Jak udekorować kominek?

Kominek to nie tylko element instalacji grzewczej, który zapewnia przyjemne ciepło w chłodne dni i wieczory. W wielu domach kominek zajmuje centralne miejsce w salonie i stanowi jego praktyczną ozdobę. Wkłady kominkowe do zabudowy, piece i kominki wolnostojące mogą być efektowne same w sobie, ale odpowiednio dobrane dekoracje dodatkowo podkreślą ich design oraz wpiszą się w estetykę wnętrza. Jak udekorować kominek? Co nad nim zawiesić lub postawić?

Jak ozdobić kominek?

Chcesz sprawić, by Twój kominek prezentował się jeszcze bardziej efektownie? Pomyśl nad dekoracjami. Pamiętaj jednak o tym, że nieco inne ozdoby mogą sprawdzić się w przypadku kominków wolnostojących, a inne, gdy kominek jest zabudowany.

Kominek w zabudowie jest elementem ściany – może być wyposażony w półkę, efektowny portal nad paleniskiem albo w dekoracyjne drzwiczki z kratką. Wybrane ozdoby można więc zawiesić na ścianie, ustawić na półce lub gzymsie albo poukładać po bokach kominka.

Przykładowe ozdoby na kominek zabudowany:

  • Sezonowa girlanda – klasyczny element ozdobny, który może nawiązywać do pór roku i świąt. Girlandę można zawiesić nad kominkiem albo przytwierdzić do półki lub gzymsu kominka, jeśli jest w nie wyposażony.
  • Świeczniki, świece, latarenki – mogą być użytkowane wraz z kominkiem dla spotęgowania efektu ciepła i światła albo niezależnie od niego – na przykład wówczas, gdy jest za ciepło na palenie w kominku. Warto ustawić je symetrycznie na półce nad paleniskiem.
  • Figurki i rzeźby – mogą mieć charakter sezonowy i nawiązywać do bieżących wydarzeń, świąt lub pór roku, ale świetnym wyborem będą również dekoracje całoroczne (na przykład takie, które pasują do zainteresowań domowników i do wystroju). Warto ustawić je na półce lub gzymsie kominka. Duże rzeźby mogą stanąć także po obu bokach paleniska – należy wówczas zachować bezpieczne odległości.
  • Ramki ze zdjęciami – idealnym miejscem na pamiątkowe fotografie rodzinne lub z podróży jest właśnie przestrzeń nad i wokół kominka. Ramki ze zdjęciami możesz zawiesić na ścianie albo ustawić na półce lub gzymsie kominka.
  • Zegar – efektowny i duży zegar nad kominkiem to świetny sposób na dodatkowe zaakcentowanie tej części pomieszczenia.
  Jak dopasować łóżko do stylu aranżacji sypialni?

Kominek wolnostojący może być usytuowany blisko ściany, ale może też znajdować się na środku pomieszczenia. Z tego względu udekorowanie go ogranicza się raczej do postawienia ozdób wokół niego lub ewentualnie do zawieszenia ich ponad nim.

Przykładowe ozdoby kominka wolnostojącego:

  • Wiklinowy kosz z drewnem – przedmioty o praktycznym charakterze również mogą być ozdobne. Poszukaj ładnego kosza na drewno. Jego uchwyt możesz owinąć jutowym sznurkiem albo tasiemką w kolorze innych tekstyliów, jakie znajdują się w pomieszczeniu.
  • Duże lampiony ze świecami – ustaw je wokół kominka i korzystaj z nich niezależnie od pory roku i temperatury.
  • Wianuszki i zawieszki – możesz zawiesić je nad wolnostojącym kominkiem i to niezależnie od tego, czy znajduje się on przy ścianie, czy też na środku pomieszczenia. Możesz umieścić je na ścianie albo skorzystać z haczyka montowanego do sufitu.

Jak ozdobić ścianę nad kominkiem?

Bez względu na to, jakim rodzajem i rozmiarem kominka dysponujesz, możesz podkreślić jego estetykę, jeśli odpowiednio zaaranżujesz ścianę nad nim i wokół niego. Już sam jej kolor oraz ewentualna faktura to kwestie, które w niebagatelny sposób wpłyną na to, jak będzie prezentował się kominek.

  • Ściana w jednolitym kolorze – na przykład pomalowana farbą lub wykończona tynkiem strukturalnym. To świetna opcja do nowoczesnych wnętrz, w których dobrze sprawdzają się rozwiązania minimalistyczne. Możesz postawić na mocny kontrast pomiędzy kolorystyką ściany i kominkiem, by uzyskać najbardziej wyrazisty efekt.
  • Ściana w okładzinie – na przykład w naturalnym kamieniu lub w imitacji kamienia, cegieł lub klinkieru. To ciekawa propozycja do wnętrz klasycznych, rustykalnych i wielu innych.

Na ścianie nad lub za kominkiem możesz również zastosować specjalne płyty z betonu architektonicznego, jak również wiele innych materiałów wykończeniowych. Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że tak wykończoną ścianę można jeszcze dodatkowo udekorować. Jak? Na przykład wieszając na niej zegar, obraz, duże lustro albo roślinny wieniec.

  Jakie łóżko kupić dla dzieci, gdy mamy mało miejsca w pokoiku

O czym pamiętać przy dekorowaniu kominka?

Ozdoby i detale mogą w kluczowy sposób wpływać na to, jak będzie prezentował się Twój salon. Chcąc udekorować kominek, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Dekoracje na kominek powinny pasować do wystroju pomieszczenia

Zanim sięgniesz po efektowne wazoniki, świeczniki lub zawieszki, którymi można udekorować kominek lub ścianę nad nim, zastanów się nad tym, w jakim stylu jest to wnętrze. Ma nowoczesny charakter, a może rustykalny? Jest jasne i przestronne, jak w skandynawskim domu, a może niewielkie i utrzymane w ciemniejszej kolorystyce?

Ozdoby na kominek powinny harmonizować z wystrojem pomieszczenia, w którym się on znajduje. Przy ich zakupie nie kieruj się więc jedynie tym, co jest aktualnie w modzie, ale tym, czy wybrana girlanda, lampion lub ramki ze zdjęciami będą pasowały do charakteru pomieszczenia. Ozdoby na kominek nowoczesne, jak prosty lampion lub minimalistyczna figurka, nie będą raczej pasowały do rustykalnego wnętrza.

Sezonowe dekoracje kominka należy zmieniać

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie dekoracji okolicznościowej kominka, pamiętaj o tym, by usunąć ją we właściwym czasie. Jeśli nie masz czasu na częste zmiany w aranżacji, postaw na ozdoby o ponadczasowym charakterze.

Dekoracja kominka na co dzień powinna zawierać elementy, które nie będą kojarzyły się wyłącznie z nadchodzącym świętem lub bieżącą porą roku. Mogą to być więc ramki ze zdjęciami, świeczniki, zegar lub efektowne figurki, które pasują do wystroju wnętrza.

Dekoracja kominka sezonowa może uwzględniać pory roku, jak również nadchodzące uroczystości. Przykładowo: dekoracja jesienna może być utrzymana w kolorystyce przebarwiających się liści. Świetnie sprawdzą się w niej także ceramiczne dynie, jak również doniczki z wrzosami, które można ustawić na gzymsie kominka. Z kolei dekoracja kominka na Boże Narodzenie może zawierać girlandę ze światełkami, a także rząd dużych skarpet na prezenty dla domowników. Na gzymsie kominka można wówczas ustawić figurki aniołków albo wazoniki z gałązkami ostrokrzewu i jemioły.

  Meble ogrodowe z palet - jak je wykonać?

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Nawet najpiękniejsza dekoracja kominka nie powinna naruszać zasad bezpieczeństwa. Jeśli kominek jest użytkowany, nie stawiaj tuż obok drzwiczek przedmiotów łatwopalnych. Upewnij się też, że wszelkie dekoracje stojące na jego gzymsie lub zawieszone nad kominkiem nie nagrzewają się nadmiernie. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli korzystasz z kominka o otwartym palenisku, jak również wtedy, gdy dokładasz do paleniska kolejne kawałki drewna.

Efektowny kominek to świetna ozdoba każdego pomieszczenia. By nadać mu jeszcze ładniejszy wygląd, sięgnij po zaproponowane dekoracje.