nowoczesnych wnętrz. Dowiecie się jak je zamontować by całość była funkcjonalna i wyglądała estetycznie.

Montaż oczek sufitowych – krok po kroku

Montaż oczek LED nie jest czymś trudnym nawet dla osób, które wcześniej tego nie robiły. Jeśli miałeś okazję montować inny typ lamp lub gniazdek w swoim domu, z oczkami pójdzie Ci również łatwo. Nie będziemy się tutaj skupiać na wykonaniu samej instalacji elektrycznej, ponieważ to praca dla wykwalifikowanych fachowców. Skupimy się jedynie na montażu oczek w suficie podwieszanym.

Wyznaczenie miejsc na oczka w suficie

Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do wiercenia otworów w karton-gipsie będzie wyznaczenie osi dla oczek, oczywiście jeśli jest ich więcej i wszystkie mają być w tej samej linii. Tutaj przyda się miarka oraz poziomnica.

Możesz użyć także projektu oświetlenia, na którym rozrysujesz mapę sufitu wraz z miejscami na oczka. Zaplanuj rozkład lamp sufitowych. Weź pod uwagę jasność, jaką chcesz osiągnąć oraz miejsca, które potrzebują doświetlenia – oczka powinny znaleźć się bezpośrednio nad nimi. Najczęściej montaż wykonuje się szeregowo, stąd przy pierwszym otworze powinny znajdować się 2 przewody, przy każdym kolejnym również dwa, a w ostatnim już tylko jeden. Jeśli to masz za sobą, możesz przystąpić do wiercenia otworów.

  Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Standardowy otwór pod oczko sufitowe powinien mieć szerokość 60mm. Przed jego wykonaniem warto sięgnąć do instrukcji montażu dołączonej przez producenta.

Wiercenie otworów pod oczka w suficie z karton-gipsu

Przed przystąpieniem do wiercenia upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się źródło zasilania, jak długie jest okablowanie i który przełącznik lub gniazdko będzie używane. Każde oczko jest inne i najczęściej średnicę otworu podaje producent na ulotce z instrukcją montażu. Najczęściej stosowane wymiary to około 55-60 mm. Oczko posiada oprawkę, która skryje obrzeże otworu, by wyglądało estetycznie.

Do wiercenia otworów w karton-gipsie przydatne będzie specjalna otwornica do typowej wiertarki. Najczęściej można dostać cały zestaw o różnych średnicach, ale warto upewnić się, że znajduje się tam średnica, którą zaleca Twój producent. Dla pewności możesz przyłożyć oczko do otwornicy sprawdzając, czy na pewno rozmiar się zgadza. Następnie użyj otwornicy i wiertarki. Pamiętaj, by do tej czynności założyć okulary ochronne, by pył nie dostał się do oczu.

Jeśli nie używasz otwornicy, przyłóż lampkę do miejsca, w którym będziesz wycinać otwór i obrysuj ją dokładnie ołówkiem.

UWAGA: Przed przystąpieniem do wiercenia, odłącz zasilanie w instalacji, zabezpiecz przewody zasilające przed uszkodzeniem.

Montaż lamp sufitowych w wykonanych otworach

Oczka sufitowe najczęściej posiadają 2 sprężynki rozporowe. Należy je rozeprzeć do góry, a następnie wsunąć oprawkę do otworu. Po puszczeniu sprężyn, oczka samoczynnie osadza się na płycie kartonowo-gipsowej sufitu.

Jeśli oprawka jest już na swoim miejscu, rozejrzyj się za kostką elektryczną do połączenia porcelanki z instalacją elektryczną. Jest szansa, że kostkę masz już w zestawie. Jeśli nie chcesz użyć kostki, przewody możesz połączyć przy pomocy lutownicy.

Porcelanka powinna zostać połączona z przewodami elektrycznymi. Osadź w niej żarówkę i sprawdź, czy wszystko jest w porządku, podłączając zasilanie i zapalając światło. Jeśli lampa zaświeci, możesz wcisnąć żarówkę do oczka sufitowego, a następnie zablokować ją przy pomocy niewielkiego pierścienia, który należy ścisnąć i włożyć pomiędzy żarówkę, a oprawkę oczka. Dzięki niemu żarówka nie będzie z niej wypadać.

  Szafy do sypialni - jak wybrać idealną?

Montaż oczek nie jest zbyt trudny nawet dla laika. Należy jednak uważać na:

  • porażenie prądem (wyłącz zasilanie podczas wykonywania montażu),
  • prawidłowe (średnica otworu) i równe wywiercenie otworów (dobrze wyznacz linię LEDów),
  • prawidłowe podłączenie przewodów instalacji z porcelanką/kostką.

Uważaj również, by nie zgubić „pierścienia”, który blokuje żarówkę LED. Bardzo często potrafi wystrzelić z rąk i niestety ciężko go znaleźć.

Jeśli jeszcze nie zakupiłeś oświetlenia sufitowego, skorzystaj z oferty sklepu internetowego Ardant.pl. To sprawdzone produkty wysokiej jakości od polskich i zagranicznych producentów.